reklama

STYL: Muzeum Čtyřlístku, ráj malých dětí a velkých sběratelů

16. 11. 2013
Kdo by neznal příběhy Myšpulína, Bobíka, Fifinky a Pindi, žijících v Třeskoprscích u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Do světa jejich příběhů se můžete vypravit do Doks u rybníka Mácháče pod hradem Bezdězem!
Brána, která vás přenese do fantazijního světa nejdéle vycházejícího českého komiksu pro děti, je velmi nenápadná. Stačí vstoupit do budovy knihovny a kulturního střediska v Doksech, po schodech se dát stále vzhůru až pod střechu a jste v jiné dimenzi i bez znalosti teleportace. Muzeum nabízí kromě vitrínek s historickými čísly Čtyřlístku i osobní setkání se všemi postavičkami v životní velikosti. Je zde i hrací koutek, kde děti můžou tvořit téměř cokoliv. Jen prosím na Bobíka si nesedejte!
Muzeum stojí v Doksech nejen proto, že je děj zasazený do zdejších reálií, ale i proto, že autor komiksu, Jaroslav Němeček, zde má chalupu. O muzeu jsme již psali například ZDE.

11.prosince tomu budou dva roky, co zde bylo za přispění EU ve zrekonstruovaném podkroví otevřeno interaktivní muzeum.
Foto: Mad

Z historie Čtyřlístku i muzea nás zaujalo pár perliček. První příběh Čtyřlístku vznikl tady v Doksech právě na Němečkovic chalupě. Když ho Jaroslav Němeček dával se svojí ženou dohromady, bylo mu 24 let. Za doby socialismu vycházel Čtyřlístek většinou devětkrát ročně a dosáhl nákladu až 220 000 výtisků. Přesto byl podpultovým zbožím, protože papír byl strategický materiál a nakladatelství ORBIS by překročilo kvótu. Pozoruhodné je, že jako prakticky jediný dětský časopis se vyhnul normalizačním ideologickým nátlakům. K tomu se váže legenda, která praví, že se tak stalo díky Ljubě Štíplové, autorce většiny scénářů a textů komiksu až do roku 2009, kdy spisovatelka zemřela. Tato žena na nátlak, aby komiks reflektoval cíle strany a vlády, údajně opáčila: "Prase přece nemůže chodit do prvomájového průvodu." Soudruzi uznali, že má pravdu.

Na další podrobnosti jsme se zeptali paní Věry Pangrácové.


Paní Pangrácová v rozhovoru zmínila naučnou stezku Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku, která je opravdu dobře vymyšlená a možná vás zaujme nejen v létě, ale i za pěkného zimního počasí. Jen pozor, v lednu si cestu parníkem ani turistickým vláčkem nezkrátíte. Rozhodnete-li se jí s dětmi přesto absolvovat, je dobré se napřed stavit v muzeu pro brožurku, kterou budou vaše ratolesti potřebovat k plnění úkolů. Trochu nespravedlivé je, že českou verzi si musíte koupit, anglická a německá je zadarmo. Že by svérázná motivace učit se cizí jazyky?

Muzeum je koncipováno jako prostor pro dětské hry.
Foto: Mad

První číslo Čtyřlístku vyšlo 15.května 1969. Od té doby tento jedinečný český komiks urazil neuvěřitelně dlouhou cestu. Milník 500. čísla byl pokořen před třemi lety. Nyní vychází Čtyřlístek dvacetkrát ročně v nákladu 40 000 výtisků plus speciální čísla a má vlastní nakladatelství.
Foto: Mad

Děti ovšem mnohem víc než sběratelské vitrínky zajímají jejich oblíbení hrdinové v životní velikosti.
Foto: Mad

Dodejme, že díky podmínce udělení evropské dotace na zřízení muzea je vstup 5 let zdarma, takže ještě 3 roky, a muzeum je otevřeno celoročně. Jen je dobré se před návštěvou podívat na jeho stránky ZDE, protože otevírací doba se mění podle ročního období a hlavně se zde koná mnoho různých akcí, které by bylo škoda propásnout.
Projekt Čtyřlístku musíme na závěr pochválit za vzornou práci s internetem. Téma je na Wikipédii zpracováno na úrovni diplomové práce hned v několika heslech, viz. seznam na konci našeho článku :-)

Na památku se můžete vyfotit třeba v Myšpulínově kabrioletu. (Na fotce spoluautorka článku (druhá zleva) s paní Věrou Pangrácovou (vpravo), odbornou pracovnicí MeKS Doksy, která se stará o to, aby zde byli všichni spokojeni.) Za zmínku stojí i pozadí fotky, věděli jste, že hrdinové seriálu vyšli na českých poštovních známkách?
Foto: Mad

Informační zdroje:
http://muzeum.mksdoksy.cz/
http://www.doksy.com/
http://www.genusplus.cz/zblizka/styl-fam-press-trip-po-ceskolipsku
http://cs.wikipedia.org/wiki/Muzeum_%C4%8Cty%C5%99l%C3%ADstek
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cty%C5%99l%C3%ADstek_%28komiks%29
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_N%C4%9Bme%C4%8Dek
http://cs.wikipedia.org/wiki/Se_%C4%8Dty%C5%99l%C3%ADstkem_okolo_Bla%C5%A5%C3%A1ku


Text a obraz Mad. Rozhovory Darka.
kanalizace
22. 7. 2018 14:05 Na stavbu kanalizace v jablonecké čtvrti Kokonín získala SVS dotaci z fondů EU. Napojí ji na čistírnu v Rychnově. Náklady se odhadují na 140 mil.Kč.
obyvatelstvo
22. 7. 2018 11:05 Počet obyvatel v Liberci roste, ještě rychleji lidí přibývá obcím v okolí. Nejrychleji se rozrůstají Šimonovice. Obec s 1200 obyvateli nemá ani školku.
fotbal
21. 7. 2018 19:05 Fotbalová liga: Liberec - Karviná 1:0 (85. Pázler). Vítězný debut v české nejvyšší soutěži prožil slovenský trenér Liberce Zsolt Hornyák.
galerie
21. 7. 2018 15:05 Liberecká galerie opět láká na výstavu Karouška. V roce 2015 prezentovala díla sochaře Valeriana, nyní má v expozici obrazy jeho bratra Ladislava.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).