reklama

STYL: Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek

27. 9. 2014
Traduje se, že vše začalo tak, že paní Nina Vaňková měla sen, v němž viděla mohutný pěvecký sbor, a když se ráno probudila, tak místo aby začala listovat snářem, rozhodla se svůj sen zrealizovat. Po dvou letech existence sbor znají po celé republice.
STYL: Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Foto + video Mad (není-li uvedeno jinak)
Možná vás napadne: No a co, dobrých sborů je spousta. Jenomže tento sbor tvoří třicítka paní v důchodovém věku, přičemž nejstarší člence je 88 let. Abychom byli přesní, dámy používají raději označení klub, protože fungují při Komunitním středisku KONTAKT Liberec, p.o. a jejich aktivity se točí nejen kolem zpěvu.

Kapitolou samou pro sebe je výběr repertoáru. S nápady přicházejí všechny členky klubu. Skladba je následně vyhledána na YouTube, shlédnuta, a když projde, přichází fáze získání textů, což většinou není problém. Co se hudebního doprovodu týče, je situace trochu složitější, ale dámy pracují na úrovni moderní doby a velmi neortodoxně. Vytipované skladby nakupují v provedení pro karaoke párty. Prostě používají playback naruby. Když se skladbu podaří získat, zbývá již jen požádat syna jedné z Matyld, aby dopsal aranžná pro trubku a klarinet. Hotovo, může se zkoušet.

Je na čase dát slovo přímo paní Nině Vaňkové (součástí rozhovoru je i ukázka písně Motýl J. Suchého a J. šlitra):


Zpívající klub Matylda a Tylda si vybral název podle staré australské lidové písničky Matylda, kterou určitě znáte jako evergreen v podání Karla Hály. Jenže až uslyšíte Matyldu v podání Matyldy a Tyldy, budete překvapeni novým textem, který jako hymnu klubu napsala sama paní Vaňková. Zbývá objasnit, kdo je Tylda. Tak Tyldové jsou manželé dvou zpěvaček, kteří sbor doprovázejí na klarinet a trubku, a to přeci žádné Matyldy nejsou!

ZDE si můžete slavný Hálův hit připomenout a takto zní Matylda jako hymna Matyldy a Tyldy, jak ji seniorky zazpívaly letos v červnu Pražákům na Žofíně (autor videa: Petr Činčala)


Fotka ze září 2013, kdy soubor slavil první výročí. Od té doby ušel neuvěřitelmou cestu kupředu a rozdal mnoho radosti nejen sobě, ale hlavně posluchačům. (Foto Komunitní středisko Kontakt Liberec, další fotky naleznete ZDE)
Foto KSK

Matylda a Tylda v září oslavila teprve druhé narozeniny, ale její kronika má již popsaných listů na celou knihu a aktivity klubu jsou až neuvěřitelně pestré. Základ veřejných vystoupení tvoří koncerty v různých zařízeních pro seniory, například v domovech s pečovatelskou službou, kde se na ně stařenky a staříci těší již dlouho dopředu. Odborným poradcem souboru je Petr Činčala, šéf sboru Gospel Choir při Komunitním centru Generace, takže není divu, že Matylda a Tylda převzala do repertoáru rovněž pár písní křesťanských a vystupuje i v kostelích, na poutích a na adventních koncertech. Tím ale aktivity souboru zdaleka nekončí. Klub Matylda a Tylda se zapojil do soutěže o Eurobabičku roku (zpráva na GENUS Plus je ZDE), ve které obsadil se ztrátou pouhých pár bodů na vítěze skvělé druhé místo. Klub se rovněž stihl úspěšně zúčastnit již několika festivalů a na další se pilně připravuje. Kromě toho, že sbor vystupoval například i v Praze na Žofíně, je pozván do divadla ABC a začátkem října vystoupí na Písecké Bráně. Tradicí se pomalu stávají vánoční koncerty na liberecké radnici. Letos zde sbor doprovodí Věra Poláchová, sopranistka DFXŠ. O výrobu dokumentu projevila zájem televize...

Matylda a Tylda, dámy v letech velmi mladého vzhledu. Za povšimnutí stojí nejen slušivé kloboučky, příležitost od příležitosti se lišící, ale především až extravantní, ale velmi elegantní sukně.
Foto Mad

Matylda a Tylda rozdává nezištně radost velkým i malým na nejrůznějších akcích, třeba na Dni evropského dědictví (report je ZDE).
Foto Mad

A ještě videoukázka z vystopení před libereckou radnicí během Dne evropského dědictví.


Možná bychom se závěrem měli všem Matyldám i dvěma Tyldům omluvit za titulní přirovnání k dorostenkám. Když si uvědomíme, jak velká část dnešní mládeže nabírá zdravou barvu před obrazovkami monitorů a žije virtuálními dobrodružstvími mobilních telefonů, naše "vtipné" srovnání ztratí na vtipnosti. Je na čase, aby Matylda a Tylda začala pořádat výchovné koncerty. Jsou pěvecky lepší sbory, ale málokterý má na to svůj elán předávat dál.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz (není-li uvedeno jinak) Mad, rozhovor Darka
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).