reklama

STYL: Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě

15. 2. 2014
Sezóna Centra textilního tisku komplexu hradu Lipý začíná na rozdíl od jiných atrakcí již v únoru a na rozdíl od jiných expozic si odsud neodnesete jen suchá fakta, ale vlastnoručně si potisknete třeba tričko ve zdejší tvůrčí dílně. Neváhejte, prožijte víkend tvůrčím způsobem!
Termín otevření Centra textilního tisku, které je součástí organizace Lipý Česká Lípa, srozumitelněji řečeno komplexu hradu Lipý, není takto zvolen náhodou. Centrum totiž bylo po třech letech budování slavnostně otevřeno 16. 2. 2011 a z každoročních oslav výročí se stala tradice. Tato neděle je zároveň dnem otevřených dveří (pozor, netýká se hradu, ten otvírá normálně jako ostatní hrady až v dubnu), takže máte o důvod víc se přijít podívat a je pravděpodobné, že sem začnete chodit častěji.

Důvodem pro vznik Centra textilního tisku (CTT) byla snaha ukázat lidem slavnou kartounářskou tradici České Lípy, která byla od konce 18. do poloviny 19. století významným evropským centrem nejen výroby textilu, ale zejména barvení a především kartounkářství neboli potiskování látek. Padlo proto rozhodnutí získat dotaci a přebudovat hospodářské stavení, náležející pod správu hradu Lipý, na atraktivní expozici tohoto dnes zapomenutého umění, které bylo na Českolipsku dovedeno k mistrovství.
Byly zdigitalizovány všechny vzorníky z depozitáře českolipského muzea, kterých bylo celkem 13. Dva z nich byly kompletně zrestaurovány a jsou zlatým hřebem expozice CTT. Tyto vzorníky jsou nyní vystaveny vlastně vůbec poprvé a návštěvník má unikátní možnost si je prohlédnout.

Zde za zdí hradu Lipý sídlí Centrum textilního tisku.
Foto: Mad

Na to, co Centrum textilního tisku nabízí, jsme se zeptali přímo paní ředitelky příspěvkové organizace Lipý Česká Lípa, Mgr. Jiřiny Kučerové:


Prohlídku jsme zpracovali jako obrazovou reportáž. Jádro expozice tvoří výstava dvou unikátních vzorníků a šablon pro tisk.
Foto: Mad

Podle složitosti, lépe řečeno barevnosti motivu, bylo třeba takovýchto šablon použít třeba i třicet. Všechny musely perfektně lícovat, jinak by byl soutisk narušen a látka znehodnocená. Tisíce šablon zachráněných českolipským muzeem leží v depozitáři, ale seřadit je podle motivů je téměř nadlidský úkol, protože chybí klíč.
Foto: Mad

Foto: Mad

Těmito nádhernými vzorníky pochopitelně nelze listovat, v přízemí však jsou všechny motivy k dispozici v digitální podobě. Když si ale budete chtít prohlídnout všechny vzorky, kterých je přes 13 500, oceníte malé očerstvení, které nabízí zdejší kavárnička.
Foto: Mad

Součástí půdy je galerie, která umožňuje předvést své umění renomovaným výtvarníkům i tvořivým dětem.
Foto: Mad

...zatímco v přízemí právě probíhá tvůrčí dílna.
Foto: Mad

Jak řekla paní ředitelka ve videorozhovoru, je zde celkem 5 různých interaktivních zastavení včetně pracovišť, na kterých si můžete vyzkoušet různě obtížné technologie. Toto je sítotisk.
Foto: Mad

Když jsme to zvládli my, proč byste to nezvládli taky?
Foto: Mad

Informační zdroje:
http://lipy.cz/web/index.php?page=ctt_prohlidky
Text a obraz Mad, rozhovory Darka
jn varhany
25. 9. 2018 14:05 Jablonec nad Nisou přispěje milionem korun na obnovu varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Generální oprava nástroje přijde na šest milionů Kč.
večerka vrah
25. 9. 2018 14:03 Soud v Liberci začal projednávat vraždu prodavačky (42) z vietnamské večerky ve Vratislavicích. Vrah jí zasadil dvěma noži 14 ran, z toho 6 do krku.
oldřichov
25. 9. 2018 06:11 Škodu za 2,2 milionu korun způsobil víkendový požár rodinného domu v Oldřichově na Hranicích u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Příčina požáru se stále vyšetřuje.
fioJNplz
25. 9. 2018 05:55 Fotbalová liga: Jablonec - Plzeň 3:0 (27. a 39. Trávník, 56. Chramosta). Viktoria klesla na třetí místo, v Jablonci nebodovala poprvé od roku 2009.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).