reklama

STYL: Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím

1. 2. 2014
Jednoho z nejrespektovanějších Čechů historie proslavila zdánlivě jednoduchá myšlenka "Škola hrou." Dnes, kdy máme k dispozici nástroje, o kterých se Mistru Janu Ámosovi ani nesnilo, se zdá, že vzbudit zájem o vědění je stále těžší. Institucí, která dokáže udělat z poznávání hru, je Sklářské muzeum Nový Bor. Možná proto, že místo virtuality nabízí realitu.
Na štítu nad vstupními dveřmi se skví letopočet 1804 a pod ním kotva. Nenechte se zmást. Muzeum je ctihodného stáří, nedávno slavilo 120. narozeniny, bylo otevřené v květnu roku 1893, tehdy ovšem v prostorách radnice. Na rozdíl od jiných muzeí, které většinou zakládali bohatí průmyslníci, jako například Průmyslové muzeum v Liberci (dnes Severočeské muzeum v Liberci), stojí za zrodem tohoto stánku, oslavujícího um sklářů z oblasti Lužických hor, Odborný svaz sklářského dělnictva.
Jak se sbírky rozrůstaly, expozice na radnici zabírala další a další místnosti, až roku 1952 pro sebe konečně získala důstojnou budovu v podobě domu čp. 105 na náměstí. Památkově chráněný objekt pochází z roku 1804, proto ten letopočet.
A co znamená kotva? Kotva je obecně chápána jako symbol naděje, ale v tomto případě možná vyjadřovala i skutečnost, že obchodník Johann Christoph Socher, který si dům pořídil, zbohatl na prodeji českého skla za moře do Mexika. Nicméně kotva je pěkným symbolem i pro muzeum. Zakotvilo zde to nejlepší, co skláři vytvořili.

V roce 2011 se stalo město Nový Bor vedoucím partnerem projektu „Oživení česko-polské sklářské tradice“ a navázalo spolupráci s Krkonošským muzeem v Jelení Hoře. Díky tomuto projektu získalo muzeum novou dvojpodlažní budovu, která spojila dosavadní sídlo (č.p. 105) s domem č.p. 106 v sousední ulici. Muzeum tak získalo nové zázemí pro depozitáře a z hlediska návštěvníků nový prostor pro tématické výstavy.

Ke 120. výročí muzeum nejen získalo nové prostory, ale zcela změnilo filozofii expozice.
Foto: Mad

Nás zajímalo, jak muzeum získává exponáty a hlavně jak přitahuje zájem veřejnosti, když mu návštěvnost závidí i Uměleckoprůmylové muzeum v Praze.


Vystavené předměty jsou krásné...
Foto: Mad

... ale ve Sklářském muzeu pochopili, že vzbudí ještě větší zájem, když se návštěvník dozví, jak dílo vzniklo. Člověk si pak té práce i víc váží.
Foto: Mad  Foto: Mad

Co není možné předvést ve skutečné velikosti, je k vidění alespoň jako model. Máte-li chuť, můžete si do opravdové hutě zajít něco vytvořit, sklářská zážitková turistika má na Novoborsku skvělou pověst a nabízí ji hned několik firem.
Foto: Mad

Máte zájem o specializovaný výklad, šitý vám na míru? Žádný problém.
Foto: Mad

Jak zaznělo již ve videorozhovoru výše, pro některé tématické akce (např. pro Muzejní noc) je k dispozici i terasa.
Foto: Mad

A třešnička na dortu na závěr. Asi nejokukovanějším exponátem muzea jsou skleněné plesovky Blanky Matragi, která je vytvořila na IGS 2012 (IGS - Mezinárodní sklářské sympozium).
Foto: Mad

Foto: Mad  Foto: Mad

Informační zdroje:
http://www.glassmuseum.eu/SmNB_omuzeu_CZ.html
http://www.glassrevue.com/news.asp@nid=548.html


Text a obraz Mad, rozhovory Darka
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci mají restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).