reklama

STYL: Tatra v Českém ráji, rallye postaru

21. 6. 2014
Minulý víkend se krajem prohnala tsunami akcí. Liberečáci v hojném počtu asistovali pokusu o resuscitaci skomírajícího Jarmarku infuzí nové krve Krajských slavností, Novoborští měli slavnosti sklářské, obohacené o Meet Czech Design a v Podkrkonoší se jelo rallye Tatra v Českém ráji.
Název rallye "Tatra v Českém ráji" byl letos trochu zavádějící, jelikož se vyráželo z Jilemnice, cik-cak se přes Roprachtice a Vysoké nad Jizerou dojelo do Harrachova na obídek a pak se pokračovalo přes Rokytnici nad Jizerou do cíle před hotelem Žalý v Benecku. Ona je koneckonců nepřesná i specifikace Tatra, protože rallye se zúčastnily nejen Tatrovky a Tatraplány, ale i vozy jiných značek, a to nejen českých. K vidění byly například Pragovky, Jaguár, Ford, Dodge,...  Ovšem tradice je tradice a tato rallye má tradici úctyhodnou, letos se jel již 24. ročník. Pro nás diváky ale bylo nejpodstatnější, že jsme mohli v akci vidět automobily, o kterých by si jeden myslel, že je zahlédne maximálně v muzeu, oddělené od zvědavých rukou masivním zábradlíčkem.

Pohled z věže jilemnické radnice na náměstí T.G.Masaryka kolem deváté ráno. Ačkoliv bylo počasí celý den mimořádně nestálé a chvíle prozářené sluncem bez varování střídaly intenzivní přeháňky, prostor startu se během následující půlhodiny zcela zaplnil. Ještě poznámka, všiměte si křišťálově modré vody v kašně. Jilemničáci se o své městečko dobře starají.
Foto: Mad

Úvodem se můžete podívat na souhrnné video, obsahující průřez děním na startu v Jilemnici, při jízdě zručnosti v Rokytnici nad Jizerou a pochopitelně níže v textu slíbené rozhovory:


Foto: Mad

Majitelé své technické miláčky rádi předváděli publiku a s odborníky z davu řešili problémy údržby strojů, z nichž některým táhlo na stovku. (Konkrétně nejstarším vozidlem byl Ford T z roku 1919 a nejstarší motorkou byla o 9 let mladší BSA 770).
Foto: Mad

Jedna z Pragovek. Věděli jste, že Praga používala toto krásné logo, které by ovšem dnes na kapotě určitě neprošlo bezpečnostními testy?
Foto: Mad  Foto: Mad

Amatérský zájem, anebo průmyslová špionáž?
Foto: Mad

K automobilu patří odpovídající vohoz, to dá rozum!
Foto: Mad

Čím starší oldtimer, tím precizněji musely posádky ladit outfit :-)
Foto: Mad

Foto: Mad

Současné rallye používají coby hostesky tak zvané umbrella girls. Zde se role hostesek ujaly členky Jilemského spolku paní a dívek, které posádky před 85 km dlouhou cestou obdarovávaly pořádnou svačinou. Plný žaludek je přece základní podmínkou dobré nálady. (Pozor, foto reaguje na přejetí myší!)
Foto: Mad

Jiří Křížek, ředitel závodu, v civilu ředitel Severočeského muzea v Liberci, odmoderoval se zápalem sporťáka celý start a hýřil při tom takovými odbornými znalostmi, že v nás vzbudil podezření, že má doma v garáži přinejmenším Hadimršku!
Foto: Mad

Když si prohlédnete naše video, zjistíte, že tento závodník má za startovním číslem schovaného opravdu svérázného navigátora :-)
Foto: Mad

Startovaly i rodinné týmy. Děti vzadu právě kontrolují, jestli všichni dostali od Jilemského spolku paní a dívek stejné porce. (Pozor, foto reaguje na přejetí myší!)
Foto: Mad

Rozhovor s těmito malými navigátory najdete rovněž na našem videu!
Foto: Mad

Rallye Tatra v Českém ráji je prostě v první řadě pohoda.
Foto: Mad

Někteří závodníci vyrazili (v tomto případě vyrazily) hned od startu velmi razantně.
Foto: Mad

Startovní pole se pomalu uzavírá. Celkem se zúčastnilo 58 posádek, z toho 19 jelo na motocyklu.
Foto: Mad

Jilemnická Zvědavá ulička je normálně neprůjezdná, jenomže, kde najdete lepší kulisy pro fotky než zde?
Foto: Mad

Foto: Mad

Cestou čekalo soutěžící celkem 8 průjezdních kontrol, na kterých závodníci plnili rozličné úkoly. Divácky nejatraktivnější bylo stanoviště v Rokytnici nad Jizerou, kde se jela jízda zručnosti.
Foto: Mad

Závodilo se v těchto kategoriích: stroje vyrobené do roku 1945, stroje vyrobené od roku 1946 a zvlášť soutěžily auta a motocykly. (Takže celkem 4 kategorie.)
Foto: Mad

I překážky byly dobové. Kupříkladu tato rampa, postavená roku 2002, je věrnou replikou rampy používané na závodech ve 30. letech minulého století. Nechcete-li získat trestné body, musíte na ni najet tak, abyste nahoře auto nebo motorku udrželi v rovnováze a rampa se nepřevážila ani na jednu, ani na druhou stranu.
Foto: Mad

Navigátor bedlivě sleduje práci svého páníčka.
Foto: Mad

Foto: Mad

Pořadatelem rallye "Tatra v Českém ráji" byl Tatra Veteran Car Club Semily v Autoklubu České republiky. Závod, který byl nepochybně v první řadě úžasnou společenskou událostí, měl ale i regulérní sportovní rozměr, protože byl součástí mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel AVCC AČR.
V kategorii automobilů vyrobených před rokem 1945 a zároveň vítězem absolutním se stal Ladislav Novotný z Hostinného s Tatrou 57 z roku 1933, automobily po roce výroby 1945 vyhrál  Stanislav Šota z Karlštejna na Pragovce RN z roku 1952. Motocykly do roku 1945 ovládl Jan Munzar ze Dvora Králové s Jawa 250 z roku 1935 a vítězem v kategorii motocyklů vyrobených po roce 1945 se stal Miroslav Záruba z Komárova u Hořovic, který osedlal rovněž Jawu 250, ale z roku 1954.
Pro ty, kteří nevyhráli, máme dobrou zprávu: Pro nás jste byli všichni skvělí, máte náš obdiv a děkujeme za sobotuskvěle prožitou ve vaší společnosti.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text Mad, foto a video Mad a Darka, rozhovory Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).