reklama

STYL: Rumburské Stonehenge třetího milénia

19. 7. 2017
Názory na duchovní potenciál Hvězdy života, jak se tento útvar správně jmenuje, se různí. Její potenciál marketingový však nikdo nezpochybňuje. Je obrovský a přitahuje návštěvníky z široka daleka.
STYL: Rumburské Stonehenge třetího milénia
Foto, video Mad
22 + 1 žulových kamenů tvořících toto dílo landartu se nachází v sedle kopce Dymník půl hodiny chůze nebo pár minut jízdy autem z centra Rumburku. Na mapu s nastaveným leteckým pohledem se můžete podívat ZDE. Když si rozkliknete i odkaz ZDE, zjistíte, že srovnání s britským Stonehenge není tak úplně od věci, ačkoliv vnitřní geometrie staveb je trochu jiná. Strom života má průměr 29,4 m, což je srovnatelné s nejznámější částí Stonehenge (měří 33 m), reprodukovanou ve všech publikacích o Britských ostrovech podobně jako Ještěd v prospektech Libereckého kraje.
Zatímco u Stonehenge se o astronomickém i náboženském významu stále spekuluje a existuje řada dalších hypotéz o smyslu stavby, Idea českého Stonehenge je jasně zdokumentována. Pravda, to samo o sobě ještě neznamená, že smysl každý napoprvé pochopí. Vychází totiž především z Kabaly, astrologie a odkazuje i na Starý Zákon a na pohanství.

Strom života, návod na prožití. Před vstupem čtěte pečlivě příbalový leták!
Foto: Mad

Na rozdíl od těžko uchopitelné symboliky vztahu člověka a Všehomíra je původ kamenů zcela pozemský a zajímavý. Na začátku projektu stál rumburský podnikatel Mirko Bernas. Když jeho firma rekonstruovala kanalizaci v Jiřetíně pod Jedlovou, byly po letech vyzvednuty na denní světlo mohutné zhruba čtyřtunové kamenné bloky, které zakrývaly místní potok. Kamenů bylo 22 a vzhledem k jejich monumentálnímu vzhledu se přímo nabízelo nějaké nové smyslupné využití.

V tomto momentě udělejme malou odbočku do Chrastavy. Zde byly velmi podobné bloky použity na stavbu mostu, který před čtyřmi lety zničila povodeň. I v Chrastavě pro obelisky našli nové symbolické použití. Vystavěli si z bloků památník na tu hroznou událost.
Foto Mad

Obeliskové pole je prakticky stejně rozlehlé jako Stonehenge.
Foto: Mad

Tak, vraťme se zpět pod bývalou sopku Dymník. Pan Bernas oslovil architekta Karla Doubnera, který když zjistil, že má k dispozici 22 žulových sloupů, vzpoměl si na Ladislava Moučku, znalce kabaly a posvátné geometrie, a svěřil mu koncepci stavby. Pan Moučka se v tu chvíli ocitl v sedmém nebi. Mít možnost využít své znalosti starých nauk a zrealizovat Stonehenge třetího milénia, to se podařilo málokomu, dá se říct, že minimálně ve evropském kontextu nikomu.   

Je-li hezky, přicházejí celé výpravy poutníků.
Foto: Mad

Pro opravdu jen první hrubé přiblížení můžeme stavbu popsat takto. Základní měřítko je určené nikoliv metrem, ale katedrálním loktem, což je 1/100 000 obloukového stupně rovnoběžky, na které se stavba nachází. Důvod to má v tom, že objekt postavený v tomto modulu nejlépe splyne s okolím v jeden celek. Délka lokte pro Dymník je přibližně 0,7 m. Vynásobením této délky číslem 42, které představuje počet písmen jednoho z kabalistických šémů a zároveň počet průsečíků rumburského obrazce, dostaneme průměr vnějšího kruhu 29,4 m. Ten tvoří 12 zhruba 5 m vysokých žulových obelisků, které si můžeme představit jako 12 znamení zvěrokruhu. V místech světových stran jsou mezi ně zapuštěné čtyři vodorovné prahy.

Mezi kameny se přichází jako do chrámu od západu. Před  pomyslným vstupem do svatyně je ještě jedna informační tabule. Asi proto, že tvůrci předpokládali, že u té první bude narváno a ne všichni budou trpěliví.
Foto: Mad

Obvodové obelisky jsou mezi sebou propojeny cestičkami. Je tak vytvořený propletenec 24 rovnostranných trojúhelníků o 42 průsečících. Chodníky měří celkem asi 300 m (!). V klíčových uzlových bodech je vsazeno dalších 10 kamenných obelisků - sefirot, tvořících kabalistický Strom života. Toť velmi vulgární hrubý náčrt ideje rumburského Stonehenge, máte-li zájem se o filozofii díla a o 23. kameni dozvědět víc, rozhodně si stáhněte pdf dokument ZDE.

Ohnivá a vodní znamení spojují úsečky z růžových kamenů, znamení vzdušná a zemní kameny šedé.
Foto: Mad

23. obelisk nazvaný Poutník je umístěný vně kruhu, představuje sv. Jana (odkazuje na Starý Zákon, 4. kapitolu Apokalypsy sv. Jana) a zároveň symbolizuje možnost rozvinutí geometrického plánu obelisků. 
Foto: Mad

Aby to pohanům nepřišlo líto, tak kamenné bloky byly vztyčeny 1. listopadu 2003, tedy v období slavení svátku Samain, kdy se živí potkávají s mrtvými a zároveň začíná nový rok. Labyrint byl dodlážděn půl roku na to, 1. května 2004. Dnes to je svátek práce a kocoviny po pálení čarodějnic. Keltové kolem tohoto data slavili Beltine, svátek očišťujícího ohně, příchodu pohanského léta, lásky a očekávané plodnosti. Tvůrci Stromu života uvádějí ještě další zajímavé milníky projektu svázané s magií čísel a tvrdí, že žádné z uvedených dat nebylo plánováno dopředu. Nechávají i prostor horoskopářům, protože klíčové události uvádějí na minutu přesně. Jestli se vyznáte v astrologii, vzhůru do práce!

Na kamenech nejvíc upoutá jejich hrubý, neopracovaný vzhled. Prostě běžný stavební materiál, který měl zůstat skryt. 
Foto: Mad

Každý obelisk je jiný, některé nesou stopy předchozího použití.
Foto: Mad

Duchovní rozměr projektu dostal ovšem na frak tím, že se magický kruh obelisků nachází uprostřed materiálních radovánek zábavního areálu, který kromě  osmnáctijamkového fotbalgolfového a diskgolfového hřiště nabízí lanové centrum, farmu, obří parkoviště a penzion vybavený velkou restaurací a vellnes. Davy rozjařených návštěvníků, fotících se u obelisků, vám fakt meditovat nedopřejí. 

Mobilovat, nebo meditovat?
Foto: Mad

Ale ať už si o věcech mezi nebem a zemí myslíte cokoliv, vyrostlo pozoruhodné dílo landartu, živící fantazii. Podle moderních výzkumů letecké a družicové archeologie odhalující dávnověké valy vychází na jevo, že míst podobných Stonehenge bylo mnoho. Jen se nezachovala, protože nebyla z kamene, ale ze dřeva. A teď si představte, že by se k nám teleportovali přes propast tisíců let na návštěvu naši předkové. Spousta věcí by pro ně byla nepochopitelná, auta, televize, ledničky, mobily... ale až by přišli pod Dymník, ukázali by nám, co jsme, nevěda co činíme, postavili. Jsem přesvědčený, že bychom zírali, co kruh kamenných obelisků dokáže.

Další zdroje informací:
http://pudorys.firstnet.cz/download/Kamenny%20strom.pdf
http://www.outdoorguide.cz/rondel-na-vrchu-dymnik-v-luzickem-podhuri-1495.html
http://www.dymnik.cz/strom-zivota


Text a foto Mad + Darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).