reklama

STYL: O grabštejnské benefici a dámě v šatičkách

28. 8. 2013
Přirovnání k dámě, na které praská ve švech dětské oblečení, nás napadlo, když jsme se podívali z ptačí perspektivy na velké nádvoří grabštejnského hradu, naplněné k prasknutí již hodinu před představením. Budeme-li v personifikaci pokračovat, tak madam Benefice má míry 21-850-200. Číslo 21 značí ročník, 850 přibližný počet diváků a 200 předpokládaný výtěžek akce v tisících korun.
Hrad Grabštejn byl aktivním účastníkem několika bitev. Přesto jej v historii postihly jen dvě opravdové pohromy. Pachatelem té první byl císař Ferdinand III., který po třicetileté válce přikázal rozbořit opevnění a o třetinu zkrátit věž. Druhou ránu, kterou už hrad málem nepřežil, zasadil objektu kolektivní viník Lhostejnost a Neúcta k hodnotám na přelomu věku reálného socialismu a divokého kapitalismu. Jedním z lidí, kteří aktivně přispěli nejen k záchraně, ale dodnes pomáhají dalšímu rozvoji hradu, je Luděk Vele, rodák z blízké Chotyně, kterému vadilo, že by hrad zmizel z obzoru za oknem jeho rekreačního domu. Jako sólista Národního divadla a majitel basu světového formátu usoudil, že s kolečkem a zednickou lžicí v ruce věci příliš nepomůže, a rozhodl se přispět tím, co umí nejlépe. Tak vznikla tradice benefičních koncertů, která z prvního sólového vystoupení mistra ve zdevastované kapli sv. Barbory vyrostla v akci téměř obřích rozměrů.
A na rozdíl od jiných akcí podobného typu, nad kterými po letech kroutíte hlavou, kam peníze zmizely, na Grabštejně vidíte naprosto hmatatelné výsledky. Asi nejkrásnějším důkazem je již zmíněná hradní kaple sv. Barbory.

Kaple z míst, kam se návštěvník běžně nedostane. Dole neuvěřitelně trpělivá průvodkyně znovu a znovu dalším návštěvníků zodpovídala dotazy nejen na historii.
Foto: Mad

Foto: Mad

Za 21 let trvání tradice benefičních koncertů Luďka Veleho šel výtěžek sbírky jen jednou jinam než na hradní konto, a to po katastrofálních povodních v roce 2010. Tehdy pořadatelé peníze věnovali městu Chotyni a občané postižení živlem měli vstup zdarma. Celkově se zatím vybralo kolem 4,5 milionu korun, což se může, ve srovnání s faktem, že do obnovy hradu bylo po revoluci celkově investováno již milionů 100, zdát málo. Jenomže benefiční peníze umožňují financovat projekty, které ze státních prostředků hradit nelze. Nejen o tom jsme si povídali s kastelánem Janem Sedlákem:Každoroční součástí benefice je výstava známého umělce (vystavoval zde například Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Josef Jíra...). Pointou je, že po skončení výstavy jedno dílo na hradě zůstane jako přírustek do sbírky Galerie svaté Barbory. Letos měla hodinu před začátkem představení vernisáž výstava medailéra, kreslíře a sochaře Jiřího Dostála.

Přestože je hradní galerie až pod střechou, neváhaly sem vyšplhat doslova davy. (Panorámu si můžete otevřít v plné velikosti v novém okně.)
Foto: Mad

Luděk Vele (pán ve světlém obleku uprostřed) a Jiří Dostál (pán v černém se stříbrnými vousy vpravo) v obležení. Ve stísněném prostoru bylo opravdu husto a dusno.
Foto: Mad

Jak jsme řekli úvodem, letos bylo po odečtení nákladů získáno asi 200 000 Kč. Paní Jana Mlejnecká, starostka Chotyně a členka správní rady Benefiční koncerty Grabštejn o.p.s., nám sdělila, že co se struktury příjmů týče, většina zisku pochází od sponzorů a peníze vybrané za vstupné v podstatě kryjí provozní náklady. Prostředky z letošní benefice budou investovány jednak do osvětlení cesty k hradu jedenácti dobovými lucernami a dále do rozšíření hradní galerie, což bude ovšem běh na dlouhou trať.

Malá ukázka z děl sbírky Galerie svaté Barbory.
Foto: Mad

Přejděme k představení Carmen v provedení sólistů a sboru opery Národního divadla. Rovnou řekněme, že to byl zážitek opravdu fantastický, jehož největší půvab spočíval právě v určité improvizaci, geniu loci a kupodivu i v provedení pouze s klavírem, čehož se někteří návštěvníci obávali.

O dramaturgii a o hudbě vůbec jsme si popovídali s hybatelem celé akce, Luďkem Velem. BTW, bylo to právě liberecké Divadlo F.X.Šaldy, na jehož prknech před lety začínal.


Jak řekl pan kastelán ve videorozhovoru výše, jeho odhad počtu návštěvníků atakoval psychologickou hranici 1 000 diváků. Mimochodem, loni, na jubilejním 20. ročníku údajně padl rekord, když přišlo přes 1 000 lidí. Paní Mlejnecká nám s odstupem času sdělila, že letos dorazilo "jen" 800 až 900 návštěvníků. Nuže, můžete si to spočítat sami.
Foto: Mad

K výsledku nezapomeňte připočíst asi dalších 40 až 70 lidí na zídkách a v oknech.
Foto: Mad

Foto: Mad     Foto: Mad

Pořídili jsme pro vás pár pohledů z míst a do míst, kam se běžný návštěvník pochopitelně nedostal.
Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Dekoraci již tradičně vytvořily studentky Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou. Nic proti, ale účel tyček, plnících během představení funkci jakýchsi závor, jsme nepochopili. Kromě toho jedna z tyčí po straně pódia úspěšně bránila pořizování rozumných fotek herců s diváky.
Foto: Mad

Carmen se na Grabštejně opravdu povedla jako celek. Máme-li přesto vyzdvihnout aspoň dva výkony, tak v první řadě smekáme před uměním dirigenta Opery ND Davida Švece, který celé představení doprovodil na klavír a zároveň jej dirigoval. Kdo seděl poblíž nebo naopak v bočních oknech a měl možnost vidět ho v pracovní extázi, byl pohledem na jeho výkon úspěšně rozptylován od dění na pódiu :-)

David Švec ve tvůrčí extázi.
Foto: Mad

Malá perlička. Luděk Vele zangažuje každého, včetně rodinných příslušníků. Panu Švecovi asistuje talentovaná sopranistka Adéla Velová, o které určitě ještě uslyšíme, lépe řečeno, kterou ještě určitě uslyšíme i uvidíme. Má za sebou stáž v Kanadě, ale před časem jste ji mohli vidět i v DFXŠ ve Dvořákově opeře Čert a Káča, kde zpívala Kněžnu. O tom, že jablko nepadlo daleko od stromu nejen pěvecky svědčí, že často účinkuje na různých chritativních akcích v regionu.
Foto: Mad

Druhý mimořádný výkon odvedla další odchovankyně líhně DFXŠ v Liberci, mezosopranistka Kateřina Jalovcová. Nejenže roli svobodomyslné cikánky bravurně odzpívala, ale i velmi slušně zahrála.

Foto: Mad

Obrázek přejeďte myší :-)
Foto: Mad

Celkový dojem pokazily jen levně vypadající koženkové kalhoty, které grabštejnské Carmen nějak nesedly.
Foto: Mad    Foto: Mad

Foto: Mad     Foto: Mad

Po přestávce ostatně celý sbor zčernal, jakoby se chystal na sraz motorkářů :-)
Foto: Mad

Závěrem se vraťme ke knoflíkům, odletujícím z těsné blůzy madam Benefice. Podle našeho soudu je velkou vadou na kráse této mimořádné akce naprostá ignorance narůstajícího počtu návštěvníků. Na představení jsme dorazili hodinu a půl před začátkem. Ačkoliv jsme zde byli pracovně, chtěli jsme myšlenku podpořit a koupili jsme si vstupenku, jako běžní diváci. Tím pádem jsme zažili, co bychom jinak možná nepostřehli. Jinak velmi milá paní, pořadatelé byli všichni neobyčejně vstřícní a milí, nás upozornila, že nám nemůže zaručit, že budeme sedět (jak vidno z fotek, místa k stání přitom nebyla :-) a kontrola vstupenek dokonce lidi, kteří přišli dříve právě proto, aby si sedli, nechávala čekat, až dorazí diváci, kteří si koupili "místenky" za 500 Kč. Vzniklá situace velmi připomínala nedůstojnou frontu na autobus do Prahy. Návštěvníci, kteří se konečně dostali dovnitř, se velmi nepohodlně doslova drali těsnými uličkami, aby urvali sedadlo. Řady židlí byly k sobě natěsnány víc, než sedadla turistické třídy charterového letu. Kdo neměl VIP pas nebo místenku a představoval si pohodové odpoledne, spojené s prohlídkou kaple a věže, byl drsně vyveden z omylu. Mimochodem vstupné, letos se cena běžné vstupenky zvedla ze 100 na 150 Kč. To je pořád zatraceně málo v poměru ke kvalitě výkonů, které umělci podávají!

Carmen a seržant Don José, v civilu běloruský tenorista s českým pasem, Valentin Prolat. Obrázek přejeďte myší :-)
Foto: Mad

O přestávce se přesezený dav začal hrnout ven a během okamžiku zcela zahltil jak toalety, tak občerstvovnu. Pak dav opět zahltil úzké koridory... Domníváme se, že má-li se Benefice pro Grabštejn dále rozvíjet, je třeba přistoupit k radikálním změnám. Podle nás by do začátku stačilo očíslovat všechny vstupenky a v den konání umístit před bránu nebo na hradní zahradu mobilní toalety a pár stánků s občerstvením, jejichž provozovatelé by zaručeně neprodělali a z nájmu by se třeba zaplatily ty umělohmotné latríny. Nechápeme, proč to nejde.

Dalším bolavým místem je jeviště. Ačkoliv se nádvoří k němu svažuje, kdo sedí ve druhé polovině, má smůlu a mezi hlavami diváků před sebou občas je zahlédne fragmenty postav protagonistů, jak je z této fotky jasně patrné. Přitom by stačilo jeviště zvednout o půl metru. Je pravda, že by bylo nutné vyřešit nástup, protože oba vchody by se ocitly pod jeho úrovní. Ale za pokus by to stálo.
Foto: Mad

Toreadora Escamilla si střihnul barytonista Roman Janál.
Foto: Mad

A máme ještě jeden tip. Možná je na čase založit novou tradici, třeba nějaký komorní festival. Zrenovovaný Grabštejn, nemající na rozdíl od jiných památek v místnostech superdrahý mobiliář, se k podobným akcím skvěle hodí. Příkladem budiž třeba WorldFest, který zde proběhne již tradičně začátkem září.  Když teď díky 21. ročníku Benefice pro Grabštejn dostane konečně cesta k hradu důstojnou podobu, bylo by škoda, aby jedenáct zbrusu nových historizujících luceren svítilo jen párkrát do roka.


Grabštejnu jsme se věnovali zde:
http://www.genusplus.cz/zblizka/veze-severu-6-se-svatou-barborou-na-setnute-vezi
... a letošní Benefici již například zde:
http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/grabstejn-pribeh-milostneho-trojuhelniku-zaznel-v-originale

Další zdroje informací:
http://www.narodni-divadlo.cz
Text a obraz Mad, rozhovory Darka
el
15. 7. 2018 20:05 Fotbalisté Liberce ve druhé sezoně po sobě nebudou startovat na evropské scéně, v nadcházejícím ročníku ligy se tak chtějí vrátit na pohárové příčky.
fotbal
15. 7. 2018 17:05 Fotbalisté Liberce remizovali v generálce na start nové sezony s polským Slaskem Vratislav 1:1. Za Slovan se trefila posila Martin Koscelník.
silnice
15. 7. 2018 15:05 O týden dříve skončila v Liberci oprava frekventované křižovatky ulic Švermova a Uralská. Lidem to zjednoduší cestu za prací do průmyslové zóny.
mzdy
15. 7. 2018 13:01 Mzdy v průmyslových podnicích v Libereckém kraji patří k nejvyšším v zemi. V prvním čtvrtletí vyplácely v průměru 32.550 Kč, přesto jim chybí lidé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).