reklama

STYL: Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky

15. 11. 2014
Velký rybník, dnes Máchovo jezero, je využíván především pro rekreaci. Ostatně zakladatel Karel IV. jej údajně zřídil, aby se po lovu v rašeliništích měl kde osvěžit a omýt. Výlov se koná jen jednou za šest let, takže příležitost být u toho jsme si nenechali ujít.
STYL: Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
FOTO + VIDEO MAD
Máchovo jezero je často charakterizováno jako "třetí největší český rybník mimo Jižní Čechy." Ta formulace se mi vůbec nelíbí, jednak dělá z jihu Česka privilegovanou oblast, přičemž rybníkářství v našem kraji je rovněž poměrně rozvinuté, a hlavně v podtextu čtu: "Ano, Mácháč je velký, ale ne dosti velký, aby byl rekordní bez marketingové pomoci." Takže prosím příště uvádějme: "V rámci republiky je Máchovo jezero (plocha 284 ha) mezi rybníky na osmém místě." Ostatně ti, kteří pro uznání potřebují nějaké to nej, nepřijdou zkrátka, s 12m hloubky je nejhlubším rybníkem v republice.
Založení rybníka u Doks je známo s překvapující přesností. Pražský kanovník Beneš Krabice z Weitmile (pro nás objevený hrou České nebe divadla Járy Cimrmana) udává říjen 1366, což potvrzuje i kronikář Jan z Gubenu. Přesto existuje řada příznivců teorie o původu starším. Ve Starých Splavech je totiž doložený mlýn již od roku 1272 a pro odtok z rybníka se dodnes používá název jak Robečský potok, tak i Mlýnský potok. A kde stál mlýn, musel být logicky i náhon a hráz.

V kalném dopoledni čtvrtka 13. listopadu 2014 připomínal polovypuštěný Mácháč místo ekologické katastrofy.
Foto: Mad

Na břehu postávaly jen nevelké skupinky zvědavců, což nás překvapilo. Šňůry aut, parkujících kde se dalo, začínaly již před vjezdem do Starých Splavů a v ničem si nezadaly s výjevy známými při výlovech rybníků v Jižních Čechách. Bylo tedy záhadou, kam se poděly tisíce návštěvníků, potvrzené i agenturními zprávami.
Foto: Mad

Zažitý je mýtus o staré lázeňské tradici sídel okolo Velkého jezera. Kraj pod Bezdězem Pražáci objevili s výstavbou železnice roku 1866, ale pozor, zdejší pozemky patřící rodu Valdštejnů nebyly veřejnosti přístupné, a tak o nějaké masové turistice a rekreaci nemohla být řeč až do roku 1896, kdy Ernest hrabě Valdštejn povolil přístup k rybníku a koupání v něm. Koupání pro jistou povolil jen na některých místech a nejprve na 12 let. Skutečný rozvoj nastal až o čtvrtstoletí později. Po pozemkové reformě byla založena lázeňská správa, koncem 20. let minulého století byl Velký rybník konečně celý otevřen pro rekreaci a o regionu jako o perle České země se začalo hovořit v letech třicátých.

Klesající voda odhalila nečekané pohledy...
Foto: Mad

...a konstrukce, které možná nebyly na suchu desítky let.
Foto: Mad

Na výlov se přijel podívat i populární herec, zpěvák, moderátor, taxikář a vášnivý rybář Aleš Háma. Mimo jiné nám prozradil svůj recept jak nejlépe připravit rybu:


S "perlou České země" souvisí i spory o samotný název Máchovo jezero. Karel Hynek Mácha (1810 - 1836) zde byl celkem 6x a popisy evokující krajiny kolem Velkého jezera najdeme v jeho posledních dílech. Název Máchovo jezero se začal používat již koncem 19. století v souvislosti s glorifikací Máchova odkazu, ale jeho cesta do průvodců a map byla mnohem delší. Zpočátku byli proti pochopitelně čeští Němci, ale překvapivě i odborníci. Úředně byl Velký rybník přejmenován na Máchovo jezero až roku 1961.

Řekli jsme, že co se dopravního kolapsu týče, akce se naprosto vyrovnala výlovům jihočeským. Ovšem v oblasti pohostinství máme svá špecifíka. Na jihu lemují hráze stánky nabízející nejrůznější rybí speciality, a když si v restauraci poručíte něco jiného než rybu, zavolají na vás Dr. Chocholouška, u nás na severu holt kralují husy. Doufejme, že jen do příštího výlovu za šest let. Času na promýšlení podnikatelských záměrů bude dost.
Foto: Mad

Dalším specifikem je samotný výlov. Zapomeňte na rybáře táhnoucí sítě. To by na Máchově jezeře především kvůli hloubce a struktuře dna nešlo. Ryby usměrňují k výpusti pramice vybavené elektrickými agregáty.
Foto: Mad

Pavel Trnka, vodař AOPK ČR, nám vysvětlil nejen postup výlovu, ale vypočítal i druhy ryb, které se zde vyskytují. Jen svůj oblíbený rybí recept nám neprozradil. Hádejte proč.


Aby ryby pokud možno nekončily v bahně, pomáhá rybářům řada dobrovolníků...
Foto: Mad

...někteří jsou velmi mladí, ale všichni nadšení.
Foto: Mad

Letošní výlov se konal vlastně proto, že bylo nutno rybník vypustit z důvodu rekonstrukce hráze. Ta probíhá v celkem svižném tempu, protože má-li být Máchovo jezero příští sezónu opět otevřeno, musí se začít napouštět již v prosinci. Pro úplnost dodejme, že poslední rekonstrukcí hráz prošla v roce 1972 a plánovaný objem současných prací je 28 milionů korun.

S paní Evou Burešovou, starostkou Doks, jsme probrali nejen organizaci, ale i vánoční recepty:


O čistotě vody Máchova jezera svědčí fakt, že se zde rozmnožili raci. Někteří, schovaní například ve spárách bloků výpustě, nestačili utéct, a tak je třeba je zachránit.
Foto: Mad

Raky pomáhaly z bahna zachraňovat i mladé dámy, od kterých by jeden nečekal, že budou ochotné se klepetnatců dotknout, natož je vzít do ruky.
Foto: Mad

Raci na stoly gurmánů nedorazí, budou vypuštěni zpět do jezera. Ulovili jsme pro vás kapitální kousek.
Foto: Mad

"Sklizeň" mladých záchranářů.
Foto: Mad

Ryby putují tudy...
Foto: Mad

...aby byly pod hrází polapeny...
Foto: Mad

...a na vzdory tomu, že se nevzdávaly bez boje...
Foto: Mad

...možná některé z nich skončily již tento víkend na vašem svátečním stole. Je zajímavé, že podle odhadu Libora Pitra z Rybářství Doksy se díky meteorologickým podmínkám a specifickým vlastnostem jezera podaří vylovit jen asi čtvrtinu ryb. Ostaní se stáhnou k potokům napájejícím jezero.
Foto: Mad

A smutná perlička na závěr. Protože byla obava z pytlačení, na akci dohlížela policie. Na břehu jsme byli svědky zásahu proti podezřelé osobě, která přes opakované výzvy odmítala s policisty spolupracovat, načež následovala scéna jak vystřižená z amerických kriminálek, kterými nás dnes a denně živí mezi reklamami komerční stanice. Vzhledem k tomu, jak se podezřelý před zatčením choval, mohl si spočítat, co bude následovat, v Americe by možná dopadl hůře. Než jsme ale došli pod hráz, roznesla se k sádkám blesková zpráva o neoprávněně brutálním zásahu policie. Je pravděpodobné, že ji roznesly osoby, které celý zásah viděly a moc dobře tedy věděly, jak se vše sběhlo. 

Info:
http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/doksy-netradicni-vylov-machova-jezera-prilakal-tisice-lidi
http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1chovo_jezero

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).