reklama

STYL: Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce

23. 8. 2014
S "nositelnou elektronikou" jsem se poprve setkal na Benátské noci, když hitem jednoho ročníku byla trika, jejichž potisk aktivně reagoval na intenzitu a frekvenci zvuku. Technická univerzita v Liberci vyvinula smysluplnější aplikaci, která zvyšuje bezpečnost nejen cyklistů.
STYL: Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Foto + video Mad
Ve spolupráci s táborským výrobcem sportovního oblečení pro cyklisty KALAS Sportswear s.r.o. a s firmami Applycon s.r.o. (Plzeň) a Elitronic s.r.o. (Liberec) vyvinula inteligentní cyklistickou bundu, která nejenže bliká, ale i oznamuje změnu směru jízdy a to, že cyklista brzdí. Za Technickou univerzitu v Liberci, přesněji řečeno za její Katedru oděvnictví, jsou autory profesor Zdeněk Kůs, docent Antonín Havelka a pochopitelně i pár diplomantů. Spolupracující firmy pak pomohly zejména s vývojem sériově vyrobitelné verze elektroniky. Jmenujme alespoň Ing. Milana Baxu za Applycon a Ing. Romana Kotrče z Elitronicu. Tým na bundě s nositelnou elektronikou pracoval dva roky.
Svíticí bunda je z paropropustného materiálu, takže odvádí pot cyklisty při jízdě, a je částečně odolná proti dešti (vodní sloupec 1200 milimetrů). Výdrž baterie je uváděná jeden den, ale typicky bylo naměřeno 36 hodin, přičemž dobíjení trvá 2 až 3 hodiny. Bunda byla testována na 25 pracích cyklů, po kterých zůstala plně funkční. Jediné, co musíte udělat, je před praním vyjmout krabičku s akumulátory :-)
Výrobek, který chrání dva užitné vzory, získal zatím dvě prestižní ceny. První cenu za inovaci roku si přivezl z pražského veletrhu For Bikes a na záhřebském veletrhu vynálezů ARCA 2012 vybojoval stříbrnou medaili.

Tisková konference na univerzitní půdě, spojená s předváděčkou v podzemních garážích, proběhla za účasti všech celoplošných televizí a dalších významných médií. (Panorámu si v plné velikosti rozklikněte pravým tlačítkem myši.)
Foto: Mad

Tiskovka začala vystoupením rektora TU v Liberci profesora Zdeňka Kůse. Ten představení inteligentní bundy uvedl informací, že univerzita patří mezi školami v Česku ke špičce v oblasti aplikace výsledků vědecké práce v praxi. Konkrétně ročně získává do rozpočtu z licencí za své nápady dva tři miliony korun. Toto číslo se nám zdálo být poměrně nízké. O to víc nás šokolvalo sdělení, že jiné české vysoké školy mají v této oblasti roční příjmy řádově nižší. Srovnání se světem by prý nebylo objektivní kvůli rozdílné životní úrovni.

O nechtěný vedlejší produkt tiskovky se pak postaral čerstvý (od června) šéf BESIPu Ing. Martin Farář. Fakta, která přednesl, přitom nejsou ničím nová. Že v noci může na silnici při dnešní hustotě provozu vyrazit bez reflexních prvků jen dobrovolný dárce orgánů tuší asi každý. Jenže suchá čísla statistik nehod s účastí chodců a cyklistů (především za snížené viditelnosti) byla tak alarmující, že jsme si pohrávali s myšlenkou navléct si rozdané reklamní reflexní pásky pro jistotu hned, ačkoliv pálilo slunce.

Martin Šafář, expert BESIPu, nám právě sděluje nepříjemnou novinou. Pakliže si myslíte, že v červené bundě budete v noci vidět z výrazně větší dálky než osoba v bundě tmavé, jste na fatálním omylu. Máte-li tmavé oblečení, řidič vás zaregistruje na zhruba 18 metrů. S červenou bundou si pomůžete jen o zhruba 6 metrů. Bílá látka je sice jasně rozeznatelná již z 50 metrů, ale to je stále málo. Než řidič vyhodnotí situaci a provede úhybný manévr, urazí jeho vůz při rychlosti 80 km/hod zhruba 200 metrů! (Nevěříte-li, přejeďte obrázek myší, zobrazí se vám detailní graf.)
Foto: Mad

Po přesunu do garáží nám, lépe řečeno těm, kteří se na úzké chodbě k figurantce s kolem protlačili, docent Havelka předvedl princip celého zařízení. Všiměte si hlavně toho, že celý systém kromě bundy obsahuje ještě napájecí jednotku v zadní kapse a ovládací panel, umístěný přímo na řídítkách.


Následovaly tři samostatné testy. Asi 100 m dlouhá garáž byla osvětlená potkávacími světly osobního automobilu. Cyklisté vyjížděli zhruba ze středu garáže a jeli směrem od vozu, aby se co nejrealističtěji simuloval běžný provoz na silnici.
Foto: Mad

Vlevo inteligentní bunda (červená zář demonstruje, že bunda poznala, že slečna stojí na brzdě), uprostřed běžná bunda, které jasná barva v testu nijak nepomohla, a konečně slečna vpravo představuje noční můru řidičů a adeptku na titul "Dobrovolný dárce orgánů."
Foto: Mad

První jela figurantka v tmavé bundě na kole bez předepsaných bezpečnostních prvků. Na videu je asi nejzajímavější audiokomentář, protože cyklistku není vidět ani na 50 m.Jako druhý vyrazil figurant oblečený do signálně zelené bundy na kole vybaveném podle vyhlášky. Máte-li bundu s odrazkami o dostatečně velké ploše, uvidí vás řidič na potřebných 200 m.


Do třetice vyjíždí figurantka na plně vybaveném kole, oblečená do inteligentní bundy. Rozdíl je jasně vidět zejména na úplném konci garáže. Dívka vybavená textilem s leddiodami je za běžných podmínek viditelná již z 250 m. Výrazným posílením bezpečnosti je pak naprosto zřejmý záměr změny směru jízdy nebo brždění.


Asi nejpůsobivější byla závěrečná společná jízda. Jestli se vám zdá, že vidíte jen dva cyklisty, máte pravdu. Dívka v černém je bez reflexních prvků takřka neviditelná. Vidět je až při testu s dálkovými světly na konci videa. Jenomže ta při hustotě dnešního provozu příjdou ke slovu jen občas.


Praktická demonstrace jasně hovoří ve prospěch nové inteligentní technologie. Máte zájem? V prodeji bude bunda od podzimu. Asi se ptáte za kolik. My jsme se zeptali také. Ovládací krabička na řídítka stojí 3990 Kč a bunda 4990 Kč. Vyrábět se bude ještě potah na batoh za 2990 Kč. Konfiguraci, která byla předmětem demonstrace, pořídíte za 9000 Kč a ještě vám dvacka zbyde na nealkoholické pivo, abyste tu fantastickou koupi mohli náležitě oslavit. Dodejme, že Josef Filip, výkonný ředitel firmy KALAS, poznamenal, že výrobek je určený především pro britský trh.
Co se bundy týče, tak reflexní cyklistická bunda firmy KALAS splňující podobným způsobem požadavky na prodyšnost a nepromokavost (Vodní sloupec: > 10.000 mm Prodyšnost: > 11.000 g/m2/ 24 hod.) stojí 1990 Kč. Blikající ledky tedy zvednou cenu bundy víc jak na dvojnásobek, nemluvě o tom, že když trochu slevíte z požadavků (vodní sloupec do tří metrů), pořídíte na netu slušnou bundu s reflexními prvky i za cenu kolem 1500 Kč.
Pakliže je bunda hodně drahá, cena krabičky na řídítka je podle mého soudu i při malosériové výrobě absurdní. Je pravda, že komunikace s bundou probíhá bezdrátově, ale dotyčný obvod i při kusové výrobě přijde zhruba na 500 korun. Máme-li s něčím srovnávat, tak za cenu té spínací krabičky koupíte slušnou turistickou navigaci nebo outdoorový foťák odolný proti pádu a schopný pracovat pod vodou... Pravda, masovost výroby je asi nesouměřitelná.

Pro doplnění na závěr foto z testu s dálkovými světly.
Foto: Mad

Naše resumé: Abyste udělali pro bezpečnost svou a svých blízkých vše potřebné, nemusíte vůbec utrácet horentní sumy za nový šatník. Zviditelnit se můžete doslova za babku. Klasickou reflexní vestu, kterou přetáhnete přes běžnou bundu, pořídíte za 50 Kč, vozíte-li se na cyklovýlety autem, mělo by být použití reflexní vesty, která vám zahálí ve dveřích, stejně samozřejmé jako nasazení helmy. Návleky na rukávy a na kotníky stojí několik desítek korun, a máte-li štěstí, tak je seženete jako reklamní předmět zdarma (například na některých akcích BESIP).
Co se týče aktivního zviditelnění, mnoho typů blikaček, původně určených pro kola, se dnes vyrábí v provedení umožňujícím připevnění na batoh nebo i na rukáv bundy. V "asijských" hypermarketech takovou věcičku, u které máme ověřeno, že funguje, seženete v páru i za cenu kolem sta korun. Z toho jasně plyne, že nepočítáme-li snoby a geeky, tak inteligentní bunda bude mít v českých poměrech šanci na odbyt spíš u profíků, zejména u policistů a záchranářů než u běžných cyklistů, tedy podle mého mínění pochopitelně.

Tím nechceme význam této novinky nijak shazovat. Je skvělé, že právě v Liberci byl zkonstruován high-end produkt na nové úrovni, přispívající k bezpečnosti člověka pohybujícího se za špatné viditelnosti po komunikacích. Achillovou patou konstrukce je (zatím) bohužel cena. Ale nepochybujeme, že v tomto bodě výrobek dotáhnou konstruktéři asijští. Jejich produkt pravděpodobně nepřežije 25 pracích cyklů, ale třeba 15 a udrží jen 100 mm sloupec vody, zato si jej budeme moct koupit za cenu lepší běžné bundy. Škoda.  

Informační zdroje:
http://www.tul.cz/
http://www.kalas.cz/
http://www.applycon.cz/
http://www.elitronic.cz/

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text, foto, video Mad
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).