reklama

STYL: Křehce krásné vzpomínky na minulost

10. 8. 2013
V Jabloneckém Eurocentru se od čtvrtka do neděle (8. až 11.8.2013) odehrává, jak se píše v tiskové zprávě: "...největší mezinárodní výstava skla a bižuterie v České republice pod názvem Křehká krása 2013." Protože tisková zpráva i v jiných ohledech nešetří superlativy, zajímalo nás, co si organizátoři představují pod pojmem NEJ v případě artiklu, který patříval k symbolům našeho kraje.
STYL: Křehce krásné vzpomínky na minulost
Foto: Mad
A světe div se! Vážení přátelé, dnes musíme učinit výjimku a dopustit se hodnocení hned zkraje, aby vám výstavu náhodou nezavřeli, než dokoukáte videa a dočtete do konce, protože opravdu stojí za návštěvu a to především právě proto, že nejde o žádnou monstrakci, ale o příjemný rodinný mejdan.
Pamětník demonstrací exportní síly československého socialistického sklářského průmyslu bude možná zklamán. V tomto ohledu jde stále o "odvar z Cimrmanových slepic". Ono také záleží na tom, odkud přijdete. Jdete-li horem po pěší zóně, již z dálky vás zaujmou chlapi, tvořící křehkou skleněnou krásu v mobilních píckách doslova na ulici. Přicházíte-li ovšem zdola, navíc jako my po třech beznadějných pokusech o zaparkování zdarma anebo za rozumnou cenu, máte nejprve pocit, že jste si spletli datum a hříšný peníz za parkování vyhodili oknem, protože to, co vidíte, jako ántré na mezinárodní výstavu rozhodně nevypadá. Pak ale uvidíte čilý ruch za druhými dveřmi (první dveře jsou toalety) a již se necháte unášet na vlnách inspirace.
Abychom negativa vyčerpali a mohli se věnovat již jen věcem pozitivním, udělíme černý puntík za navigační systém. Je pravda, že uvnitř je infocentrum a před ochotnou paní na pultě usychají stovky propagačních letáčků, které nikdo nechce, ale podle našeho názoru by bylo lepší umístit na výstavní náměstíčko a k dolnímu a hornímu vchodu plán ukazující, kde najdeme všechny vystavovatele, kterých se letos účastnilo přes 30, a kde jsou doplňkové expozice.  

Panorámu si v novém okně můžete prohlédnout ve větším měřítku!
Foto: Mad

Prvním kladným bodem je, že oproti loňsku se letos akce viditelně rozrostla. Organizaci po Libereckém kraji převzal na svá bedra Svaz výrobců skla a bižuterie. Toto profesní sdružení zastupuje pět desítek organizací zaměřených na výrobu skla a bižuterie u nás. Trochu zarážející je, že jen na Jablonecku dnes působí asi stovka soukromých, často rodinných sklářských firem a to nepočítáme bašty jako Železný Brod a Nový Bor, ani desítky dalších firem roztroušených po celém kraji. V této souvislosti jsou tři desítky vystavovatelů stále málo. Přitom stánky některých výrobců byly zcela obležené, takže akce má evidentně nejen reprezentační, ale i přímý finanční efekt.

Následující video je malou subjektivní ochutnávkou atmosféry výstavy.


Druhým plusem nepochybně jsou živé ukázky výroby, přičemž divák není pasivním návštěvníkem, ale je vtažen do procesu tvorby.

Foto: Mad

Výroba vánočních ozdob byla nejen předvedena, ale zájemci si mohli svoje koule vlastnoručně ozdobit. (Nelekněte se až přejedete po některých fotkách myší :-)
Foto: Mad

Celý sál je věnován tvůrčím dílnám pro děti i pro dospělé
Foto: Mad

Třetím kladem je, že na rozdíl od socialistických výstav, kde prodej byl maximálně doplňkem a exponáty prostý občan viděl často poprvé a naposled, zde šlo koupit téměř vše, co bylo vystavené.

Například kolegyně jela domů bez koruny v kapse, zato obtěžkána nejen těmito novými náušnicemi. 
Foto: Mad

Součástí výstavy je i pár uměleckých artefaktů. Jejich instalace v prázdné ratejně ovšem budí rozpaky. Snad jde spíš o pozvánku na paralelní výstavu děl 15 sklářských výtvarníků, kterou připravilo jablonecké muzeum skla a bižuterie společně s muzeem v Jelení Hoře.

Foto: Mad

Pod heslem „společné kulturní a řemeslné tradice regionu” je partnerem projektu rovněž Powiat Jelenia Góra – zástupce místní samosprávy z polského území. To se projevuje zcela reálně tak, že pořadatelé měli na paměti, že mozek nasytíte krásnými dojmy, ale žaludek nikoliv. O ten se postarají stánky s polskými specialitami.

Nejprve jsme měli v plánu udělat pár rozhovorů s výrobci bižuterie o současných módních trendech s demonstrací přímo na kolegyni. Jenomže jsme se nemohli rozhodnout, koho vybrat, abychom dalšího, který se nám také líbil, nepoškodili. Konečně jsme věc šalamounsky vyřešili tak, že jsme navštívili stánek, který nás zaujal zajímavým nebižuterním sortimentem. Nebo vy už máte doma vodní hodiny anebo speciální květináč na orchideje?Čtvrté plus udělujeme za to, že pořadatelé doprovodný program obsadili místními kapelami. Mnozí návštěvníci dopovaní "uměním" televizních estrád určitě zažili kulturní šok z toho, kolik mají kvalitní muziky přímo za bukem, pardon, za jabloní.
My viděli vystoupení jabloneckých Berušek.

Vzhledem k tomu, jaký má hudba Berušek odpich, je název této dívčí kapely  trochu zavádějící.
Foto: Mad

Další ukázku z tvorby a rozhovor s těmito ženskými, které spolu hrají již 15(!!!) let, takže téměř od narození, najdete v magazínu ZA OPONOU zde:
http://www.genusplus.cz/zblizka/za-oponou-berusky-jednou-nohou-v-modre-trave


Dnes malá ochutnávka Berušek.


Třešničkou na výstavním dortu je módní přehlídka. Modely jsou zajímavé tím, že šperky a šaty vznikaly společně, vzájemnou inspirací autorů.
Foto: Mad

Foto: Mad

Na přehlídku byl amfiteátr Eurocentra narvaný do posledního místa. Galerie dalších fotek z přehlídky je na našem facebooku!
Foto: Mad

Každý článek má mít závěr. My závěr dali na úvod, takže výstavě a hlavně českému sklářství přejeme úspěšný start do nové kapitoly rozvoje a výstavě pak především, aby se rozrůstala, ale aby zároveň zůstala tak přátelská a vstřícná, jako ta letošní, což souvisí s pátým plusem: Na výstavě jsme nepotkali nevrlého obchodníka. Všichni se usmívali a byli milí.


Text, foto a video Mad, rozhovor bLeCha
soud
20. 11. 2018 12:21 V Liberci pokračoval soud s mužem, který podle obžaloby vědomě pronajímal gangu prostory k pěstování drog. Dva spoluobžalovaní to u soudu nepotvrdili.
busy
20. 11. 2018 12:21 Autobusy FlixBus budou na svých cestách z Prahy přes Liberec do Polska stavět také v Jizerských horách a Krkonoších. Dopravce přidal čtyři nové spoje.
frydlant
20. 11. 2018 10:04 Frýdlant hledá budoucí podobu pro lokalitu Podzámčí a její smysluplné využití. Radnice by ji ráda napojila na areál zámku a další turistické lokality.
sníh
20. 11. 2018 07:08 Zvýšenou opatrnost radí silničáři řidičům v horských částech Libereckého kraje. Na Jablonecku mohou být lesní úseky namrzlé, na Semilsku je sníh.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).