reklama

STYL: LITERATOUR 2014, výprava po stopách pestrého života knihovny

10. 5. 2014
Architekt Radim Kousal nám kdysi k projektu Stavby smíření řekl, že jeho cílem bylo lidem novou budovu krajské knihovny otevřít jako živý dynamický organismus. Dobře udělal, tato instituce je živá a komunikativní, až to hraničí s hyperaktivitou.
Například při akci LITERATOUR, pořádané v různých obměnách již třetím rokem, se Krajská vědecká knihovna v Liberci  nebojí po celém městě trousit prostřednictvím známých herců chytré i rozverné myšlenky z knížek. Skvělé je, že rok od roku přibývá lidí, kteří jsou ochotni přijít a aktivně se zúčastnit tohoto podvečerního tahu městem po místech, kde se nalévá čtené slovo a myšlenky krásně stoupají do hlavy.
Letošní LITERATOUR se tématicky vázala ke 110. výročí vzniku první české veřejné knihovny v Liberci a k 90. výročí otevření první vědecké knihovny německé. Objekty, ve kterých herci předčítali ukázky z děl majících nějakou vazbu na knihovny a knihovnictví, byly vybírány z budov, ve kterých knihovna během své historie působila. Celá akce začala již odpoledne v KVK Liberec vernisáží výstavy o dějinách a současnosti liberecké knihovny. Hlavní program, který podle našeho odhadu přilákal 80 až 100 lidí, vypukl o šesté večer. Na pěti místech Liberce byly postupně čteny ukázky z knih, které určitě mnoho lidí inspirovaly k zapůjčení, buďto aby se dozvěděli, jak to dopadlo, anebo si připomněli, že přečíst knihu bylo přece tak krásné.

Velký podíl na celé akci měla Martina Sanetrníková z bibliografického oddělení. To ona vybrala ukázky a společně s paní ředitelkou oslovila instituce, do jejichž prostor plánovala LITERATOUR zasadit. S úředními záležitostmi pomohla další kolegyně Táňa Kuželková.  
O celé akci nám podrobnosti sdělila paní ředitelka Blanka Konvalinková:Čtení začalo v kostele sv. Kříže, který se začal rychle plnit již dlouho před začátkem, a jestli měly organizátorky obavy, zda přijde dost lidí, záhy mohly spíš začít přemýšlet, jestli budou všichni zájemci uspokojeni na dalších místech, rozhodně menších než tento kostel.
Foto: Mad

Docela by nás zajímalo, kolikrát do roka se naplní tento svatostánek až po zadní řady.
Foto: Mad

Ukázku z knihy Muž bez vlastností rakouského autora s českým jménem Robert Musil přečetl  Martin Polách z DFXŠ. Nám se ale svěřil, že v současnosti má nejraději literaturu pro děti. Hádejte proč.


Po skončení dav vyrazil na místo další produkce. Tento obrázek nenadále se vynořivších lidí, kamsi se ženoucích, neinformované Liberečáky mohl během podvečera překvapit ještě čtyřikrát. 
Foto: Mad

Budovu magistrátu má, na rozdíl od kostela sv. Kříže, jako předposlední působiště KVK v Liberci v paměti snad každý.
Foto: Mad

Barbora Mottlová  z DFXŠ návštěvníky zaujala ukázkou z knihy Dewey autorů Vicky Myronové (mimochodem 25 let pracovala jako knihovnice) a Berta Wittera. Je jen škoda, že řada lidí toto zastavení nad ukázkou příběhu kotěte, odloženého do knihovního "babyboxu" na vrácené knihy vynechala, protože si spěchala prohlédnout dlouhá léta zavřenou kavárnu Pošta.


I my jsme si chtěli Poštu prohlédnout v relativním klidu a vyfotografovat pokud možno bez davu literárních flamendrů. Jak vidíte, to první se nám povedlo, to druhé už méně.
Foto: Mad

Kavárna Pošta, lépe řečeno celá budova, je v majetku policie ČR...
Foto: Mad

...proto návštěvníky přivítal Vladislav Husák, policejní ředitel pro Liberecký kraj. Od mužů zákona jsme zvyklí slýchat prohlášení týkající se vesměs negativních společenských jevů. Pan Husák pro nás měl překvapivě pozitivní novinky, které mnohým lidem v sále ještě pár minut před tím připadaly jako sci-fi. Kavárna Pošta bude postupně znovu otevřená! Nevěříte? Poslechněte si to sami!


Krásné, že? (Tím myslíme jak prohlášení policejního ředitele, tak výzdobu stropu :-))
Foto: Mad

Paní Herečku (to není chyba :-)) Markétu Tallerovou jsme zastihli při pročítání textu. Podělila se s námi o své vzpomínky na kavárnu a přeplněnému sálu pak přečetla úryvek z knihy Alexandrie autorky Lindsey Davisové. Kromě krásného přednesu nás velmi pobavil výběr tématu na tělo šitý budově ve vlastnictví PČR. V ukázce jde totiž o záhadnou smrt knihovníka v zamčené pracovně Alexandrijské knihovny.


Martina Sanetrníková seděla na zemi, ale radost z nečekaného zájmu o akci, kterou žila několik měsíců, jí nepohodlí určitě vynahradila.
Foto: Mad

Obsazený byl i mobiliář, na kterém se za normálních okolností nesedí.
Foto: Mad

Markéta Tallerová, dáma každým coulem a žena devatera řemesel. Momentálně například můžete v kavárně FASHION PUBlic (Sokolská ulice hned pod křižovatkou "Šalďák) navštívit její výstavu paličkované krajky.
Foto: Mad

Toto zrcadlo má paranormální schopnosti. Každý se v něm musel vyfotografovat.
Foto: Mad

Hromadný přesun tentokrát způsobil menší dopravní komplikace.
Foto: Mad

Ačkoliv je hlavní sál radnice reprezentativnější, volba "zasedačky" byla geniální. Na rozdíl od prostor, do kterých můžete proniknout při každé svatbě, si jako obyčejní občané můžete jen málokdy vyzkoušet lavice, ve kterých za vás sedí vámi volení zástupci.
Foto: Mad

Václav Helšus se své role zhostil opravdu s vervou a satirický kousek O prospěšnosti alkoholismu od Michaila Bulgakova vystřihl vestoje. Na závěr svého vystoupení pak přispěl svojí troškou do mlýna, když přidal úryvek z Vančurova Rozmarného léta.


Plamenné vystoupení Václava Helšuse rozpálilo radnici jak kamna Musgrafky. Pan ředitel Doubrava z Naivního divadla v této chvíli ještě netuší, jaká horda lidí mu v zápětí zaplaví divadelní kavárnu.
Foto: Mad

Aby si sedli alespoň starci a těhotné ženy, přiložil ruku k dílu i Marek Sýkora, aktér finálové recitační etudy. V Naivním se totiž naivně domnívali, že přijde asi tak 30 lidí. Krásný příklad těch několika málo výjimek, kdy mýliti se je velmi milé.
Foto: Mad

Takto vypadá plnící se sál z pohledu herce.
Foto: Mad

Marek Sýkora udělal tečku za skvělým (a chvílemi i velmi dobrodružným) večerem ukázkou z knihy nesoucí poněkud zvláštní název Potrat: historická romance 1966 od Američana Richarda Brautigana. Když si vezmete, že se Markem Sýkorou bravurně podaný příběh odehrává na půdorysu bizarní sanfranciské knihovny, do které nosí autoři vlastní díla typu Pojednání o pěstování květin v hotelových pokojích za svitu svíček, přestanete podivný název řešit.


Letošní LITERATOUR je za námi. Pracovníkům knihovny děkujeme za výborně strávený večer, přejeme jim inspiraci do dalších ročníků, majitelům navštívených objektů tleskáme za jejich osvícenou vstřícnost a v neposlední řadě se trochu omlouváme Liberci, hodně jsme si opravili mínění o jeho nekulturnosti.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).