reklama

STYL: Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?

6. 12. 2014
Po Skleněné ZOO, která slavila velký úspěch vloni, přišlo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n.N. s novou tematickou výstavou, nazvanou Glass X Mass, zaměřenou především na kolekce vánočních ozdob pro zámořské zákazníky. Je jisté, že loňský úspěch bude překonán.
STYL: Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Foto + video Mad
Hned na úvod bych měl říct, že na výlet do skleněného království vánočních ozdob, které jste většinou neměli šanci v našich krámech koupit, musíte zamířit nikoliv do hlavní budovy jabloneckého muzea, ale do galerie Belveder, sídlící v Mlýnské ulici 27.
Letošní expozice zabírá o jednu místnost větší prostor nežli ta loňská. Na rozdíl od Skleněné ZOO, která byla zaměřená na zvířata, naleznete na Glass X Mass ukázky toho, že ze skla lze vyrobit prakticky cokliv, od ozdob fascinujících svojí krásou až po výtvory vypovídající o nevkusu odběratele, lépe řečeno trhu daného teritoria.
Potěšitelné je, že nehrozí, že by se muzeum letošní kolekcí již vyčerpalo. Jeho sbírka vánoční ozdob, která zatím bohužel leží v depozitáři, čítá více než patnáct tisíc předmětů a neleží zde nijak dlouho. V expozici hlavní budovy muzea jste sice mohli vidět pár ukázek historických, většinou perličkových ozdob, ale ke zlomu došlo roku 2000, kdy firma Jablonex muzeu darovala část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob z 60. – 90. let minulého století. Počátkem roku 2008 pak její nástupnická společnost Jablonex Group předala muzeu celou aktuální vzorkovnu, protože skleněné vánoční ozdoby vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu... O výstavě se vše podstatné dočtete ZDE, my se pojďme kochat!

Přivítá vás nepřeberné množství koulí a kouliček nejrůznějších vzorů. Vitríny jsou řazeny podle barev duhy. Tedy jestli duha vůbec všechny nuance odstínů obsahuje.
Foto Mad

Při pohledu na moře ozdob vás asi napadne totéž co nás: "Má někdo na světě větší sbírku? Kdo s takovou systematičností různé varianty vánočních ozdob shromáždil?" O odpověď se podělila paní ředitelka Milada Valečková s kurátorkou výstavy Dagmar Havlíčkovou


Pro zvídavé jsou zde vystaveny dokumenty ukazující, jak figurky vznikají, včetně modelů a předprodukčních vzorků.
Foto Mad

Děti žasnou...
Foto Mad

...dospělí jsou okouzleni.
Foto Mad

Ze skla lze vyfouknout prakticky cokoliv. Od Barborčiných ponožek přes kočárek až třeba...
Foto Mad

...po slušivý korset. Kdyby Ježíšek tušil, co všechno si lidé na stromek věší :-)
Foto Mad

Když se podíváte pozorněji zjistíte, že zelenina zaujímá významné místo v sortimentu určeném pro zámořskou klientelu. Zcela konkrétní význam má okurka, která se stala
jakýmsi mottem expozice a předmětem soutěže pro děti. Paní kurátorka nám vysvětlila, co anglosaská tradice vánoční okurky obnáší:


Roztomilá vánoční vajíčka jsou ekonomickou volbou, můžete je použít i o Velikonocích. A nejdražší ozdoby se balí pro zámořský trh stejně pečlivě jako šperky.
Foto Mad

Kočárek vlevo evokuje padesátá léta a černý Santa nás již zve na Výlet do Ameriky. Výlet s Vé proto, že tak se jmenuje druhá část expozice.
Foto Mad  Foto Mad

Americkou expozici nám přiblíží Dagmar Havlíčková:


No řekněte, pověsili byste si na smrček hamburger nebo kelímek s colou opatřený logem celoplanetárního vykrmovače? Zajímavé je, že kolekce byla pouze vyvzorována a nikdy se nevyráběla. Snad kvůli nevyřešeným autorským právům, což by naznačovalo, že nebyla objednána řetězcem Mc Donald´s. Tím pádem jsou tyto bizarní vzorky prakticky jediné exempláře na světě a mají tomu odpovídající cenu.
Foto Mad

Na rozdíl od kolekce předchozí jsou pohnuté okolnosti vzniku těchto ozdob vyrobených v unikátní limitované sérii přesně známé. Komu byly učeny, nám prozradila paní ředitelka Valečková:


Jiný kraj, jiný mrav, v záplavě ozdob s motivem vlajky a dalších národních atributů USA nás zaujali tito demokratičtí oslíci.
Foto Mad

Zatím si tematické výstavy sestavené ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci můžete prohlédnout jen sezónně. Konkrétně tato výstava bude v galerii Belveder otevřená do konce března. Ale snad se blýská na lepší časy. Muzeum by mohlo získat novou budovu, jak by mohla vypadat se můžete podívat ZDE. A kdy by se elegantní vizualizace mohly stát realitou, si poslechněte v našem posledním rozhovoru:Na závěr jedna kolekce, kterou na výstavě nenajdete. Když jsem viděl záplavy koulí, ptáčků a dalších figurek ozdobených motivem americké vlajky plus skleněné maskoty politických stran, napadlo mě porozhlédnout se po Česku. Těžko uvěřit, že by si v našich reáliích někdo dobrovolně pověsil na stromek maskota oblíbené partaje, takže jsem se soustředil na hokejové a fotbalové kluby nejvyšších soutěží. Zběžně jsem prolétl jejich fanshopy, a aniž bych si dělal nárok na úplnost, jsem zjistil, že koule zřejmě nabízí jen AC Sparta Praha, a to jako celou sadu. Stojí bez pěti korun čtyři stovky a podle sdělení fanshopu se jich prodá řádově sto až několik set ročně (tímto e-shopu AC Sparta Praha děkujeme za svolení k uveřejnění fotky). V rámci našeho kraje jsem oslovil prvoligové fotbalové týmy a extraligové hokejisty. Liberečtí ani jablonečtí fotbalisté klubové vánoční ozdoby dosud neměli, ač si s touto myšlenkou pohrávali. Bílí Tygři ano, a to v prvních letech svého extraligového působení. Vzorek ani fotka se bohužel nedochovaly. Není na čase zamyslet se nad novou sérií? Bílý tygr by se na stromečku určitě vyjímal.
Foto AC Sparta Praha
Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Text a obraz Mad, rozhovory bLeCha
trhy
20. 3. 2019 13:01 Farmářské trhy v centru Liberce budou poprvé už zítra. Vracejí se před OD Plaza. Trhy mají v Liberci několikasetletou tradici. Právo pořádat je má město od roku 1577.
čokoláda
20. 3. 2019 11:28 Od 22. do 24. března 2019 se v Kulturním centru Turnov uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, kulinářskou přehlídkou a stánky s delikatesami.
ruprecht
20. 3. 2019 06:33 V rámci revitalizace místa vzpomínek - rozptylové loučky na hřbitově v Liberci - Ruprechticích byly pro návštěvníky hřbitova nainstalovány nové lavičky.
koruny stromů
20. 3. 2019 06:26

Stezka korunami stromů Krkonoše oslaví své druhé narozeniny, od otevření v červenci roku 2017 ji navštívilo přes 540 000 návštěvníků. Letos má číslo vzrůst na 750 tisíc lidí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).