reklama

STYL: Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách

11. 10. 2014
Navzdory letopočtu nehodláme fušovat do řemesla prognostikům, rok 2141 je podle budhistického kalendáře právě teď. A pro českou budhistickou komunitu a její sympatizanty je letošek reprezentovaný koněm a dřevem mimořádně bohatý na události.
STYL: Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
Foto + video Mad (není-li uvedeno jinak)
Ještě v létě nebyla na našem území ani jedna  स्तूप (česky stúpa). Od září máme v Česku tyto budhistické symboly všehomíra, živlů, míru a klidu hned dva. První stúpa byla odhalena 14. září v Těnovicích jižně od Plzně a druhá 14 dní na to v Liberci. Tyto symboly budhismu mají velmi zajímavou historii. Jejich tradice sahá do dávné Indie, kde se nad těly mrtvých vršily kamenné mohyly, stúpy. Když Siddhárta Gautama, zvaný Buddha (probuzený), někdy v pátém století př.n.l. (plus mínus 100 let) zemřel a byl spálen, byl popel rozdělen na osm dílů, které obdrželi panovníci dělající si nárok na Buddhovy ostatky. Tak vzniklo prvních osm stúp. Za vlády krále Ašóky (304-232 př.n.l.), který se rozhodující měrou zasloužil na rozříšení buddhismu, byly podle legendy stúpy otevřeny, rozděleny na 84 000 částí a tyto části byly rozneseny po celé Indii, aby nad nimi bylo postaveno 84 000 stúp.
V Evropě byl pro šíření budhismu přelomový rok 1974, kdy do Švýcarska přiletěl Ctihodný Geše Rabten a tři roky na to založil v Le Mont Pelerin Centrum pro vyšší tibetská studia Tharpa Choeling. Centrum pro tibetská buddhistická studia v Liberci, Rabten Čhödarling, má také relativně dlouhou historii. Bylo založeno již roku 2000 během návštěvy Ctihodného Gonsar Rinpočhe v Česku. Od roku 2004 má svatyni v činžovní vile v Kubelíkově ulici. Podle posledního sčítání lidu se u nás k budhismu hlásí přes 6 000 osob. Odhaduje se, že center je kolem padesáti, ale Toto číslo je hrubý odhad, k našemu velkému překvapení nám ani administrátor libereckého centra, pan Brázda, nesdělil počet ani přibližně. Sympatizantů je, alespoň podle FaceBooku soudě, mnohem více (Česká televize dokonce uvedla číslo 180 000). Celosvětově je budhistů podle střízlivých odhadů něco mezi 350 až 550 miliony lidí. Některé statistiky uvádějí i čísla převyšující půl druhé miliardy. Problém je totiž v tom, jaké náboženské směry do budhismu ještě počítáme. Ostatně budhismus má trochu problém i se zařazením mezi náboženství, protože nezná pojem Boha ve smyslu, jak ho chápe třeba křesťanství nebo islám, a někdy je vulgárně nazýván ateistickým náboženstvím.

Nejznámější stúpy, zdobící katalogy většiny cestovek nabízejících zájezdy za exotikou, jsou v Nepálu, jako například tato stúpa Boudhanath v Kathmandu. (Foto Superikonoskop, GNU licence). Za největší stúpou světa musíte na Jávu. Je 1200 let stará, jmenuje se Borobud, má základnu 118x118 metrů a sestává ze dvou milionů kamenných bloků. Největší evropská stúpa, vysoká jako desetipatrový panelák, byla vysvěcena roku 2003 ve Španělsku. Liberecká stúpa měří 6 metrů. To nevadí, je malá, ale naše.
Foto Superikonoskop

Park náležící k vile, dříve od města pronajatý, získalo Rabten Čhödarling od města za jednu symbolickou korunu na jaře roku 2013. Park je otevřený pro veřejnost jako oáza klidu, uvolnění a meditace. Zde, v tichosti mezi stromy, začali před pěti lety stúpu budovat.
Foto Mad

Dvoudenní slavnost inaugurace za deštivého sobotního rána (27.9.2014) otevřel rituál Sang, obřad očištění místa vonným kouřem. Přítomen byl mimo jiné vážené hosty i Ctihodný Gonsar Rinpočhe, zakladatel a duchovní autorita Centra pro tibetská buddhistická studia v Liberci. (Foto Jitka Klingerová.)
Foto Jitka Klingerová

Dorazili nejen budhisté a sympartizanti z Česka, ale i hosté ze Švýcarska, Rakouska, Německa a Rumunska. Národnostní složení bylo ještě pestřejší, protože tuzemskou budhistickou komunitu tvoří především cizinci žijící v Česku, pocházející ze zemí, kde je budhismus doma, především Mongolové, Vietnamci a Kalmykové.
Foto Mad

Paní Hamt Nai Srai, což přeloženo z mongolštiny znamená Bohatá bachyně, a její kolegyně Naran Gere, nebo chcete-li, tak Sluneční paprsek, nám ochotně poskytly interview. Oni všichni lidé zde byli neuvěřitelně milí a ochotní. A to do inaugurace stúpy chyběl ještě celý den! (Poznámka: Omlouváme se, jestli jsme jména zkomolili navzdory tomu, že se nám je paní Hamt Nai Srai snažila spelovat.)


Ozdobou slavnosti nebyli jen profesionální umělci. Občas produkce připomínala kdysi populární pořad Zpívá celá rodina, ke slovu přišel i pro našince naprosto otřesný východní pop. Inaugurace stúpy v Těnovicích se zúčastnilo údajně na 3 000 lidí. Liberecká slavnost připomínala spíš větší svatbu, ale počty návštěvníků se neodvažujeme odhadovat. Lidé přicházeli a odcházeli, program trval dva dny...
Foto Mad

K vrcholným zážitkům nepochybně patřil Tanec zlatých lvů. (Foto Jitka Klingerová)
Foto Jitka Klingerová

Všichni se stále se všemi fotografovali :-)
Foto Mad

Foto Mad

Stúp je celkem 9 druhů. Ta liberecká, šest metrů vysoká, je Vítězná. Nás nejvíce fascinovala skrumáž kolem. Zdola nebylo zcela jasné, co tam všichni dělají.
Foto Mad

Nahoře se nám naskytl pohled na nadšené malíře, domalovávající barevné motivy pod dohledem dvou mistrů, kteří přicestovali až z Nepálu.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Co všichni ti malíři u stúpy tvoří, nám vysvětlil Sonam Lundrup (občanským jménem Jan Brázda), administrátor Rabten Čhödarling:


Zvenčí obyčejná liberecká vila, uvnitř kousek jiného světa.
Foto Mad

Neděle patřila vlastnímu obřadu inaugurace, kdy byl do stúpy umístěn posvěcený Buddha. (Foto Artur Irma.)
Foto Artur Irma

Vnitřek stúp je nepřístupný, ale nikoliv prázdný. Dnes již neobsahuje popel Buddhy, ale kromě relikvií dalajlámů a sošek byste zde našli symboly těla, řeči a mysli. S trochou nadsázky lze říct, že to připomíná akce s ukládáním typických předmětů naší doby do časových schránek potomkům.
V literatuře se dočtete, že "Poslední "věcí" do stúpy symbolicky vloženou až inaugurací, jsou přání pro dobro všech bytostí." Tak pod to se můžeme podepsat, ač nejsme budhisté. Možná by nebylo od věci, kdyby liberecké Rabten Čhödarling zařadilo mezi své duchovní přednášky jednou za čas lekci úplně obyčejné pozitivní mysli, tolerance a slušnosti. Prospělo by nám to všem bez rozdílu vyznání.


Info:
http://www.rabten.cz/
http://www.liberec.cz/cz/aktuality/zpravy-z-mesta/buddhiste-otevreli-park-posvatnou-stupou-ochrani-mesto-pred-pohromami.html
https://www.facebook.com/rabtenchodarling/info

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!Text a obraz (není-li uvedeno jinak) Mad, rozhovory Darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).