reklama

STYL: Příliš krátká noc pod Ještědem

7. 6. 2014
Souměstí Liberec-Jablonec má za sebou další hektickou muzejní noc, letos dokonce provázenou soutěží o to, kdo stihne do hodiny duchů navštívit všechny objekty. My byli u toho a máme pro vás multimediální report obsahující shodou okolností výroční 250. video vložené do článků!
Muzejní noc pod Ještědem se letos konala v režii tří libereckých a dvou jabloneckých institucí. Za Liberec se zúčastnili Severočeské muzeum, galerie Lázně a nedávno otevřená IQlandia, která se hned stala největším hitem. V Jablonci bylo otevřené Muzeum skla a bižuterie a Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Hledače pokladů, harcující nocí otevírání kulturních pokladnic, převážel mezi městy historický autobus z depozitářů BusLine a po Liberci historická tramvaj z depotu DPMLJ. Lákadlem byl nejen vstup zdarma, ale leckde i přístup na místa běžně nepřístupná. Standardem byly komentované prohlídky a tvůrčí dílny, zatahující návštěvníky aktivně do procesu tvořivého myšlení. Součástí byla rovněž různá vystoupení hudbními počínaje a baletem konče.
Není divu, že akce stejně jako loni přilákala davy. V Liberci přišly řádově tisíce lidí (konkrétnější čísla jsou uvedena níže), o Jablonec byl zájem o poznání menší, království skla navštívilo asi 600 návštěvníků a Dům Scheybalových zhruba stovka. Je pravda, že tak trochu porovnáváme jablka a hrušky, protože Jablonec je poloviční a těžko si představit, jak by vypadal komorní Dům Jany a Josefa V. Scheybalových po ataku tisícovky hostů během pár hodin, ale stejně to je škoda, jablonecké instituce byly na rozdíl od těch libereckých otevřené již od čtyř odpoledne a Muzeum skla a bižuterie v rámci Muzejní noci poprvé představilo novou expozici.
Žáci ZŠ Arbesova z Jablonce nad Nisou vytvořili svérázné puzzle TYKÁMO, které se uzavřelo po návštěvě všech objektů. Protože my muzejní noci a jim podobné akce nebereme jako noční lov co největšího počtu trofejí ukořistěných zadarmo, zůstali jsme v Liberci, ale zato jsme si všechna muzea opravdu užili.  

Fotka pořízená čtvrthodinku před zahájením Muzejní noci jasně dokládá, že největší zájem byl o IQlandii. Turnikety ale nedopustily, aby bylo uvnitř najednou víc jak 1000 zájemců, protože prostory by víc lidí nebyly schopné pojmout a organizátoři zvládnout.
Foto: Mad

Hrstka statečných obránců IQlandie počítá hordy návštěvníků.
Foto: Mad

Hlavní program obstarala soutěž vědeckých popularizátorů. Celkem se zúčastnilo 25 týmů a jednotlivců z celé republiky. Vítězství v kategorii "Pódiové vystoupení" si odnesli domácí s programem Pohádka o chemickém království. Kategorii "Workshop" vyhrál a postup na mezinárodního klání Science on Stage si zajistil pan Zdeněk Polák se sérií pokusů na téma Fotoluminiscence(Poznámka: Na fotografii probíhá prezentace supravodivosti)
Foto: Mad

Jinak se IQlandie k Muzejní noci pod Ještědem postavila jako chytrá horákyně. Otevřela brány sice zadarmo, ale přístupné byly jen tři expozice. To je vzhledem k náporu, který by jinak pracovníci určitě nezvládli, na jednu stranu celkem pochopitelné. Na druhou stranu spousta lidí odcházela zklamána až naštvána, a co je překvapující, planetárium bylo sice přístupné, ale za běžnou cenu.
Foto: Mad  Foto: Mad

Peckou expozice Živly, která patřila k těm třem otevřeným, je hrající Teslův transformátor.


Unikátní momentka zachycuje zcela mimořádnou situaci, kdy se na pěti metrech prostoru vyskytoval jen jeden člověk.
Foto: Mad

Ani těsně před naším odchodem se fronta nezkrátila. Do deseti hodin večer, kdy se brány IQlandie (na rozdíl od ostatních muzeí) zavřely, prošlo jejími turnikety necelých 3 000 návštěvníků a podle odhadu dalších 500 již před tím čekání vzdalo.
Foto: Mad

Na "Zlatém kříži" Muzea a Lázní bylo o poznání volněji, leč rovněž velmi živo. Zde nemají turnikety, ale piva se načepovalo na 600 půllitrů a střízlivé odhady hovoří o tom, že každou instituci navštívilo kolem 2 000 zájemců. Bylo možné se svézt historickou tramvají a dopravu z a do Jablonce n. Nisou obstarával historický autobus...
Foto: Mad

...řízený mladým, ale velmi zkušeným řidičem.
Foto: Mad

Výběrové řízení na dodavatele prací k vybudování výtahu, nových toalet, kamerového systému a nové expozice historických hudebních automatů bylo zrušeno, takže čas původně určený pro tyto práce nebyl využit a Severočeské muzeum nyní hektickou rekonstrukcí prochází za provozu. Poznáte, co je jinak?
Foto: Mad

Na rozdíl od IQlandie, kde si můžete sáhnout na cokoliv, je toto jeden z mála exponátů Severočeského muzea na kterém si můžete zaskotačit. Z dobře informovaných zdrojů, které si nepřály být jmenovány, jsme se dozvěděli, že největším problémem pracovníků muzea bylo usměrnit příchozí, rozdováděné pobytem v IQlandii.
Foto: Mad

Podle dlouhé fronty soudě, byl hlavním magnetem Severočeského muzea v Liberci výstup na věž, jejíž sezónní zpřístupnění Liberečáci netrpělivě očekávají. Směle mu ale konkuroval i zájem o terasu a dosud očím návštěvníků utajenou rajskou zahrádku. Na rozdíl od věže sem nemusel být přístup regulován, takže lidé volně korzovali a fronty tvořili jen čekatelé na rodinná fota s panoramatem zrevitalizovaných Lázní a siluetou Ještědu na obzoru.
Foto: Mad

Ozdobou libereckého "Zlatého kříže" byla produkce kapely Old Stars, kterou střídaly trubačské exhibice. Škoda, že na trubače nebylo moc vidět, nicméně zde je trocha živé atmosféry přímo z místa:


V Lázních probíhaly produkce hned na několika místech, a to někdy i zároveň. Sál pod bývalým bazénem se těsně před instalací nové výstavy proměnil v divadelní studio.
Foto: Mad

Diváctvo bylo sympaticky mladé.
Foto: Mad

Součástí lázeňského programu byla slovy programu "fyzická site specific instalace využívající videoprojekce a zvuk." Nešlo o nic jiného než o baletní etudu na téma plavci, částečně doprovozenou promítáním videoartu, který byl součástí výstavy Plavci. Koncept a choreografii spáchal Jan Březina, tančili Rie Morita, Annabel Pearce, Jan Březina a Jaroslav Kolář.
Foto: Mad

A zde je malá videoukázka z představení, které nás bohužel nijak nenadchlo. Odborník na balet by etudu i technické výkony možná ocenil, my ne. Chyba byla především ve volbě žánru pro znalce, prezentovaného na akci pro velmi různorodé nebaletní publikum. Tanec plynul bez pointy a měl neúměrnou "stopáž".


Nahoře v kavárně to rozbalila ženská sekce kapely Vobezdud a předvedla přesně to, co slíbila, hudbu z ulic, nároží, křižovatek, nábřeží a různých podivných zákoutí. Kdo se nepředvedl, byla kavárna, úderem deváté hodiny (program přitom končil až o půlnoci) došly dortíky a personálu úsměv na tváři a úslužnost.
Foto: Mad

Vášnivých dokumentátorů bylo na Muzejní noci pod Ještědem opravdu požehnaně, facebook musel druhý den praskat ve švech :-)
Foto: Mad

Tak taková byla Muzejní noc pod Ještědem 2014. Přes pár výhrad se těšíme na další podobné akce a slibujem, že za rok začneme v Jablonci nad Nisou.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

tma
18. 3. 2019 16:05 Nový Bor se koncem března ponoří na hodinu do tmy stejně jako jiná města ve světě. V Libereckém kraji se k Hodině Země připojí i Svor nebo Loužnice.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).