reklama

STYL OBRAZEM: Lázně tři, dva, jedna... Restart!

1. 3. 2014
Tento víkend jsou Lázně, nové sídlo Oblastní galerie v Liberci, poprvé otevřeny veřejnosti. Prádelní šňůra s plavkami byla přestřižena již ve středu. Tento slavnostní akt měl navzdory oficiální vážnosti řadu neoficiálních momentů a my, jak jsme koupili, tak prodáváme :-)
Článků o lázních císaře Františka Josefa jsme publikovali tolik, že popisovat znovu historii budovy a peripetie doprovázející projekt revitalizace na galerijní objekt by bylo nošením dříví do lesa. Jestli jste byli nějakou náhodou této mediální smršti ušetřeni, tak vše podstatné pěkně shrnuté najdete například ZDE.
Lázním jsme loni na jaře věnovali i jeden STYL, to když jsme navštívili komentovanou prohlídku téměř hotového díla. V tomto článku, který si můžete přečíst ZDE, naleznete jak video, dokumentující stav před i po rekonstrukci, tak rozhovor s architektem Jiřím Bučkem z architektonické kanceláře SIAL a se stavbyvedoucím  Martinem Dvořákem z firmy Chládek a Tintěra, která rekonstrukci provedla.

Středeční večer uzavřel definitivně historii lázní a začal psát historii Lázní s velkým L, protože původní účel se stal názvem. A o těchto Lázních bude do budoucna určitě co psát, protože se zrodila jedna z nejmodernějších kulturních institucí, neváhejme říci že na světě. Jde o stánek zasvěcený múzám projevujícím se vesměs vizuálně, tak jsme pro vás zachytili průběh večera obrazem.

Je 17:45, středa 26.2.2014. Dopravní chaos již z dálky naznačuje, že se ve zdejších jinak poklidných končinách něco děje.
Foto: Mad

Podle našich informací bylo rozdáno kolem 400 pozvánek. Dav venku je ale překvapivě velký.
Foto: Mad

Jsme z nejhoršího uvnitř. Výstavní sály zatím zejí prázdnotou, ale na chodbách a v hlavním sále koncentrace osobností na metr čtvereční vysoko převyšuje celostátní průměr. Jeden se až bojí, aby nedošlo k řetězové reakci.
Foto: Mad

Podle našeho odhadu přišlo přes 1000 lidí a další v tuto chvíli stále ještě stojí frontu venku.
Foto: Mad

Největší atrakcí hlavního sálu během čekání na zahájení byla plastika Josefíny Jonášové Antikoncept.
Foto: Mad

Frontu na focení si právě vystál náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda s chotí.
Foto: Mad

Celostátní průměr vysoko převyšovala nejen koncentrace osobností, ale i hodnota IQ. (Bořek Šípek v rozhovoru s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou.)
Foto: Mad

Zatímco v hlavním sále probíhal společenský cvrkot, v zákulisí za hudebního doprovodu vrcholily přípravy.
FOTKA REAGUJE NA MYŚ :-)
Foto: Mad

Klid před bouří.
Foto: Mad

Podívejme se na první rozhovor. Slovo má ředitel Oblastní galerie Liberec, Jan Randáček:


O zahájení se postaral ROSEX, který dal pár svých největších pecek. Škoda, čekali jsme, že uslyšíme něco nového. Pravda, na takovéto akci by neexperimentoval ani Karel Gott.
Foto: Mad

Tuto panorámu si v novém okně můžete rozkliknout v plné velikosti.
Foto: Mad

Největší celebrita, baron Paul Liebieg s dcerou.
Foto: Mad

Zatímco se na pódiu křtila fakt povedená knížka o lázních (autorský kolektiv čítal 9 autorů, křtili jen někteří)...
Foto: Mad

...v zákulisí se odehrávalo drama. V amerických filmech takové scény začínají například větou: "Houstone, Houstone, máme problém!" Vyšlo totiž najevo, že prádelní šňůru ověšenou plavkami, plnící roli slavnostní pásky, nejde přestřihnout, tedy jde, ale na jedno fiknutí jen s velkými obtížemi.
Foto: Mad  Foto: Mad

Projevy pokračovaly, hostesky s obavami vyhlížely TEN okamžik... a děti trávily čas samostudiem katalogu :-)
Foto: Mad  Foto: Mad

Pánové, už je to fakt dlouhý!
Foto: Mad

Na programu byly avizovány dvě divadelní vložky v podání herců DFXŠ Barbory Kubátové a Jakuba Albrechta. Nakonec byla odehrána jen první scénka, protože po přestřihnutí pásky následoval ihned raut. Dobře tak, neb z tohoto výstupu jsme měli velmi rozpačitý pocit (kvůli výkonu herců nikoliv, ti dělali, co mohli).
Foto: Mad Foto: Mad

Konečně přichází finále večera, 3...2...1... Restart! Nové Lázně, sídlo Oblastní galerie v Liberci, jsou otevřené. 
!PÁSKU SI MŮŽETE PŘESTŘIHNOUT I VY, PROTOŽE FOTKA REAGUJE NA MYŚ!
Foto: Mad

A je hotovo! Na odchodu nám, prosím, vraťte pracovní pomůcky!
Foto: Mad

Než budete pokračovat, najeďte si zpět na úvod a prohlédněte si ještě jednou fotku přeplněného sálu. Tak, a teď si všechny ty lidi přeneste sem do kavárny :-) (Ještě že Lázně disponují hned několika místy vhodnými pro občerstvení.)
Foto: Mad

Takže my jsme radši ještě chvíli zůstali nahoře a natočili pro vás anketu na téma: Co se vám na nové galerii líbí nejvíce?


Bez ohledu na tlačenice musíme vyzdvihnout kvalitu kuchyně a profesionalitu personálu, který musel díky náporu hladového davu řešit kuriozní problémy. Na řadě rautů během čtvrthodiny není sortiment kompletní a za půl hodiny na stolech leží jen zbytky. Tady nedošlo jídlo, až do konce byla nabídka stále dostačující, tady zpočátku několikrát došly talíře a skleničky. Nevím jak u talířů, ale kdo měl číši, ten se jí držel :-)
Foto: Mad

Ovšem spokojenost byla všeobecná nejen díky krásnému prostředí, ale i díky kvalitní kuchyni restaurantu Authentica, prosté rautových rádyby extravagancí.
Foto: Mad  Foto: Mad

...a když vám k posezení decentně hraje hudba a nalévá se v zařízeních tohoto typu nebývale dobré víno, nezbývá než si přát, aby laťka, která byla při zahájení nasazena, byla udržena i za všedního provozu.
Foto: Mad

Ředitel Jan Randáček, ten večer jako jediný stylově oblečený, krájí dort. Lucie Fürstová, autorka této silně jedlé umělecké kreace, dohlíží na poctivé dělení.
Foto: Mad

Dáte si páru nebo vanu?
Foto: Mad

Je čas vyrazit na prohlídku! První, co vás určitě upoutá, je dokonalé osvětlení exponátů.
Foto: Mad

Naše druhá anketní otázka zněla: Jakého umělce, jakou výstavu byste tu rádi viděli?


Mimochodem, jakého umělce byste v nových Lázních - Oblastní galerii v Liberci, rádi viděli vy? Než si to rozmyslíte, jdeme dál, asi nejvíce ohromující je síň dole pod bývalým bazénem, kde si exponáty můžou zaplavat.
!FOTKA REAGUJE NA MYŚ!
Foto: Mad

Sbírka českého umění konečně dostala odpovídající prostor.
Foto: Mad

Samostatnou expozici má zakladatel galerie a mecenáš Heinrich Liebieg.
Foto: Mad

Vystavovat lze i na ochozu hlavního sálu.
Foto: Mad  Foto: Mad

Nová galerie je připravena prezentovat i výstavně často těžko uchopitelná díla tak zvaných nových médií.
Foto: Mad

Skvělé dílo se podařilo navzdory tomu, že, řečeno slovy klasika, snaha dobrou myšlenku po zásluze potrestat byla veliká...
Když něco nejde, často slyšíme argument, že tak zvaně nebyla politická vůle. Dejme závěrem slovo člověku, jehož jméno během večera několikrát padlo, ač neřečnil na pódiu, člověku, který potřebnou politickou vůli a odvahu měl:Text a obraz Mad, rozhovory Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).