reklama

STYL: Již podeváté a zase Na Nečisto!

8. 3. 2014
Že se festival amatérského divadla NaNečisto koná jako nesoutěžní a nanečisto, je naprosto v pořádku, protože cílem je dát začínajícím umělcům šanci si prkna, která znamenají svět, vyzkoušet před diváky a před odbornou porotou, než vyrazí na opravdovou soutěž.
Festival, který začínal roku 2006 jako jednodenní akce idividuí postižených bláznovstvím herectví, se o pět let později rozrostl na přehlídku pětidenní a od sedmého ročníku se za něj začaly stavět herecké osobnosti. První byl Tomáš Töpfer, rok nato NaNečisto podpořila Táňa Fišerová a letos Marek Eben. Rozhovor s Markem Ebenem si přečtěte ZDE.
Letošní NaNečisto mělo i bohatý doprovodný program. Jádro tvořily tři tématické semináře, jejichž obsah můžou účastníci zúročit překvapivě dobře nejen na jevištích, ale i v běžném životě. Posuďte sami:
Divadlo Fórum - Je sehrána scénka na nějaké většinou společensky aktuální téma (drogy, korupce, šikana...). Účastníci pak postavám navrhují, jak by mohly jednat lépe, a etudu sehrají znovu podle svých představ. Metoda vlastně používá divadelní prostředky k rozvoji osobnosti. Seminář vedl Jakub Šebesta, lektor dramatické výchovy na brněnské MUNI a pražské DAMU.
Improliga - Diváci navrhnou téma a dva herecké týmy se pak utkají improvizovanými skeči. Hra má stejně jako ve sportu rozhodčího, pomocníky a diváci aktivně zasahují do průběhu. Improligu vedla Andrea Moličová, členka České improvizační ligy, takže odbornice na slovo vzatá. I zde se účastníci nezdokonalují jen v divadelním řemesle, ale i ve schopnostech rychle reagovat.
Jevištní mluva - Stejnojmenný předmět vyučuje herečka, režisérka a dabérka Eva Spoustová na DAMU. I správnou mluvu využijete v profesním životě. Ostatně, své znalosti práce s jazykem, hlasem a způsobem mluvy předává tato lektorka dále i v nedivadelních kurzech komunikačních dovedností.  

V hospodě, kavárně a galerii Ateliér (Liberec, Pražská 22) je i divadelní scéna. Kontakt publika s diváky je téměř kontaktní. Vlevo za skříní vidíte hereckou šatnu a maskérnu v jednom.
Foto: Mad

Letos se kromě mnoha premiér na jevišti odehrála i jedna premiéra v zákulisí. Zakladatele a dosavadního hlavního organizátora Pavla Skálu vystřídala studentka produkce na pražské DAMU, Kateřina Císařová, kterou určitě znáte z kapely Kabája, hrající rockfolk pro muže i pro lidi :-). Podle toho, co jsme viděli, myslíme, že novou roli chytila pod krkem stejně jako svoji starou kytaru.

Přejděme k divadlu. Na čtyřech scénách bylo odehráno 20 představení. My jsme nemohli festival sledovat celý, a tak jsme si z bohaté nabídky vybrali ochutnávku vystoupení tří souborů.

Soubor DeKA z Plzně, odnož sdružení A BASTA, nás nalákal na Novinové divadlo. To funguje tak, že si herci ráno koupí v trafice noviny, celostátní i regionální, někam s nimi zalezou, čtou, zkouší... a večer se svým výtvorem, majícím životnost stejnou jako noviny, vyrukují před publikum. DeKA svým vystoupením názorně ukázal, jak nesmírně těžkým žánrem je aktuální politická satira. Vzhledem k tomu, že se tomuto oboru nevěnuje systematicky, vyšel z boje se ctí. Představení mělo řadu velmi vtipných a dobře zvládnutých skečů. Bohužel mělo i řadu míst zvládnutých již méně a hlavně často chyběla pointa anebo záměr vyšuměl. 

DeKA předvedl, že Plzeňáci mají o dění v malém libereckém politickém rybníčku velmi slušný přehled.
Foto: Mad

Divadlo je o pohybu, tak si poslužte myší :-)
Foto: Mad

A zde jsou ukázky z Novinového divadla, proložené rozhovorem se souborem DeKA:


...co s novinami poté, co jsme je odehráli...
Foto: Mad

Pražské Zuzky na Kafi přivezli (měkké i je správně, soubor čítá 3 Zuzky, jednu zaskakující Helenu a jednoho Jirku) Komedii, vlastnoručně napsanou situační komedii, těžící výborně z hrátek s češtinou. Smích nebylo zapotřebí z playbacku pouštět, neb ten kousek je dobře napsaný, kromě herců se do hry aktivně zapojily i židle-kulisy a publikum se smíchy válelo po zemi. Škoda, že projevy některých herců souborů chvílemi pokulhávaly za kvalitou textu, ale to se určitě doladí.

Opět platí, že divadlo je o pohybu, tak si poslužte myší :-)
Foto: Mad

Ukázky z představení Komedie, proložené rozhovorem se Zuzkami na Kafi:


Zuzky na Kafi se píšou s Ká, protože to je hříčka vyplývající z přezdívky mužského elementa souboru, zastupujícícího v pražském souboru libereckou stopu. Doslova, Jirka Melnikov totiž prošel slavným divadlem Stopa. Naposledy si poslužte myší :-)
Foto: Mad

Jak jsme řekli, přehlídka je sice nesoutěžní, ale výkony souborů ostře sleduje porota. Letos se role nesmlouvavých kritiků chopili:
Jakub Maksymov - student režie katedry loutkového divadla DAMU
Jakub Albrecht - herec libereckého Divadla F.X.Šaldy a F.X.Kalby
Vítězslav Větrovec - režisér a principál divadelní společnosti Kočébr
Tato porota pak na veřejném sezení zhodnotí plusy a mínusy jednotlivých představení a dá hercům tipy pro další práci.

Ateliérové publikum. Na fotce zcela vlevo je pozorný porotce Jakub Albrecht.

Foto: Mad

BOHÉM, který přijel s kusem Etudy Mořičvilu, byl magnetem festivalu, protože díky informačnímu šumu dostal trochu neprávem dráždivou nálepku "bezdomovecké divadlo, které si na cestu do Liberce muselo získat prostředky pouličním hraním." Skutečnost je taková, že členové souboru opravdu jako bezdomovci začínali, ale i díky divadlu našli cestu zpět do normálního života a dnes mají všichni opět střechu nad hlavou.

Někteří členové prošli divadlem Ježek a Čížek a DivaDnem, zřízeným o.s. Nový prostor. Stejnojmenný časopis, kolportovaný bezdomovci asi znáte. Ale asi nejlepší bude, když nám o tom něco řeknou na úvod sami:


Etudy Mořičvilu spolku Bohém jsou dramatizací povídek Plzeňáka Jaromíra Nováka, tvořícího pod pseudonymem Denny Newman. To je silou i pastí zároveň. Svébytná poetika a svérázný, trochu černý humor, to vše perfektně funguje, herci jsou evidentně zkušení harcovníci, jenže...
...Jenže tyto povídky se trochu vzpouzejí jevištní adaptaci a svádějí k deklamacím, což je nejmarkantnější hned na první etudě. Ovšem podzemní bloudění a zběsilí lemíci nemají chybu :-) Ha, lumíci nebo lemíci, kdo dnes zná tuto legendární hru z dětských let PéCéček, kdy kraloval MS-DOS? Kdo ji nezná, je totiž ošizený o pointu. 

Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Je galantní dát závěrečné slovo ženě. V tomto případě to je i logické, protože Kateřina Císařová měla celý festival tak říkajíc na triku:Líbil se vám náš report? Pak by vás z rubriky STYL mohlo zajímat i toto:

Kabája, ženský rockfolk pro muže i pro lidi

Tlupa Tlap, tlupa, která má muziku pevně v tlapách

Gustav Klimt - život jako tanec (část první)

Gustav Klimt, život jako tanec, část druhá

Berušky jednou nohou v modré trávě     (Na konci této reportáže jsou i odkazy na starší články!)

Babčáková a Kočičková, dámy v hnízdě totální improvizace  

O grabštejnské benefici a dámě v šatičkách

Informační zdroje:
http://www.nanecisto.eu/
http://www.atelierprazska.cz/
http://www.zooliberec.cz/lidovesady/cz
http://www.ddmliberec.cz/v-klub/
http://www.vklub-ddmliberec.cz/

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
cl
17. 12. 2018 12:59 Na Nový rok opět Českou Lípu ozáří ohňostroj. Ten bude odpálený před KD Crystal, 1. ledna 2019, v 18.00 h. Město rovněž pořádá tradiční ples, který se koná 18. ledna.
meteo
17. 12. 2018 12:50 Liberec spustil nový informační systém s meteohláskami. Řidiče má v zimě varovat před nástrahami počasí. Jako priorita je nastavená namrzlá vozovka.
silnice
17. 12. 2018 07:15 Na horských silnicích nižších tříd v Libereckém kraji je zledovatělá či ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Místy navíc v noci slabě sněžilo a mrzlo.
betlémské světlo
16. 12. 2018 12:00 Skauti přivezou Betlémské světlo potřicáté i do Libereckého kraje a chystají mnoho doprovodných akcí. Více čtěte ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).