reklama

STYL: Policajti ze Saint-Tropez by žasli

17. 5. 2014
Liberec včera (16.5.2014) hostil již 8. ročník krajské soutěže v řízení provozu na křižovatce pokyny policisty. Taneční kreace a dramatická vystoupení, jaká podávají dopravní policisté jižní Evropy, se nekonala. Přesto kdo přišel, neodcházel zklamán. Bylo co obdivovat.
O postup do celonárodního kola soutěžili policisté z dopravních inspektorátů všech územních odborů v Libereckém kraji (Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily) a policisté zařazení na Oddělení silničního dohledu Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství Libereckého kraje. Dějištěm klání byla od 10:00 rušná křižovatka Žitavské, Švermovy a Jungmanovy ulice (mapa je ZDE).
Nebudeme vás napínat, vítězem soutěže se stal prap. Ota Uchytil z Dopravního inspektorátu v Liberci a druhé místo obsadila pprap. Jana Košťáková z Oddělení silničního dohledu Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství Libereckého kraje. Tito dva dopravní policisté budou Liberecký kraj reprezentovat na celonárodním finále. Na třetím místě se umístil prap. Václav Langr z Dopravního inspektorátu v České Lípě.
Ale jak jsme se přesvědčili na místě, při této soutěži mnohem víc než jinde platí, že vyhrát je důležité, ale důležitější je zúčastnit se a popovídat si s kolegy.

Nejprve se podívejme, jak řídí soutěžní křižovatku mimo soutěž semafory.


Soutěžící se vyrojili krátce před desátou.
Foto: Mad

O skupince děvčat, která je doprovázela, jsme se nejprve mylně domnívali, že jde o exkurzi frekventantek nějaké obchodní akademie. Omyl, byly to hostesky najaté nikoliv za účelem roznášení chlebíčků, ale proto, aby to soutěžícím jak se patří spočítaly. Tedy, aby spočítaly obsloužená vozidla. 
Foto: Mad

Význam akce potvrdil svojí přítomností plk. Mgr. Vladislav Husák, ředitel krajského ředitelství PČR.
Foto: Mad

My toho využili a Vladislava Husáka jsme požádali o krátký rozhovor:

Kolik je v České republice křižovatek, které jsou pravidelně řízeny dopravními policisty?

Ta otázka dnes takto nestojí, za mých mladých let byla dejme tomu Praha obsazována na 15 - 20 místech. Ovšem v průběhu posledních 30 let se semafor stal základní součástí regulace dopravy.

Jsou země, třeba Španělsko a Itálie, kde můžeme, na rozdíl od nás, běžně vidět policisty na velmi exponovaných křižovatkách. Čím je dán tento rozdíl v přístupu?

Policista dopravák řídící provoz, to je taková ta klasika, na druhou stranu to je velmi riziková činnost. A pochopitelně to je i o počtu lidí. Jestliže máme k dispozici omezený počet policistů obecně, tak dobře naprogramovaný semafor je ideální pomocník. Na druhou stranu jsou určité výjimečné situace, kdy je dopravní policista nenahraditelný, jako jsou dopravní kolapsy, uzávěry, nehody nebo i státní návštěvy a slavnosti.

Pokud si vzpomínám, vy jste u dopraváků také nějaký čas působil...

Ano, já když jsem před mnoha lety začínal, tak jsem pracoval na OŘD v Praze a toto byl náš denní chleba. Tehdy si nás užívali zvláště tramvajáci (smích).

Soutěžilo se i tenkrát?

Tehdy to byla spíš krajová záležitost, jsem rád, že se tomu dnes dává celorepublikový rozměr. Vítězové krajských kol postupují do celonárodního kola. O soutěž je, jak vidíte, zájem a je to bezesporu dobrá popularizace a propagace práce policie.

Pozor, začínáme!
Foto: Mad

Přichází první sotěžící a my pro vás natočili a na 1000% zrychlili časosběr, díky kterému si můžete porovnat, jaký je rozdíl, když křižovatku neřídí robot, ale chlap.


Dopolední provoz byl docela hustý.
Foto: Mad

Pprap. Jana Košťáková, druhá soutěžící a posléze i druhá v pořadí, s napětím čeká na konec výstupu svého kolegy. Ten pán stojící za ní nedrží pistoli jako prostředek nátlaku, ale jako nástroj startovní.
Foto: Mad

My pro vás natočili a na 1000% zrychlili časosběr, díky kterému si můžete porovnat, jaký je rozdíl, když křižovatku neřídí robot nebo chlap, ale ženská. (Poznámka: Střídání soutěžících pochopitelně zrychlené není.)


A tato ženská si v moři aut vedla zaraceně dobře!
Foto: Mad

Součástí hodnocení je i bezchybné střídání soutěžících.
Foto: Mad

Foto: Mad  Foto: Mad

...a mám to za sebou...
Foto: Mad

...omyl, nemám :-)
Foto: Mad

Rozhovor s pprap. Janou Košťákovou z Oddělení silničního dohledu Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství Libereckého kraje jsme ulovili i my:

Máte trému?

Určitě, já jsem tady po čtyřech letech, takže podruhé a ta tréma tady je.

Jak jste se připravovala?

Přečetla jsem si znovu testy, protože první částí je písemná zkouška znalostí, a co se týče části praktické, kterou vidíte, tak na tu trénuji denodenně. Je to přece moje práce.

Co říkáte na počasí?

Zrovna jsme se bavili s kolegy, že je dobře, že neprší, protože když prší a někteří řidiči někdy zazmatkujou, mají delší brzdnou dráhu.

Jste tu dvě soutěžící ženy mezi samými muži, projevuje se to nějak?

Ne, já si myslím, že ne. V tomto je kolegialita, jsme si všichni rovni.


Mohlo by se zdát, že tento soutěžící, během jehož vystoupení dopolední špička polevila, má oproti kolegům jednoduší pozici. Právě naopak, součástí hodnocení je totiž i počet obsloužených vozidel, který počítají již zmíněné hostesky.
Foto: Mad

Některé z nich používají v zájmu objektivity jen jedno oko, aby nepočítaly dvakrát :-)
Foto: Mad

Přece jen jsme viděli i nějaké kreace...
Foto: Mad   Foto: Mad 

Foto: Mad  Foto: Mad

Foto: Mad

Jedním z porotců byl i vedoucí Odboru služby dopravní policie KŘPLK plk. Mgr. Jaroslav Řehák (vpravo).
Foto: Mad

Je na čase zjistit, jaká že jsou vlastně pravidla hodnocení. Když jsme na sotěž přicházeli, předpokládali jsme, že systém bude podobný tomu krasobruslařskému. Není, ale víc nám již řekne plukovník Řehák:

Jaká jsou pravidla soutěže?

Hodnotíme vše od střídání s kolegou, přes srozumitelnost pokynů a komunikaci s řidiči až po sledování situace za křižovatkou. Umělecký dojem není to podstatné. Každý hodnotitel si stanoví pořadí, ale kvůli zachování objektivity nehodnotí své podřízené.

Potřebuje policista pro řízení provozu zvláštní zkoušky?

Speciální zkouška na to není. Řízení provozu je v osnovách základní odborné přípravy policejní školy, takže každý policista, speciálně každý dopravní policista by toto měl ovládat. Na krajském ředitelství Liberec je zhruba 120 policistů služby dopravní policie a věřím, že každý z nich je schopen ten provoz řídit.

Jaký máte pocit?

Dobrý, protože vše probíhá přesně podle plánu.

Jaké jsou ceny?

Pro první tři místa jsou připravené klasické poháry a pro všechny účastníky máme věcné ceny.

Během klání se odehrála i jedna scénka opravdu kuriózní, a to když mladá cyklistka našla azyl uprostřed rozbouřené křižovatky přímo u soutěžícího policisty.
 Foto: Mad
Foto: Mad Foto: Mad Foto: Mad

Tisková mluvčí liberecké policie nprap. Dagmar Sochorová měla volno, její šéfové to vzali za ni.
Foto: Mad

Pozor, usmívejte se, vyletí GOOGLE!
Foto: Mad

Je to hloupé, ale protože jsme vítěze prozradili hned zkraje, tento obrázek nám tak nějak vyšel na závěr. Řidiči, kteří neuposlechli nebo nepochopili význam pokynů soutěžících, byli za křižovatkou zcela nesoutěžně odchytnuti. Tak pozor vážení, neuposlechnutí pokynu dopravního policisty vás může přijít na 2,500 Kč a -5 bodů k tomu jako bonus!
Foto: Mad

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a foto Mad
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci mají restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).