reklama

STYL: Karneval v Riu, pardon, v Novém Boru!

19. 3. 2014
S masopustními průvody se roztrhl pytel, ale masopusty, jejichž úroveň a popularita přerostla hranice kraje, bychom spočítali na prstech tesařovy pravačky. Novoborský masopust tradičně pořádaný v duchu brazilských carnivalů mezi absolutní českou špičku určitě patří.
Svátek brazilských rytmů, tance, pestrých masek pouličních kejklířů a recesistických soutěží letos Nový Bor uspořádal již poosmé. Jestli si říkáte, že navléct český masopust do peří čelenek brazilských karnevalových tanečnic a indiánských masek je nemístné a vytržené z kontextu, jste na velkém omylu. Když před lety novoborští přemýšleli, jak pozvednout atraktivitu města, zapátrali v kronikách a zjistili, že v dobách, kdy lidé hromadně emigrovali za vyhlídkou práce a lepšího života za oceán, z našeho regionu a konkrétně z Novoborska odešla emigrační vlna do Brazílie. Takže novoborský "Masopust v duchu brazilského karnevalu" (tak se dnes již dvoudenní akce jmenuje) je holdem našim krajanům za oceánem. V současnosti dokonce v Náhlově (cca 30 minut jízdy od Liberce ZDE) z iniciativy Petra Polakoviče vyrůstá expozice muzea vystěhovalectví (info naleznete ZDE).

Jedním z otců myšlenky karnevalu a dlouholetým hlavním organizátorem akce je Radovan Novotný, jinak jednatel městského kina. Asi největší satisfakcí za námahu vloženou do organizace mu je v pátek zcela vyprodané kino a v sobotu pak ulice plné skvěle se bavících lidí. Dejme proto na úvod slovo právě jemu:


Páteční večerní program začal vernisáží výstavy obrazů a skleněných objektů brazilského scénografa, výtvarníka, skláře, DJ a food designera Ricarda Hoineffa.
Foto: Mad

Ricardo Hoineff přiletěl do naší republiky před dvaceti lety pokračovat ve studiu scénografie a již zde zůstal. Žádost o pomoc při organizaci prvního ročníku novoborského karnevalu byla pro něj tak říkajíc osudová, protože zde nahlédl do hutí a práce se sklem ho fascinovala natolik, že se rozhodl stát se sklářem. Nás zase fascinoval jeho životní příběh a životní optimismus. Kousek z obého jsme zaznamenali i pro vás:


Ricardo se na každoročních přípravách karnevalu stále aktivně podílí. Pořádá workshopy výroby masek, přednášky o historii a symbolice brazilského karnevalu a o historii své vlasti.
V pátek značnou pozornost na výstavě, která bude otevřená v kině až do dubna, budil zejména tento nekarnevalový objekt plný vzkazů v lahvích.

Foto: Mad

Umělecká díla jsou na výstavách většinou oddělená od zvědavých návštěvníků vitrínami nebo provazy. Ricardo Hoineff tento svůj objekt navrhl naopak tak, aby do něj mohl divák vstoupit. Pak teprve pochopí smysl, který Ricardo interpretuje takto:


Na výstavě s mottem Souvislosti byly k vidění i další kousky, kombinující sklo s jinými materiály.
Foto: Mad  Foto: Mad

Milým hostem večera byla herečka, ověnčená mnoha cenami, a příležitostná zpěvačka Barbora Hrzánová:


Vstupní foyer praskal ve švech. Není divu, podávaly se zde brazilské drinky a k ochutnání byla i tradiční brazilská kuchyně. O tom, včetně receptu na národní koktejl Caipirinha a na sýrové bochánky Pao de queijo jsme vás ale již informovali v našem NETRECEPTu ZDE.
Foto: Mad

Novoborské městské kino má moderní výbavu včetně 3D projekce.
Foto: Mad

Radovan Novotný zahajuje večer. O zadostiučinění z počtu návštěvníků jsme již psali výše. (Jestli se chcete najít, tak si panorámu v novém okně otevřete v plné velikosti.)
Foto: Mad

Pan starosta Jaromír Dvořák (TOP 09 - SLK) hovořil o fotbale, paní Hana Maierová (SLK), krajská radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu, hovořila o cestovním ruchu a o kultuře.
Foto: Mad

A pak přišel zlatý hřeb programu. Na večírku česko-brazilského karnevalového přátelství v rytmu samby a ohlušujících bubnů byste asi houslového virtuóza a skladatele Jaroslava Svěceného nečekali. Pan Svěcený nám nejprve vysvětlil náš omyl (fotka vlevo) a pak zahrál velmi svižný kousek vlastní produkce, inspirovaný právě jižním naturelem (foto vpravo).
Foto: Mad  Foto: Mad

Opět jsme pro vás zaznamenali malou ukázku včetně závěrečného vystoupení s Tam Tam Batucadou a krátký rozhovor. Krátký proto, že pan Svěcený vše, na co jsme se hodlali zeptat, řekl již během svého vystoupení:


Tam Tam Batucada
Foto: Mad

Jaroslav Svěcený sleduje vystoupení Tam Tam Batucady.
Foto: Mad

Nechyběly brazilské tanečnice. Dámy tancovaly krásně a Tam Tam Batucada odváděla to nejlepší, co uměla. Jen světla v kině bohužel osvětlovala jen pódium v pozadí, zatímco tanečnice zvedaly větrné poryvy a pány ze sedadel svými péřovými kostýmy přímo před první řadou. Výsledkem byla stínohra, která nedala vyniknout nádherným oděvním kreacím a bez blesku v podstatě nešlo pořídit rozumnou fotku.
Foto: Mad  Foto: Mad

U nás nejvíc bodovala tato čokoládová kráska.
Foto: Mad  Foto: Mad

Jaroslav Svěcený a Tam Tam Batucada. Po přejetí myší se přesvědčíte, že toto společné vystoupení všechny nadchlo natolik, že si vysloužilo standing ovation!
Foto: Mad

Co říci závěrem? Tak milý a skvělým programem nabitý večer jsme dlouho nezažili. Karneval pokračoval druhý den průvodem ulicemi Nového Boru. V Liberci a okolí bylo sychravo a střídavě pršelo, tak jsme zůstali doma. V Novém Boru svítilo slunce a lidé vyšli na Mírové náměstí. Bůh brazilského carnivalu má prostě Nový Bor rád. My v jeho požehnání nevěřili a o nefalšované masopustní veselí říznuté sambou jsme přišli. To máme za to!

Takže za fotky, dokumentující sobotní karnevalový mumraj, děkujeme paní Iloně Rejholcové:

Foto: Ilona Rejholcová

Foto: Ilona Rejholcová

Foto: Ilona Rejholcová

Foto: Ilona Rejholcová

Foto: Ilona Rejholcová

Foto: Ilona Rejholcová

Na report přímo ze soboty na pár dalších fotek Ilony Rejholcové se můžete podívat ZDE.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo z posledních vydání rubriky STYL zajímat i toto:
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a obraz Mad (není-li uvedeno jinak), rozhovory bLeCha
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).