reklama

STYL: Metropole severu má konečně muzejní čtvrť

13. 9. 2014
Letošní Dny evropského kulturního dědictví mají pořádně nabitý program. Tento víkend se ho zúčastní řada tradičních i pár nových institucí. K těm druhým patří liberecké technické muzeum, fungující přesně týden.
STYL: Metropole severu má konečně muzejní čtvrť
Foto + video Mad
V souvislosti s otvíračkou muzea proběhla médii řada článků. Ostatně kolegyně Lucie Furstová libereckému technickému muzeu věnovala nedávno svůj pořad Šálek čaje a o slavnostním otevření jsme vás informovali například ZDE. Politici ve svých proslovech nešetřili uznáním a superlativy. Nás asi nejvíc zaujal fakt, že muzeum vzniklo bez dotace, zaklínací formulky na téměř vše. V tomto případě bylo kouzelnou esencí nadšení a nezištná pomoc několika desítek lidí.
Je ovšem trestuhodné, že nikdo nezmínil, že s otevřením technického muzea získal Liberec právo chlubit se faktem, že má muzejní čtvrť. Na tak smělé označení dvě instituce na jednom místě (Lázně a Severočeské muzeum) nestačily. Ale tři, to už je jiná. Mimochodem, víte o dalším českém městě, které má tři muzea prakticky naproti sobě přes ulici? Rádi se necháme poučit.
Zatím je vše tak trochu ve stádiu zrodu, například největším exponátem je momentálně sněžná rolba Ratrac, která si při mnohaleté službě na libereckých sjezdovkách odskočila zahrát důležitou epizodní roli ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Zanedlouho ale přibyde i úzkokolejná lokomotiva z Žitavy. Na muzeu je sympatické, že věci se budou programově obměňovat. Protože detaily naleznete ve výše zmíněných článcích, pojďme se věnovat samotnému zahájení provozu.

Dobově oblečených fandů a fanynek techniky z časů, kdy se auta vyráběla, aby vydržela na celý život a nejen na dobu leasingu, dorazilo povícero. Například manželé Hadrabovi zvolili nejen stylový outfit, ale přivezli se ve své chloubě, sportovním kabrioletu Schmalbach MG TD4. Údajně jde o jediný exemplář na světě.
Foto: Mad

Pan Jiří Rutkovský, náměstek primátorky pro rozvoj města, územní plán a dotace, dorazil na kole. Vzhledem k jeho jinak formálnímu oblečení nás velmi mrzí, že jsme zmeškali příjezd. V čem přijel další náměstek primátorky Jiří Šolc (ekonomika a majetek) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta s náměstkyní Hanou Maierovou netušíme, ale z žádného historického dopravního prostředku jsme je vystupovat neviděli.
Foto: Mad

Lidí přišlo tak akorát, aby stačilo domácké pohoštění organizátorů. Chválíme, že na rozdíl od jiných akcí podobného ražení se zde nepodával alkohol, ale zásadně minerálky a nealkoholické pivo, takže bez obav se mohli napít i řidiči.
Foto: Mad

Pan Jiří Němeček, předseda veřejně prospěšné společnosti Technické muzeum Liberec, dostal ještě před přestřižením pásky za své zásluhy naturální odměnu. Je příznačné, že peripetie kolem výroby dortu s tramvají, viz. video níže, jen potvrdily správnost snahy pana Němečka o zvýšení zájmu mladé generace o technické obory.
Foto: Mad

Stříhání pásky proběhlo bez větších excesů. Pak nastoupili bubeníci Aries a zahráli pár svých provařených pecek. Ne že bychom proti Aries něco měli, ale v poslední době je jaksi přeariesováno. Netušíme, proč si na většinu regionálních akcí arganizátoři zvou právě tento soubor, když máme tolik jiných, i kvalitnějších, regionálních kapel.


Jádro expozice tvoří motocykly obklíčené auty. Některé modely pocházejí například z vratislavického Automuzea Milana Bumby a ze sbírek Muzea socialistických vozů.
Foto: Mad

Pan Šolc má doma ratolestí více, škoda, že na slavnostní zahájení jako doprovod zvolil jen jednu. Že by příprava na politickou kariéru?
Foto: Mad

Co se vášně pro techniku a plnění životních snů týče, vyzpovídala pana Němečka již kolegyně Lucie (Šálek čaje ZDE). Nás především zajímalo, odkud se rekrutovali v projevech často zmiňovaní dobrovolníci a jak nové muzeum zapadlo mezi Lázně a Severočeské muzeum.


Aut a motorek je nepochybně nejvíce. V plánu je ale tyto exponáty každý rok obměňovat.
Foto: Mad

Na kusy ovšem bezkonkurenčně vedou autíčka.
Foto: Mad

Základ expozice stacionárních motorů, která se určitě rozroste. V pozadí tramvajový vůz, kterému lidé okolo muzea žertem říkají klubovna. Jestli se jí stane, těžko říct, ale již dnes je například s ABB Elektropraga dohodnuté zapůjčení stroje, na kterém si školáci v rámci exkurze vyrobí vlastní pružinu.
Foto: Mad

Jedním z exponátů je i ukázka automobilu ve stavu, jak ho občas nachází sběratel. Vedle pak je automobil částečně zrekonstruovaný a automobil hotový. Když názorně uvidíte, v jakého krasavce lze proměnit ruinu na fotce, určitě bude pro mnohé kluky a holky lákadlem program, v rámci kterého se na některých renovacích budou moci aktivně podílet.
Foto: Mad

Expozici městské hromadné dopravy v Liberci a Jabloneci nad Nisou dodal liberecký Bovera Club. Ostatně, před časem místní politikou hýbal projekt DPMLJ, který plánoval vybudovat za evropské peníze právě zde na bývalém výstavišti muzeum tramvají.
Foto: Mad

Tramvajové dopravě je věnován i družební stánek muzea v saském Chemnitzu, které vystavilo historický pantograf a dvě milé hostesky ovládající bravurně a bez akcentu české zdvořilostní fráze, což vzbuzovalo plané naděje, že dámy hovoří česky.
Foto: Mad

Technické muzeum Liberec dostalo do vínku kdysi slavný symbol LVT. Přejme mu, aby logu vrátilo bývalou slávu!
Foto: Mad

Otevření Technického muzea má možná větší význam pro město než pro technické nadšence, protože se po letech konečně otevírá cesta k vrácení života do vybydleného torza výstaviště. Jak řeklpan hejtman, třeba ožije časem i legendární restaurace naproti. Věci se každopádně daly do pohybu. Máme se na co těšit.

Info:
https://www.facebook.com/pages/Technick%C3%A9-muzeum-Liberec/531417566975596?fref=ts
http://www.technickemuzeumliberec.cz/
http://www.kraj-lbc.cz/Nove-technicke-muzeum-prichazi--do-arealu-vystaviste-LVT-v-Liberci-n245804.htm

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad, rozhovor Darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).