reklama

STYL: Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza

7. 2. 2015
"Nákupní galerie", ta dvě slova trefně vystihují paradoxy dneška. Do "galerie" nechodíme za uměním. V "galerii" bloumáme mezi regály bot, parfémů, triček, bonbonier... Naštěstí existují výjimky. Před libereckou Plazou opravdová lokomotiva zve na výstavu Liberec v kostce.
STYL: Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza
Foto Mad, video Mad + ZL
My jsme byli u toho, když mašinka absolvovala zajímavou štreku Trojzemím ze saského Oderwitzu do Liberce. Za výstavou i za akcí "Lokotraktor u radnice" totiž stojí Technické muzeum Liberec. Cílem bylo přiblížit nejen Liberečákům dnes mnohdy zapomenutou slavnou tradici průmyslové výroby spojené s regionem. A že těch oborů, na které můžeme po právu s hrdostí nejen vzpomínat, ale i na ně navazovat, je mnoho. Tento fakt se stal paradoxně největším úskalím expozice. Hlavní třídě galerie vévodí zachráněný drak bombardéru Aero C3B jako ukázka obětavé práce technických nadšenců. Mimochodem, věděli jste, že jsme vyráběli bombardéry? Nedaleko od něj jsou vyrovnaná jízdní kola, stoupáte-li vzhůru od parkoviště po eskalátorech, přivítají vás artefakty textilních strojů a tak bychom mohli pokračovat. Výsledný dojem je poněkud roztříštěný, ale jelikož má jít o jakousi ochutnávku, ne nepodobnou těm, které pořádá potravinový řetězec sídlící o patro níže, je vše v pořádku. Ještě dodejme, že výstava v NC PLAZA byla připravena ve spolupráci s Fakultou textilní TU Liberec a se Střední průmyslovou školou textilní.

Na Liberci v kostce si můžete zkusit uhodnout, k čemu slouží (sloužily) tyto malé, leč zajímavé textilní stroje...
Foto Mad

... a k vidění je i jediný dochovaný drak bombardéru Aero C3B, který byl zachráněný díky tomu, že léta sloužil jako zahradní kůlna.
Foto Mad

Nás ale výstava Liberec v kostce zajímá kvůli jinému exponátu. Lákadlem je posunový lokotraktor LKM N4 (z produkce VEB BMK Kohle und Energie, KB Industriebau Bautzen) provokativně umístěný mezi radnici a NC Plaza. Ale nepředbíhejme. Je středa 4. února 2015, 8:30 ráno a mašinka se teprve chystá na cestu ze saského Oderwitzu (asi 14 km severozápadně od Žitavy) do centra Liberce.
Foto Mad

Díky výstavě Liberec v kostce, se vlastně lokotraktor ze saského Oderwitzu (mapa ZDE) do Liberce dostal. Transport totiž zasponzorovalo nákupní centrum Plaza. Tím vyvrcholila cesta, na jejímž počátku stála šťastná shoda náhod. A štěstí přeje připraveným.
Když se tiskový mluvčí libereckého technického muzea Petr Kumpfe vloni chlubil svým německým přátelům ze sdružení Východosasští přátele železnice (Ostsächsische Eisenbahnfreunde e.V.) pokroky při realizaci Technického muzea Liberec, předseda spolku Alfred Simm ho upozornil na lokotraktor, který již přes deset let v podstatě překážel na soukromém pozemku v Oderwitzu a určitě by se lépe vyjímal před libereckým muzeem. Jak říká Petr Kumpfe, takovou nabídku nešlo odmítnout. Byla sepsána smlouva na zatím tříleté zapůjčení posunovací lokomotivy, a když se podařilo sehnat peníze, převozu již nic nebránilo. Na přípravu transportu stačil měsíc a jediné razítko. Ano, čtete správně, v tomto ohledu byrokracie v Evropské Unii nepanuje. To jediné razítko se navíc netýkalo převozu, ale povolení mašinku vedle liberecké radnice na měsíc umístit.

Nakládat se začalo těsně po východu slunce. Přijel jeřáb německé firmy FÖRSTER Gmbh Krane Und Baumaschinen. V Německu jsou totiž intervaly a především ceny technických kontrol jeřábů nastaveny tak, že pravidla prakticky diskvalifikují firmy, které tuto činnost na území Německa nevykonávají pravidelně.
Foto Mad

Naložit lokotraktor na podvalník trvalo necelé dvě hodiny. Zima byla docela vlezlá, takže aby vám nezačalo být zima od nohou, zkomprimovali jsme pro vás akci do necelé minuty časosběrného videa.


Protože lokomotiva "jela" do Liberce na svých kolejích, bylo je zapotřebí na podvalník nejprve složit. Náhodné chodce díky tomu chvíli bavil obrázek, který se hned tak nevidí, lokotka zaparkovaná mezi auty. 
Foto Mad

Transport a umístění lokomotivy u liberecké Plazy zajišťovala česká firma Hanyš - Jeřábnické práce, s.r.o. Pro lokomotivu si přijela se speciálním podvalníkem zvaným hlubina, aby se nemusely řešit problémy s mosty na trase. Tento podvalník měl fascinující řízení všech kol, takže couvat s ním bylo snazší než s autem do garáže.
Foto Mad

Ještě vše znovu dotáhnout, zkontrolovat a jedeme!
Foto Mad

Po mašince zbyl jen drážní patník a vysezený důlek. Další v podstatě historický exponát, poslední typ Trabantu, vybavený čtyřtaktem, osiřel.
Foto Mad

Trasa přepravy (Zdroj: Google Maps a Petr Kumpfe)
Foto Mad

Transport končí cestu Trojzemím, právě docela svižně vjíždí z Polska do Česka.
Foto Mad

Lokomotiva bez problémů zdolala i slavného libereckého sněhuláka a nezpůsobila zde žádný kolaps. Tento obrázek je zároveň videem, obsahujícím rozhovor s hlavními aktéry a hlavně dokumentujícím průběh celého transportu.


Ještě pár fotek, které každý den nepořídíte.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Protože se tentokrát skládala lokomotiva zároveň s kolejemi, probíhalo vše podstatně rychleji.
Foto Mad

Ruku k dílu přiložil i předseda spolku Technické muzeum Liberec Ing. Jiří Němeček.
Foto Mad

Na videu výše Petr Kumpfe vysvětluje, že do kabiny strojvůdce kvůli ztraceným klíčům od zámku 20 let nikdo nenahlédl. Nám se podařilo pořídit alespoň jeden záběr.
Foto Mad

Hotovo! Snad se nějaký podnikavec nerozhodne těch 17 tun železa nenápadně ukrást a zpeněžit.
Foto Mad

Když jsme Petru Kumpfemu položili obligátní otázku, co pro něj středa 4.2.2015 znamená, lakonicky odpověděl, že vrchol jeho sběratelské kariéry. Za mlada si z bývalého NDR vozil modýlky mašinek, tento týden konečně přivezl opravdovou mašinu. K tomu není co dodat, snad jen že blahopřejeme!

Zajímavé informace:
http://www.genusplus.cz/zblizka/techno-zitavska-uzkokolejka-velmi-ziva-fosilie
http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/liberec-na-vystavu-dorazil-nejvetsi-exponat-lokomotiva
http://osef.de/?SESSION=1280ddb5e72b1f136a4423fa9dbbbea0
http://www.zvon.de/cz/Pozitek-z-pary/

Zaujal vás náš článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Technický sníh a umělecké vlohy matky přírody
Ples v opeře má kdekdo, ples v knihovně jen my
Made in Jablonec 2015
Tříkrálové radovánky obyvatel liberecké ZOO
Péefky 2015 v hledáčku "módní policie"
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Kateřinské sousedské divadlo - Komedie o hvězdě
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Text a foto Mad, video Mad + ZL
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).