reklama

STYL: Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy

31. 5. 2014
V kraji vzniká nová tradice. K Valštejnským slavnostem, českolipským Pašijovým hrám, Semilskému pecnu a k dalším podobným akcím se přidávají Zákupy, které nedávno objevily svého císaře Ferdinanda Dobrotivého, jenž používal zámek Zákupy coby své letní sídlo.
Císařské slavnosti spojené s tradičním příjezdem císaře Františka Dobrotivého (posledního českého korunovaného krále) na jeho letní sídlo se sice letos nekonaly poprvé, ale poprvé byl jejich dějištěm přímo zámek. Akci pořádal zámek a město Zákupy, a co je důležité, společně s několika spolky a organizacemi. Konkrétně šlo o Kulturu Zákupy, divadelní spolek Havlíček, obec baráčníků Zákupy, Klub vojenské historie Česká Lípa, a Eduard Held muzeum. Ovšem přijelo hodně kostýmovaných hostů i z širšího okolí, například na historických kolech cykloklub Veteráni Dubá. Dali jsme si práci a nalinkovali sem jejich stránky, protože právě díky nim měla akce neotřelý ráz, a ač dramaturgie nebyla zcela bez chyb, bylo cítit, že hladinu krajského kulturně společenského rybníka polechtal svěží vítr. To je jedině dobře, třeba organizátoři zaběhlých akcí konečně ukončí spánek na vavřínech. Na exkurzi měli přijet zejména Liberečáci, protože Liberecký jarmark, kdysi vizitka krajské metropole, žije v posledních letech již jen z podstaty. Protože zámku jako takovému jsme se podrobně věnovali ZDE, nemusíme znovu připomínat historii a můžeme se vrhnout do víru zábavy.

Ačkoliv to vypadalo na déšť, zámecké nádvoří se třetí květnový víkend příjemně zaplnilo, což organizátory vždycky těší.
Foto: Mad

Kastelána Petra Weisse to pochopitelně potěšilo dvojnásob:


Císař Ferdinand Dobrotivý s chotí císařovnou Marií Annou zdraví davy.
Foto: Mad

Císaři se představují neohrožení bicyklisté a bicyklistky, kteří se rozhodli změřit síly v nelítostném klání.
Foto: Mad

Foto: Mad

Císařské slavnosti byly pozoruhodné hojnou účastí dobově kostýmovaných nejen účinkujících, ale i diváků. Gentlemana v cylindru již znáte z videorozhovoru výše. Ano, je to přímo pan kastelán.
Foto: Mad

Malá ochutnávka z toho, co bylo k vidění. Rovnou se ale omlouváme všem dalším skvěle stylově oblečeným návštěvníkům, že jsme je nezvěčnili v naší minigalerii.
Foto: Mad  Foto: Mad
Foto: Mad  Foto: Mad
Foto: Mad  Foto: Mad

Jedním z organizátorů a zároveň z účinkujících byl divadelní spolek Havlíček Zákupy. Má 32 členů, z toho asi 25 tvoří aktivní jádro. Loni oslavil 90. výročí, protože byl založen roku 1923, kdy snad dokonce působil přímo na zámku. V kraji má bezkonkurenčně nejvyšší věkový průměr 51 let, což ale vůbec neznamená, že bychom mezi jeho členy nenašli i velmi mladé lidi. V současné době v něm dokonce působí tři režiséři, kteří produkují až 4 inscenace ročně. Od pohádek, o které je asi největší zájem, přes komedie, až po překvapivě obtížná témata, jakým je například válečné drama Piknik od Ladislava Smočka.
Pan Bohuslav Bartoš, principál souboru, nám poskytl exkluzivní rozhovor:Jediný, kdo ze slavností moc neviděl, ač se hodně snažil, byl zámecký medvěd Méďa.
Foto: Mad

Podstatná část programu se pak odehrávala na zahradě. (Pravým tlačítkem myši si obrázek můžete otevřít do nového okna v plné velikosti.)
Foto: Mad

Císař Ferdinand Dobrotivý s chotí přichází osobně zaštítit závody na bicyklech parkovým okruhem. Když přijížděl do Zákup ve druhé polovině 19. století, následovala ho osmdesátihlavá suita úředníků. Vidíme, že v tomto ohledu byly letošní slavnosti vyloženě komorní. Nevadí, alespoň bude čím překvapit do dalších ročníků.
Foto: Mad

Pokochejte se výkony závodníků a závodnic.
Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Divačky.
Foto: Mad

Někteří borci projížděli cílem s takovou razancí, že dobrzdili až několik desítek metrů za čárou. Propříště tam orzanizátoři pro jistotu připraví pár kupek sena.
Foto: Mad

Lukáše Daleckého, vedoucího spolku historických bicyklistů Veteráni Dubá, jsme se zeptali na tréninkový režim i na původ tak rozmanitého sportovního náčiní:


Veteráni Dubá, hlavní aktéři cyklistické show.
Foto: Mad

Zámek Zákupy se do dějin navždy zapsal ještě jinou událostí. 1. července 1900 se v zámecké kapli sv. Františka z Assisi oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este s Žofii Chotkovou. Oba zahynuli po atentátu, který na ně byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Rozbuška první světové války byla zapálena. Toto neblahé stoleté výročí si Zákupy letos pochopitelně rovněž připomenou a podle toho, jak se povedly Císařské slavnosti, se máme na co těšit. Tak sledujte zámecký web (ZDE), aby vám něco, co by zajímalo zrovna vás, neuniklo. Do Zákup se prostě vyplatí vyrazit.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a obraz Mad, rozhovory ZorDa
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).