reklama

STYL: Muzejní hudební dostaveníčko na půli cesty

21. 2. 2015
Tradiční představa muzea coby budovy střežící za vitrínami předměty přetékající z depozitářů má s moderním pojetím asi tolik společného, co výuka před a po narození Jana Ámose. Severočeské muzeum v Liberci nám představilo, kam došlo na cestě k moderní kreativní instituci.
STYL: Muzejní hudební dostaveníčko na půli cesty
Foto + video Mad
U příležitosti otevření nové interaktivní expozice automatofonů uspořádalo exkurzi, během které jsme byli seznámeni s výsledky poněkud tajemné rekonstrukce, kvůli které bylo muzeum vloni touto dobou dokonce několik měsíců zavřené a která pak stejně částečně probíhala za provozu. Firmy účastnící se výběrového řízení v nabídkách totiž chybovaly a soutěž musela být vypsána znovu. 
Nyní jsme se mohli přesvědčit, zda byl naplněn cíl z fondů EU spolufinancovaného projektu, na jehož krycím listu se uvádí: "Předmětem projektu je úprava vnitřních prostor budovy Severočeského muzea v Liberci. Díky projektu dojde ke zlepšení návštěvnického komfortu a také ke zvýšení atraktivity nabídky muzea pro veřejnost." Těm z vás, které baví číst jen negativní kauzy, ušetříme čas, dál pokračovat nemusíte, neb deklarovaných cílů bylo dosaženo. 
Mgr. Jiří Křížek, ředitel muzea, o rekonstrukci za zhruba deset milionů korun říká, že "... se jednalo zatím o etapu první, jejímž předmětem byly většinou záležitosti, kvůli kterým lidé do muzea rozhodně nechodí, ale kvůli kterým by příště již přijít nemuseli..." Co měl konkrétně na mysli, jsme pro vás zdokumentovali jako obvykle obrazem.

Muzeum získalo v první řadě nové toalety, důstojné 21. století.
Foto Mad

Asi nejvíc se projektant Ing. Radek Dědina z architektonické kanceláře Křivka zapotil řešením problému, jak do památkově chráněné historické budovy zakomponovat moderní výtah pro tělesně postižené, pro maminky s kočárky a v neposlední řadě i pro zaměstnance, stěhující mnohdy rozměrné exponáty. Musíme smeknout, povedlo se skvěle, o výtahu vůbec nemáte tušení, dokud na něj nenarazíte.
Foto Mad

Jiří Volný, mající lví podíl na vzniku sbírky automatofonů, o které bude ještě řeč, se díky tomu, že se muzeum konečně stalo zcela bezbariérovým, může sám projet expozicemi...
Foto Mad

... tedy pakliže se mu zdraví účastníci exkurze nenarvou do výtahu, aby si ověřili, jestli údaj o maximální nosnosti není nadsazený :-)
Foto Mad

Muzeum nyní střeží systém padesáti bezpečnostních kamer a osvětlení expozic reaguje na pohyb návštěvníků. Tuto vychytávku ale během exkurze stihl generálský efekt, takže například zde výklad probíhal za měsíčního svitu vitrín.
Foto Mad

Mgr. Oldřich Palata nám letem světem ukázal, co je ve sbírkách po rekonstrukci nového. Nás ale víc než exponáty zaujaly vitríny, ve kterých jsou umístěny. Jde totiž o krásné originály z roku 1898, kdy bylo muzeum otevřeno.
Foto Mad

Běžného návštěvníka asi na první pohled překvapí výměna křišťálových lustrů hlavního sálu za zrenovované původní osvětlení, které léta leželo v prachu na půdě muzea. Trochu paradoxní je, že uvnitř baněk se skrývají nejmodernější LED technologie, které svojí intenzitou a barvou světla určitě zdrojům konce 19. století neodpovídají.
Foto Mad

Foto Mad

Nevcházíme do hospody, ale do nové expozice, vzdávající hold automatofonům, česky mechanickým (přesněji řečeno i mechanicko-pneumatickým) hudebním automatům všeho druhu. Výčep tu je naprosto na místě, protože mít hudební automat bylo vizitkou každého dobrého lokálu. Při slavnostním otevření se čepoval Konrád. Alkoholický i nealkoholický. Místnost je vybavená naprosto moderní projekční technikou, takže zde lze pořádat i přednášky, a bezprostředně na expozici navazuje rozlehlá tvůrčí dílna určená nejen dětem.
Foto Mad

Protipólem k hospodě je měšťanský salón, ve kterém "chytrý" klavír mohl udělat virtuóza i z osoby hudebním nadáním neobdařené.
Foto Mad

S uspořádáním expozice a s některými interaktivními exponáty nás seznáml restaurátor kulturních památek Radek Janoušek, autor koncepce i interaktivních exponátů.


Žáky hry na klavír bude určitě zajímat tato interaktivní tabule, vysvětlující různá konstrukční řešení mechaniky klavírů.
Foto Mad

Expozici vévodí "rozpadlá" pianola (klavír doplněný o možnost reprodukovat skladby z perforovaného papírového pásu), na které si můžeme důkladně prostudovat principy pneumaticko-mechanického stroje.
Foto Mad

Jiří Křížek má o cílové skupině nové expozice jasno:


Dát si pivko a poslechnout si nějaký dobový hit v podání pianoly, orchestrionu, flešinetu, polyphonu, prostě automatofonu, to je výborný nápad. Škoda, že to tak běžně fungovat nemůže, nejen proto, že toalety jsou na druhém konci muzea :-) Soudek se narazí vždy o vernisážích a dalěích komentovaných akcích.
Foto Mad

Na tomto místě hudební dýchánek opustíme, protože tématu automatofonů, v jejichž výrobě býval Liberec velmocí, se plánujeme věnovat samostatně v některém z dalších dílů našeho seriálu TECHNO. Nová expozice je každopádně super a my se již těšíme, čím nás překvapí další "otvíračka". Obáváme se jen jedné věci. Když jsme se v magazínu STYL věnovali poslední muzejní noci (článek ZDE), napsali jsme, že návštěvníci, které autobus přivezl z IQlandie, si neuvědomili, že již nejsou v IQlandii, ale v muzeu. Teď má muzeum sice první opravdu interaktivní expozici, jenomže její exponáty jsou filigránsky jemné a některé historicky cenné...

Zaujal vás náš článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Masopust jako záchovný program lidových tradic
Postavte si vlastní radnici, stačí 100 000 kostiček
Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza
Technický sníh a umělecké vlohy matky přírody
Ples v opeře má kdekdo, ples v knihovně jen my
Made in Jablonec 2015
Tříkrálové radovánky obyvatel liberecké ZOO
Péefky 2015 v hledáčku "módní policie"
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Kateřinské sousedské divadlo - Komedie o hvězdě
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a obraz Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).