reklama

STYL: Z Kateřinek až na Red Carpet Moments

24. 5. 2014
Jsou školy, pro které je vrcholem společenské prezentace maturitní ples, často pedagogy s shrůzou očekávaný. Jsou naštěstí i výjimky. Střední škola umělecká a řemeslná v Liberci Kateřinkách uspořádala přehlídku studentské haute couture. S nadšením a na výbornou.
Po pravdě řečeno nás na pozvánce prvoplánově zaujali hosté akce, moderátorka Jana Doleželová, Miss ČR 2004, a doprovodné těleso, které představoval Okamžitý filmový orchestr pod taktovkou šílence renezančních rozměrů Varhana Orchestroviče Bauera. Kdy jste naposledy viděli módní přehlídku doprovázenou naživo velkým orchestrem? My se v paměti nedopátrali. Která škola je schopná získat na prezentaci prací svých žáků takové hvězdy? Málokterá. Takže jsme se rozhodli zjistit, jak se to povedlo škole z Kateřinek. Když jsme se ale dozvěděli, že spolupracují i s Beatou Rajskou a na přehlídce vystoupí i Nikola Buranská, Česká Miss Earth pro rok 2014, přestali jsme se radši divit a vyrazili jsme do libereckých Lázní, abychom se přesvědčili na vlastní oči a uši.
Střední škola uměleckořemeslná a oděvní v Liberci Kateřinkách je totiž jedinou uměleckou školou se zaměřením na módní návrhářství (tvorbu image osobnosti, líčení, styling a modeling) v Libereckém kraji i v širokém okolí. Obor fashion design je vysloveně zaměřen na výtvarnou stránku tvorby oděvu, vznikají tu originální, a jak jsme se přesvědčili jedinečné modely, které se evidentně líbí odborníkům i veřejnosti, protože škola čerstvě zabodovala v soutěži Doteky módy, a proto si udělala radost a uspořádala přehlídku.

Okamžitý symfonický orchestr přijel pozdě, ale přece. Slovo přece je důležité, protože cestou na daleký sever muzikantům málem shořel autobus. Nicméně to dirigenta nevyvedlo z míry. Fascinovaně jsme sledovali balet, který předváděl v orchestřišti, když každému hráči nesl osobně part z hromady, ve které se totiž vyzná jen on.
Foto: Mad

Na červené ranveji zatím probíhala zkouška lodiček, pardon lodí, které tvořily nedílnou součást modelů Lukáše Ulvera, hlavní hvězdy večera (stojí uprostřed).
Foto: Mad

Dva pohledy do zákulisí, vlevo improvizovaná šatna za pódiem, vpravo dopoledne studentky, odpoledne modelky, chodící nejraději bosé.
Foto: Mad  Foto: Mad

Varhan Orchestrovič, do toho modelky zkoušející si chůzi na třiceticentimetrových šteklích, sečteno podtrženo, zkouška byla důstojnou předehrou programu.
Foto: Mad

Zatímco sálem burácela hektická zkouška orchestru, Jana Doleželová se zašila před šatnu a pilovala text.
Foto: Mad

Mezitím se sál již začal plnit celebritami. Vlevo paní Eva Bartoňová, členka Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport Libereckého kraje, probírá poslední módní trendy s panem Jiřím Šolcem, náměstkem primátorky města Liberce. Vpravo cosi plamenně vysvětluje Václav Tichý, ředitel Střední školy uměleckořemeslné a oděvní v Liberci, která celou akci zorganizovala, paní  Ivě Kvizové (zástupkyně ředitelky České školní inspekce v Liberci).
Foto: Mad  Foto: Mad

My jsme pana ředitele vyzpovídali speciálně pro vás. Začali jsme otázkou na studijní obor "fashion design", ale došli jsme až do Portugalska, kde byli studenti na praxi:


Napětí v zákulisí houstne, zatím stále hraje OFO. (Fotka reaguje na přejetí myší.)
Foto: Mad

Než si Jana Doleželová vyjasní kompetence s akčním Varhanem Orchestrovičem :-), my si řekněme, že vizuální dojem z hlavního sálu Lázní je úžasný. Prosvětlená podlaha evokuje pocit, že jsme se přenesli kamsi do budoucnosti. To se opravdu povedlo.
Foto: Mad

S obavami jsme čekali, jak si sál bývalého bazénu poradí s velkým orchestrem, protože se slavnostní otvíračkou si neporadil vůbec. Zvuk se tehdy nesl prostorem jako hlášení o zpoždění vlaku na hlavním nádraží, takže jsme byli velmi skeptičtí. I v tomto ohledu jsme byli velmi mile překvapeni, akustika byla naprosto OK, po nádražním efektu se jako kouzelným proutkem slehla zem.
Foto: Mad

Jana Doleželová (vlevo) konzultuje program s Miroslavem Žitníkem, který má mimochodem lví podíl na výchově studentů k tvořivému myšlení.
Foto: Mad

Přehlídka začala představením klauzurních prací.
Foto: Mad  Foto: Mad

I školní cvičení na téma geometrie může vyprodukovat zajímavé kreace...
Foto: Mad

...plné pozoruhodných detailů.
Foto: Mad  Foto: Mad

Foto: Mad

Diváci byli nejpozornější porotou.
Foto: Mad

It´s a Fight.
Foto: Mad

Foto: Mad

Monika Kovářová je studentkou třetího ročníku oboru fashion design. Kolekcí Okvětí si získala respekt již celostátně.


Foto: Mad  Foto: Mad

Foto: Mad

A pozor, přichází finále. Celý slavnostní podvečer byl vlastně zorganizován proto, že student třetího ročníku fashion design Lukáš Ulver se stal absolutním vítězem celostátního kola soutěže mladých módních návrhářů Doteky módy, které se konalo 25. 4. 2014 v Prostějově. Tak, Lukáši, co nám o sobě a své kolekci Red Carpet Moments řekneš?


Modelky měly tak vysoké platformy, že i náměstek Šolc musel vzhlížet téměř kolmo vzhůru.
Foto: Mad

Lukáš Ulver navrhne vše od kožíšku až po velké večerní. Je ve třeťáku, takže mu je něco kolem osmnácti...
Foto: Mad  Foto: Mad

Foto: Mad

Poznáte která z modelek je Nikola Buranská, Česká Miss Earth pro rok 2014 a další čestný host přehlídky?
Foto: Mad

Při udílení cen hvězdy většinou nezapomenou poděkovat rodičům, Lukáš Ulver si maminku pozval přímo na pódium.
Foto: Mad

Závěrem pár otázek na Janu Doleželovou:


... a na Varhana Orchestroviče Bauera:


A ještě jednou modely Lukáše Ulvera v podání štíhlých modelek. Takovéto akce novým Lázním fakt sluší!
Foto: Mad

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).