reklama

STYL: Vizuální hodokvas žitavských postních pláten

19. 4. 2014
Žitava posledních pár let jako svoji nejcennější památku prezentuje dvě postní plátna a má proč, jde o opravdové unikáty, které se používaly v postním období před Velikonocemi. Takže je ideální doba si je prohlédnout zblízka.
Podle staré tradice, která je dnes v některých kostelech opět obnovována, bývala v době postní nejposvátnější část kostela (hlavní oltář, presbyteriář,...) zahalená oponou, tak zvaným postním plátnem, aby byl k půstu těla připojen půst zraku. Religionista by doplnil, že výkladů se nabízí víc. Například symbolika plátna má připomínat jeruzalémskou chrámovou oponu, která se měla roztrhnout o Velikonocích v okamžiku Ježíšovy smrti. Nebarvené sukno má též evokovat mlhavost Starého zákona oproti zákonu Novému, který příjde, a konečně, ale nikoliv v neposlední řadě, tu je i symbolika skrytého Ježíšova božství a neschopnosti člověka "dohléhnout nejposvátnějších skutečností".
Postní plátna, která se objevila na přelomu prvního milénia, kam je datován vznik této tradice, byla jednobarevná, z prosté látky, bez jakýchkoli obrazů, přesně v duchu vyjmenovaných idejí. Jenže časem se na původní myšlenku, stejně jako leckdy na elementární ideje křesťanství, jaksi pozapomnělo a plátna se stala příležitostí prezentovat biblické příběhy a křesťanskou symboliku na ploše nevídaných rozměrů. Žitavská plátna (německy das Fastentuch), plná pestrých výjevů, nejsou pro zrak půstem ani náhodou. Naopak, jsou velmi chutnou hostinou.

Postní plátna jsou pochopitelně součástí poutní turistické stezky Via Sacra. (Foto si můžete v novém okně otevřít do čitelné velikosti.)
Foto: Mad

V centru Žitavy je všude blízko nejen jako na této fotce. Úplně v pozadí vidíme věž radnice, popředí dominuje štíhlá jehla bývalého kláštera františkánů, dnes městského muzea, a to vše pozorujeme přes klec fontány před muzeem Malého postního plátna.
Foto: Mad

Prohlédnout si obě plátna zároveň je pragmatické, protože jsou pár minut pomalé chůze vzdálená a společné vstupné je levnější. Na druhou stranu to má dva háčky. Jednak je dobré začít od menšího k většímu a pak se musíte připravit na to, že když budete postupovat individuálně, při komentované prohlídce plátna druhého pravděpodobně chtě nechtě podruhé uslyšíte i obecný úvod. Připravte se rovněž na to, že každý výklad trvá asi půl hodiny.

Malé postní plátno se nachází v Kulturně-historickém muzeu v bývalém františkánském klášteře ZDE. (Panorámu si v novém okně můžete prohlédnout v plné velikosti.)
Foto: Mad

Malé postní plátno pochází z roku 1573 a jeho ústředním motivem jsou Arma Christi. Navzdory překladu "Kristovy zbraně" jde o nástroje Kristova umučení, přičemž pro laika překvapivě mezi ně nejsou počítány jen předměty očekávané, jako hřeby, důtky, kopí a podobně, ale například i džbán, který použil Pilát, když si myl ruce, kostky, které posloužily zbrojnošům při hře o Kristův oděv, 30 stříbrných, za které Jidáš Krista udal, a též slavné turínské plátno. Jestli počítám správně, seznam má celkem 32 položek. Toto morbidní téma, rozvedené na 15m2 (poměr stran je 4:3) malého žitavského postního plátna, je v německých reáliích naprosto jedinečné a ojedinělé i světově, protože podobných pláten je celkem pouze 6.

Malé postní plátno.
Foto: Mad

Stěnu místnosti zdobí moderní, recyklovatelný krucifix.
Foto: Mad

Velké postní plátno najdete v Muzeu bývalého kostela sv. Kříže ZDE.
Foto: Mad

Velké postní plátno stojí za vidění i kvůli "schránce," která ho chrání. Na tu byl totiž přeměněn kostel sv. Kříže z počátku 15. století, pocházející z dílny Petra Parléře. Má krom unikátní klenby s jediným podpůrným sloupem uprostřed i pohnutou novodobou historii. V roce 1972 bylo Parléřovo dílo odsvěceno a pak málem zbouráno. Záchrana přišla v revolučních devadesátých letech doslova v hodině dvanácté. Kostel byl dík velkému úsilí a ještě větší finanční injekci přeměněn v muzeum Velkého postního plátna, které zde visí od roku 1999 za gigantickou vitrínou, která se dostala i do Guinessovy knihy rekordů. Zatímco plátno je třetí největší na světě, vitrína má primát absolutní.

Takto vypadá výše zmíněný parléřovský nosný pilíř.
Foto: Mad

A takto vypadá cosi, co vyvolává němý údiv vzhledem k tomu, jak precizně Němci restaurují vše doslova i z popela. Vnucuje se parafráze klasické hlášky z Pelíšků: "Kdepak asi bývalí soudruzi z NDR udělali chybu?" Je zajímavé, že podobný architektonický skvost przní například i věž oybinské katedrály.
Foto: Mad

Velké postní plátno je ještě o 101 rok starší než plátno malé a hlavně výrazně větší. Na výšku měří přes 8 metrů a je jediné svého druhu v Německu. Tématicky to je vlastně Bible v kostce pojatá jako komix až na to, že na 90 obrazech nejsou jen výjevy ze Starého a Nového zákona, ale i pár scének apokryfních. První obraz (vlevo nahoře) zachycuje "Budiž světlo" a poslední (vpravo dole) pak finální Poslední soud. Toto plátno se 200 let používalo v žitavském Johanniskirche (v seriálu VĚŽE SEVERU jsme se mu věnovali ZDE). Za 2. světové války bylo odvezeno do úschovy na Oybin, kde se za ne zcela jasných okolností dostalo do rukou rudoarmějců, kteří ho rozřízli na čtyři části, aby z něj v lese vyrobili provizorní saunu. Stopy této bizarní změny funkce lze na skvostu středověkého umění tušit i po kompletní restauraci provedené v letech 1994-1995.

Velké postní plátno.
Foto: Mad

Závěrem musíme smeknout klobouk před tím, jak vzorně je o návštěvníky postaráno. Každá expozice má infocentrum přeplněné materiály a luxusně vybavené. Pozor, v Německu je zpoplatněná řada materiálů, které jsme doma zvyklí brát si zdarma!
Foto: Mad

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!Text Mad a Darka, Foto Mad
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).