reklama

STYL: Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch

29. 11. 2014
Tradice betlémů je starší než zdobení vánočních stromků. Dnes si ho doma staví málokdo, ale rádi je chodíme obdivovat. Letos si určitě nenechte ujít vánoční expozici na Sychrově a velké jesličky na nádvoří, vyrobené podle historického betlému zámeckých pánů z Rohanu.
STYL: Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Foto + video Mad
Úvodem pár zajímavých útržků z historie. Kdy vznikla tradice jesliček neboli betlémů, se ví překvapivě přesně. Autorem nápadu byl František z Assisi, který roku 1223 provedl v jeskyni nad italskou vesničkou Greccio první "rekonstrukci" narození Páně. Při té příležitosti byla rovněž odsloužena historicky zřejmě první půlnoční. Do kostelů a do paláců šlechty se jesličky rozšířily někdy v 17. století a do domácností jim v rakouském mocnářství pomohly církevní reformy Josefa II., které uzavřely některé církevní objekty, a jesličky musely z kostelů ven.
Betlémy mají nejrůznější podoby od těch nejjednodušších, zobrazujících Josefa, Marii a Ježíška, až po gigantické mechanizované stavby, znázorňující třeba i historii celých národů. V této souvislosti si nemůžu odpustit připomenout monstrózní Slovenský betlém v Rajecké Lesné, který vytvořil v letech 1980 až 1995 Jozef Pekara tak, aby byl aspoň o pár centimetrů větší než betlém třebechovický. Na tomto betlému například proplouvá motorová loď pod bratislavským mostem, šohajové stavějí máj a bačové honí ovce, které jim žerou vlci.
V našem kraji tento víkend obohatil rodinu betlémů krásný deskový betlém v mírně nadživotní velikosti. Zdobí nádvoří zámku Sychrov, a přesto, že v něm neteče Jizera s topícími se kánoisty ani se kolem Jezulátka neprohánějí krojovaní vesničané, je mimořádně zajímavý. Sychrovský betlém je volně inspirovaný historickým betlémem z počátku 20. století, který zdobil o vánocích salón Rohanů. Na jeho zrodu se podíleli studenti Středního odborného učiliště nábytkářského a Střední školy tvorby a designu nábytku v Liberci Kateřinkách. O pozoruhodných výsledcích studentů této školy jsme obsáhle referovali například ZDE.

Historicky cenné jesličky, které byly inspirací, nám představí PhDr. Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově:


Prohlédněte si zblízka dílo Josefa Záchuňského z Husi, které o Vánocích zdobívalo salon Rohanů a dnes je opět ozdobou zámecké expozice.
Foto Mad

Detail jesliček Josefa Záchuňského.
Foto Mad

A takto to v rohu sychrovského nádvoří sluší jesličkám novým. Zatím je hotová centrální část, další figury jsou plánovány na příští Vánoce. Konstrukce chléva je ze smrkového masivu, figury jsou vyřezány ze speciální betonářské voděodolné překližky, což dílu dalo sice do vínku schopnost vzdorovat sychravému sychrovskému počasí, ale vznikl nový problém. Na tuto překližku špatně chytají barvy.
Foto Mad

Z Kateřinek dorazili (zleva do prava) David Belšán, mistr odborného výcviku truhlářů, akademický malíř Petr Kraus, učitel a autor výtvarných návrhů, a Mgr. Václav Tichý, ředitel SOUn a SOŠ Kateřinky (ony v té budově sídlí školy celkem tři a všechny mají společné vedení a naprosto krkolomné názvy):


S myšlenkou obohatit nádvoří o velký betlém přišel Josef Baumgartner, koordinační, projektový a organizační pracovník NPÚ:


Betlém byl pokřtěn vánočními koledami.
Foto Mad

Za odměnu děti dostaly exkluzivní prohlídku vánočně vyzdobeného zámku. V rámci zachování historické objektivity pan ředitel na úvod všechny upozornil, že na rozdíl od současné expozice měli Rohané na zámku jen jeden stromek a slavnostní výzdobu v kapli. Adventní a vánoční prohlídkový okruh je připravený především pro rodiny s dětmi, takže nazdobené stromečky jsou prakticky všude.
Foto Mad

V expozici je řada historických betlémů a za pozornost stojí i vánoční koule. Nejsou sice původní, ale jsou vyvzorované rohanskými motivy speciálně pro Sychrov.
Foto Mad

...další koule...
Foto Mad

...a další betlémy.
Foto Mad

Figurky tohoto betlému nejsou ze skla, ale vyřezané ze dřeva a nalakované.
Foto Mad

Detail získáte, najedete-li na fotku myší. Mimochodem, najdete Ježíška?
Foto Mad

Na Sychrově je k vidění také výstava unikátních pokojíčků a domečků pro panenky. Na své si ovšem přijdou i malí a velcí kluci, protože tu můžete vidět například dětský parní stroj.
Foto Mad

Pan ředitel Kadlec je na konci letošního roku spokojený, památky ve správě NPÚ navštívilo v Libereckém kraji 410 000 návštěvníků, což je o 60 000 více, než loni. A to ještě počty nejsou uzavřeny, protože na prosinec má řada hradů a zámků připravený speciální vánoční program. Podle toho, co jsme viděli během ochutnávky okruhu na Sychrově, bude určitě stát za to si o některém víkendu udělat po vánočních hradech a zámcích výlet.  

Na závěr pro vás máme jako bonus malou kuriozitu. Vánoční hrací stojan pro stromeček. Stroj nejen že hraje, ale točí stromečkem dokola, aby pánové mohli obdivovat ozdoby ze všech stran, aniž by vstali ze židle, a dámy se nemusely bát, že si podpálí své krinolíny od svíček.


Info:
http://www.zamek-sychrov.cz/
http://www.skolakaterinky.cz/

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).