reklama

STYL: Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek

27. 9. 2014
Traduje se, že vše začalo tak, že paní Nina Vaňková měla sen, v němž viděla mohutný pěvecký sbor, a když se ráno probudila, tak místo aby začala listovat snářem, rozhodla se svůj sen zrealizovat. Po dvou letech existence sbor znají po celé republice.
STYL: Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Foto + video Mad (není-li uvedeno jinak)
Možná vás napadne: No a co, dobrých sborů je spousta. Jenomže tento sbor tvoří třicítka paní v důchodovém věku, přičemž nejstarší člence je 88 let. Abychom byli přesní, dámy používají raději označení klub, protože fungují při Komunitním středisku KONTAKT Liberec, p.o. a jejich aktivity se točí nejen kolem zpěvu.

Kapitolou samou pro sebe je výběr repertoáru. S nápady přicházejí všechny členky klubu. Skladba je následně vyhledána na YouTube, shlédnuta, a když projde, přichází fáze získání textů, což většinou není problém. Co se hudebního doprovodu týče, je situace trochu složitější, ale dámy pracují na úrovni moderní doby a velmi neortodoxně. Vytipované skladby nakupují v provedení pro karaoke párty. Prostě používají playback naruby. Když se skladbu podaří získat, zbývá již jen požádat syna jedné z Matyld, aby dopsal aranžná pro trubku a klarinet. Hotovo, může se zkoušet.

Je na čase dát slovo přímo paní Nině Vaňkové (součástí rozhovoru je i ukázka písně Motýl J. Suchého a J. šlitra):


Zpívající klub Matylda a Tylda si vybral název podle staré australské lidové písničky Matylda, kterou určitě znáte jako evergreen v podání Karla Hály. Jenže až uslyšíte Matyldu v podání Matyldy a Tyldy, budete překvapeni novým textem, který jako hymnu klubu napsala sama paní Vaňková. Zbývá objasnit, kdo je Tylda. Tak Tyldové jsou manželé dvou zpěvaček, kteří sbor doprovázejí na klarinet a trubku, a to přeci žádné Matyldy nejsou!

ZDE si můžete slavný Hálův hit připomenout a takto zní Matylda jako hymna Matyldy a Tyldy, jak ji seniorky zazpívaly letos v červnu Pražákům na Žofíně (autor videa: Petr Činčala)


Fotka ze září 2013, kdy soubor slavil první výročí. Od té doby ušel neuvěřitelmou cestu kupředu a rozdal mnoho radosti nejen sobě, ale hlavně posluchačům. (Foto Komunitní středisko Kontakt Liberec, další fotky naleznete ZDE)
Foto KSK

Matylda a Tylda v září oslavila teprve druhé narozeniny, ale její kronika má již popsaných listů na celou knihu a aktivity klubu jsou až neuvěřitelně pestré. Základ veřejných vystoupení tvoří koncerty v různých zařízeních pro seniory, například v domovech s pečovatelskou službou, kde se na ně stařenky a staříci těší již dlouho dopředu. Odborným poradcem souboru je Petr Činčala, šéf sboru Gospel Choir při Komunitním centru Generace, takže není divu, že Matylda a Tylda převzala do repertoáru rovněž pár písní křesťanských a vystupuje i v kostelích, na poutích a na adventních koncertech. Tím ale aktivity souboru zdaleka nekončí. Klub Matylda a Tylda se zapojil do soutěže o Eurobabičku roku (zpráva na GENUS Plus je ZDE), ve které obsadil se ztrátou pouhých pár bodů na vítěze skvělé druhé místo. Klub se rovněž stihl úspěšně zúčastnit již několika festivalů a na další se pilně připravuje. Kromě toho, že sbor vystupoval například i v Praze na Žofíně, je pozván do divadla ABC a začátkem října vystoupí na Písecké Bráně. Tradicí se pomalu stávají vánoční koncerty na liberecké radnici. Letos zde sbor doprovodí Věra Poláchová, sopranistka DFXŠ. O výrobu dokumentu projevila zájem televize...

Matylda a Tylda, dámy v letech velmi mladého vzhledu. Za povšimnutí stojí nejen slušivé kloboučky, příležitost od příležitosti se lišící, ale především až extravantní, ale velmi elegantní sukně.
Foto Mad

Matylda a Tylda rozdává nezištně radost velkým i malým na nejrůznějších akcích, třeba na Dni evropského dědictví (report je ZDE).
Foto Mad

A ještě videoukázka z vystopení před libereckou radnicí během Dne evropského dědictví.


Možná bychom se závěrem měli všem Matyldám i dvěma Tyldům omluvit za titulní přirovnání k dorostenkám. Když si uvědomíme, jak velká část dnešní mládeže nabírá zdravou barvu před obrazovkami monitorů a žije virtuálními dobrodružstvími mobilních telefonů, naše "vtipné" srovnání ztratí na vtipnosti. Je na čase, aby Matylda a Tylda začala pořádat výchovné koncerty. Jsou pěvecky lepší sbory, ale málokterý má na to svůj elán předávat dál.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz (není-li uvedeno jinak) Mad, rozhovor Darka
hokej
16. 2. 2019 06:08 44. kolo hokejové extraligy: Liberec - Zlín 2:3. Vedoucí Bílí Tygři prohráli po pěti zápasech bez ztráty, přestože ještě na začátku 55. minuty vedli.
cl
16. 2. 2019 06:07 Radnice v České Lípě chce ocenit místní drobné výrobce a pomoci jim s propagací. Připravuje proto soutěž o Českolipský výrobek roku 2019.
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).