reklama

STYL: Když zadarmo dostanete víc než za peníze

20. 9. 2014
Slevové akce denně útočí na naši peněženku, aby z nás většinou jen zbytečně tahaly peníze. Světlou výjimkou je Den evropského kulturního dědictví, akce, během které instituce zdarma nabízejí bohatší program než za běžné vstupné a otevírají se místa, kam se ani za peníze nepodíváte.
STYL: Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Foto+video Mad
Omlouvám se za toto vulgární srovnání požitků konzumu a kultury, ale je to tak. Párkrát za rok se děje věc zdánlivě nepochopitelná, přijdete do muzea, galerie a tak dále a nejen, že za vstup neplatíte, dostanete navíc komentovanou prohlídku, můžete si zasoutěžit o ceny anebo se dokonce podívat někam, kam byste se běžně vůbec nedostali. Zvláště ten poslední bonus mi připadá být novodobým otevíráním skal s poklady, jak ho známe z legend a pohádek. V rámci Dne evropského kulturního dědictví se letos do akce podařilo zpřístupnit rekordní počet institucí, památek a jinak zajímavých objektů. Některé mohli zájemci navštívit vůbec poprvé.
Konkrétně v Liberci to bylo 23 objektů, z toho rekordních 9 věží. Například věž kasáren patřila právě k těm, kam se veřejnost mohla podívat zřejmě úplně poprvé. Městem jezdila historická tramvaj a mezi radnicí, kde se odehrávaly kulturní vložky, a nově otevřeným technickým muzeem pendloval stylový autobus Robur s okružní jízdou návdavkem.
V Jablonci jste mohli navštívit 13 míst, přičemž hlavním centrem dění bylo informační centrum v domě Jany a Josefa V. Scheybalových. Jablonec pojal organizaci Dne kreativněji než Liberec. Simultánně byly otevřeny hned tři výstavy, i zde jezdil historický autobus a navíc byla pro malé i velké zájemce připravena dobrodružná trasa, během které se plnily úkoly souvisejicí s historií místní knihovny, dnes sídlící v bývalé radnici. Hry se zúčastnilo přes půl tisícovky zájemců o odměnu v podobě pamětní mince, ražené ve dvoře uměleckoprůmyslové školy.
36 objektů za jeden den pochopitelně nejde zvládnout. My jsme se soustředili především na místa, kam se dostat je běžně obtížné nebo přímo nemožné a z tohoto našeho toulání po Liberci a Jablonci vám přinášíme obrazový report, který si neklade žádné ambice na objektivitu, ba právě naopak :-) 

Na palubě liberecké Strossovy vily, dnes Krajské hygienické stanice, bylo od rána narváno. Kdyby se přišli podívat manželé Strossovi, asi by se nestačili divit. Šokem by pro ně nebyl jen ledovec moderní architektury před přídí. Pro nás bylo novinkou, že není pravdivý léta tradovaný mýtus, že si pan Stross po odchodu do exilu postavil věrnou repliku této vily v Jižní Americe.
Foto Mad

Období socialismu se nepodepsalo jen na interiéru vily, ale především na zahradě, která byla prakticky zdevastována. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na vlny fialových a bílých rododendronů, na jejichž vlnách kdysi vila plula.
Foto Mad

Nejprve kus zahrady ukrojily garáže, pak vzhled nejen zahrady, ale celého okolí těžce poškodil teplovod a nedávná výstavba činžovní vily už byla jen ranou z milosti. Přesto zbylo dost prostoru, který by se mohl stát milým kouskem městské přírody. Revitalizace okolí přehrady se stala volebním střelivem, tak uvidíme, třeba přijde příjemné překvapení.
Foto Mad  Foto Mad

Liebiegova vila patří k objektům, které své brány otevírají celkem pravidelně. Přesto zájem o ni neutuchá a pro návštěvu i zde bylo třeba zajistit si časovou vstupenku.
Foto Mad

Vilu dnes obývají úředníci. Bylo by dobré, aby někdo, třeba jako diplomovou práci, vypracoval studii, jaký vliv má pobyt v aristokratickém prostředí na kvalitu jejich práce...
Foto Mad

...interiéry Liebiegovy vily jsou totiž nádherné. Věž s modlitebnou bude objektem některého z dalších dílů našeho seriálu VĚŽE SEVERU.
Foto Mad

Věž radnice je za pár peněz běžně přístupná i s průvodcem, přesto byla sháňka po časových vstupenkách veliká. No neber to, když je to zadarmo.
Foto Mad

Před radnicí probíhal doprovodný program, propagující hlavně nejmladší liberecké muzeum (viz. náš report ZDE). Vystavovala se nejen auta.
Foto Mad

Ne že by mladá modelka nebyla atraktivní. Nás ale víc zaujaly stařenky z klubu Matylda a Tylda, které zpívají opravdu se zápalem, s grácií a se smyslem pro humor. K tomuto souboru se určitě vrátíme v některém dalším vydání magazínu STYL.
Foto Mad

Zatímco jedni trpělivě čekali, až se dostanou na radniční věž, kam se za peníze dá vylézt bez problémů, ti chytřejší si vystáli frontu na věž kasáren, která byla otevřená zcela výjimečně a asi zase nadlouho naposled. Interesantní panoráma, které je k vidění shora, si můžete prohlédnout ZDE.
Foto Mad

Liberecký kostel sv. Antonína je kvůli rekonstrukci nepřístupný. Tak byla otevřená alespoň jeho věž. Opět se máte na co těšit v našem seriálu VĚŽE SEVERU.
Foto Mad

Dnes dáváme malou ochutnávku v podobě panorámy Železné ulice.
Foto Mad

Před tak zvanými Valdštejnskými domky, které s Valdštejnem nemají pranic společného, byla fronta, ačkoliv jedinou atrakcí byly zde se nacházející kabinety pánů učitelů stavební průmyslovky.
Foto Mad

V Jablonci jste mohli mimo jiné navštívit čtyři kostely. Některé bývají otevřené běžně, jako například kostel sv. Anny, zrevitalizovaný na galerii a koncertní sál, jiné jsou dostupné hůře, jako tento kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova postavený v letech 1930 - 1931 podle plánů jabloneckého rodáka J. Zasche. Věži tohoto kostela budeme věnovat jeden z dalších dílů VĚŽÍ SEVERU. Zatím vám nabízíme pro běžného návštěvníka neobvyklý pohled na hlavní loď...
Foto Mad

...a svaté, čekající na schodech.
Foto Mad

Naši zcela nesystematickou exkurzi Dnem evropského dědictví jsme zakončili v Jablonci ve Schneiderově vile, mající za sebou první etapu rekonstrukce. Tady se nejen provádělo, ale venku na zahradě i grilovalo.
Foto Mad

Zájem o komentované prohlídky byl všude velký. Ve Schneiderově vile byla zcela plná i poslední prohlídka.
Foto Mad

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!Text a obraz Mad
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).