reklama

STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!

4. 10. 2014
Liberec je univerzitní město. Bez nadsázky lze říct, že každý devátý Liberečák je student a Technická univerzita v Liberci měla letos díky nově otevřenému komplexu G tu čest poprvé hostit celorepublikové slavnostní zahájení akademického roku 2014-2015. Nahlédněte s námi do zákulisí velkolepé akce.
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Foto + video Mad
Slavnostní zahájení akademického roku se koná každoročně na vybrané vysoké škole. Technická univerzita se letos konečně mohla pochlubit zbrusu novými reprezentativními prostorami, které jsou součástí nového Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie (budova„G“). Jádrem komplexu je aula s kapacitou 350 míst. Technická univerzita tak vyskočila na další pomyslný level milníků své úspěšné historie. Připomeňme, že byla založena v roce 1953 jako Vysoká škola strojní v Liberci a začínala s 256 studenty. Dnes zde různou formou studuje na 17 tisíc studentů. Na šesti fakultách a jednom vysokoškolském ústavu nabízí celkem 63 studijních programů a 110 studijních oborů. Za svoji více než šedesátiletou historii vychovala liberecká Technická univerzita zhruba 33 tisíc absolventů."
Jaroslava Kočárková, tisková mluvčí TUL, má aktuální čísla počtů nových studentů: "Do prvních ročníků se k 26. září 2014 zapsalo z přijímacího řízení 3033 uchazečů bakalářského, magisterského, magisterského navazujícího a doktorského studia."
Liberecká primátorka Martina Rosenbergová, mimochodem absolventka TUL, dodává: "Univerzita má pro Liberec pochopitelně velký přínos ekonomický, ale i společenský. Mladí lidé jsou hnacím motorem každého města a čím jich tu bude více, tím lépe."

Budova "G" je momentálně nejmladší stavbou TUL. Ve velké aule studenti promovali poprvé 25. září a komplex bude slavnostně symbolicky "otevřen" až na výročí 17. listopadu. Architektonické řešení nepostrádá vtipné prvky, jako například navigační systém začleněný přímo do osvětlení, leč je zde (snad jen zatím) jaksi studeno, nezabydleno. Až budou filmaři hledat lokace pro nějakou existenciální sci-fi, zaplesá jim srdce.
Foto Mad

Nejkrásnějším obrazem zdobícím gigantický foyer je panoráma Univerzitního náměstí s Hubáčkovým Ještědem na obzoru.
Foto Mad

O návštěvníky se starali, a rádi říkáme že vzorně, studenti liberecké Střední školy gastronomie a služeb.
Foto Mad

Zátiší se slečnou, dvěma kytkama a bundou.
Foto Mad

Mezi prvními hosty byli hejtman Libererckého kraje Martin Půta a liberecká primátorka Martina Rosenbergová. Také vás zajímá, co oni a škola? (Omlouváme se za sníženou kvalitu zvuku u všech dnešních videí.)


V talárovně nás přepadl pocit deja vu. Ano, takto vypadala šatna naší třídy na maturiťáku před hromadným vystoupením, ano, tento obraz jsme nesčetněkrát viděli v zákulisí přehlídek...
Foto Mad

Snažili jste se někdy podle vzhledu talárů odhadnout stáří a typ školy? Pak se podívejte, jak se takový talár tvoří:


Kdo měl talár, věnoval se společenské konverzaci. Zajímalo by nás, kolikrát ročně se zástupci českých vysokých škol sejdou v takové reprezentativní sestavě.
Foto Mad

O zdravotní službě jsme si vždycky mysleli, že to je činnost podobně vytížená jako přítomnost požárního technika. K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že lidé na akcích omdlévají podstatně častěji, než v sále začne hořet:


Pedagogové nikoliv nepodobní zástupu pedagogického sboru z jisté čarodějnické akademie trpělivě čekali, až dorazí opozdilci.
Foto Mad

Konečně, ani nebyla využita celá akademická čtvrthodinka a jde se na věc!


Na zahájení dorazilo třicet rektorů veřejných i soukromých škol, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Přítomen byl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátorka Liberce Martina Rosenbergová.
Foto Mad

Po hymě české a evropské začal maraton slavnostních projevů. Některé nás zaujaly více, některé méně, ale ke cti pánů a dámy je třeba říct, že většinou nešlo jen o fráze, zapojené do vlaku přiměřené délky. Z řady neutrálních projevů vyčníval otevřeně kritický pohled Jakuba Fišera, předsedy Rady vysokých škol, na financování českého vysokého školství, kterému se v této disciplíně nedaří opustit poslední příčky nejen mezi zeměmi OECD, ale i EU.
Foto Mad

Nás ale zaujal zejména projev rektora TUL Zdeňka Kůse, který připoměl, že historie místa, na kterém "Géčko" stojí, je bohužel poznamenaná řadou událostí, jež patří k temným místům naší i evropské historie a jsou spojeny s národnostní nesnášenlivostí a s excesy totalitních režimů. V kontrastu s tím dnes na TUL společně studují studenti z více jak stovky zemí celého světa a univerzita intenzívně buduje mezinárodní vědecké týmy.
"Učiňme vše pro to, aby vysoké školy dnes - stejně jako po staletí - nasávaly talentované a pracovité lidi, aby neměly jen svoji výuku, ale byly i nezpochybnitelnými ostrůvky kultury, vzdělanosti, vědy,“ vyzval závěrem své kolegy profesor Kůs.
Foto Mad

Nicméně, největší potlesk sklidila kulturní vložka hudebníků divadla F.X. Šaldy, kteří zahráli pár maďarských čardášů.
Foto Mad

Závěrečné Gaudeamus. (Panorámu si můžete v novém okně prohlédnout v plné velikosti.)
Foto Mad

Tak a máme to za sebou...
Foto Mad

Do nového roku není dobré nastoupit s prázdným žaludkem. Z našeho pohledu byli nejlepší pstruzi na másle, zabalení v salátu. Naprosto nepochopitelné je, že neobsahovali žádné kosti!
Foto Mad

...a také je dobré přijít na vzduch a vyčistit si před novými výzvami hlavu od starého balastu. Nová budova G tuto možnost, obohacenou o krásný výhled, nabízí jako samozřejmý bonus. Přejme pedagogům i studentům, aby se výzev nového akademického roku se ctí zhostili.
Foto Mad

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).