reklama

STYL: Kabája, ženský rockfolk pro muže i pro lidi

23. 11. 2013
Dívčí trio Kabája se stalo populární záhy po svém startu díky nevídané energii, se kterou atakovalo publikum převzatou i vlastní muzikou. Teď, když je kapela zvána i na velké akce a pokřtila první CD, by se ale naše reportáž mohla jmenovat i "Kabája na rozcestí".
Kačka, Kačka a Bára spolu hrají (lépe řečeno hrály) již od léta 2006. Za počátek své muzikantské dráhy ale považují okamžik, kdy je dostal do ruky Michal Kadlec, hudební pedagog a zakládající člen folkrockové legendy Jarret. Dívčí kapela s nebezpečně ženským projevem, hrající s živelnou živočišností, začala sbírat ceny na přehlídkách (Folkový Kvítek (2010), Dětská Porta (2010,2011) a především postup do finále mezinárodní autorské Porty!). Co je ale možná důležitější, bylo sbírání fanoušků a obecného respektu. Dnes můžete Kabáju potkat i v rámci doprovodného programu velkých krajských akcí. To je jedině dobře, již dost bylo Ariesu :-)
Bez zajímavosti není ani to, že Kateřina Císařová a Bára Purmová mají i divadelní aktivity. Obě dvě 3x postoupily na celostátní Loutkařskou Chrudim a rovněž 3x do celostátního finále Wolkrova Prostějova. V Liberci jsme je i celou kapelu mohli vidět například na festivalu NaNečisto, ze kterého pro vás máme zajímavou ukázku.

Takto zpívala Kabája odrhovačku o velkém praseti na přehlídce NaNečisto v roce 2012:


Video staré skoro 2 roky můžete srovnat ZDE s provedením téže písně na křtu CD. Hudebně šla kapela určitě vzhůru, živelnost se trochu vytratila. Ovšem nejzajímavější byly na Kabáje už před těmi dvěma lety texty. Tedy kromě umění je prodat. Nemyslím píseň o velkém praseti, ale jejich autorskou tvorbu. Vidět postpuberťačky zpívat o ženských tématech bylo zajímavější, než přelet UFO nad libereckou radnicí. Dnes jsou ze slečen vysokoškolačky, vizuální dojem sice již není v tak příkrém rozporu s obsahem, zato seznam jejich vlastních skladeb se utěšeně rozrostl. Takže dáme další dvě ukázky, tentokrát z vlastní tvorby a zároveň ze křtěného CD.

Pod písní O mužích a lidech, která dala název cédéčku, je podepsaná Kateřina Novotná, Kabája a Michal Kadlec.


Pod písní Sršně je pro změnu podepsaná Kateřina Císařová, Kabája a Michal Kadlec.


Kabája je dobrá právě jako sehrané a doplňující se trio, je trochu nespravedlivé někoho vyzdvihovat, přesto je podle nás Kateřina Císařová nejen frontmanka a šéfka, ale také přirozeně nejvýraznější osobnost kapely. Má totiž v sobě dar, který měly nebo mají bez rozdílu žánru zpěvačky jako Edith Piaf, Janis Joplin, Sinead O´Connor, Hana Hegerová, Radůza, Gabriela Vermelho... dar, který chybí většině popových hvězd, i kdyby se na hlavu postavily, nebo právě proto :-) Doufáme, že o něm ví a bude na sobě dále pracovat, slečně je něco kolem dvacítky, tak se máme na co těšit.

Kabája křtí své první CD a zároveň naposledy hraje v původním složení. Zleva doprava: Kateřina Novotná na odchodu, Kateřina Císařová držící, kmotr cédéčka a nehrající kapitán Michal Kadlec polévající a konečně zcela vpravo Bára Purmová okouzleně sledující kapky odporně sladkého dámského alkoholu stékající po stříbrné placce.
Foto: Mad

Ono to CD je vlastně mini (nebo mimi?) CD. Obsahuje totiž jen 5 skladeb. V dobách vinylu, kdy se desky dělily na singly, točící se rychlostí 45, a elpíčka, vyžadující přepnutí na 33, by patřilo do kategorie EP, neboli maxisinglu, což byly rozměrově singly, jenže na každé straně měly 2 až 3 písničky. Říká se, že méně bývá více. Proto byla na mimino vybrána ryze autorská tvorba obou Kateřin.

Náš rozhovor se pochopitelně točil především kolem mužů a lidí:


Booklet, který navrhla Bára Purmová, názorně ukazuje genezi jména kapely :-)
Kabaja  Kabaja

Těžko říct, jestli byl v sále někdo, kdo si nekoupil cédéčko opatřené na místě věnováním a třemi podpisy. Stálo 69 Kč a málokdo chtěl vrátit mince do stovky.
Kabaja

Z rozhovoru, který jste viděli výše, není poznat, že Bára s Kateřinou C. budou s Kateřinou N. hrát za půl hodiny naposledy. Tomu se říká profesionální přístup. Do videorozhovoru jsme nakonec kvůli délce nezařadili úsek, kdy si hudebnice samy kladly otázky, které by je měly charakterizovat. Nicméně o odpovědi nepřijdete:

- Na Bářinu otázku, jaké jídlo by byla, Kateřina C. odpověděla, že čínskou polívkou, protože se dokáže stejně nafouknout.
- Bára na otázku Kateřiny N. ohledně oblečení odpověděla, že by byla podprsenkou, protože potřebuje mít u sebe oporu...
- ... a Kačka N. Kačce C. prozradila, že jako činnost by chtěla být spánek (s čímž všechny souhlasily).

Na koncertu se již atmosféra rozchodu poněkud podepsala a při posledních písních, hraných v nové sestavě, bylo znát nervozitu, nebo jen zafungoval generálský efekt? Kabáju každopádně čeká období hledání. I proto, že s Kateřinou Novotnou odešla schopná autorka.

Jedna kapitola se uzavřela, od příště Kabáju uvidíte zleva doprava ve složení: Nela Sasková, Bára Purmová, Kateřina Císařová a Anežka Cvejnová
Kabaja

Dámy své požadavky na vystoupení specifikují na Bandzone.cz takto: "Na naše zkoušky potřebujeme hodně dlouhou dobu, protože polovinu z toho prožereme a prokřičíme... Máme rády jídlo, což je dost podstatné, až budete chtít vědět, za jakých podmínek odehrajeme koncerty, ovšem nejpodstatnější je, aby se vám  naše muzika líbila :)"  Takže pořadatelé, o tom, že se vám muzika Kabáji bude líbit, není pochyb. Ač jde o ženskou skupinu, má prostě koule. Ale pozor, ačkoliv se kapela s jednou členkou rozloučila, chystejte ke stolu talíř navíc. A protože ty dvě nové slečny jsou celkem subtilní, budou mít určitě hlad za tři.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).