reklama

STYL: FAM & PRESS TRIP po Českolipsku

26. 10. 2013
Euroregion Neisse-Nisa-Nysa má neuvěřitelný potenciál pro volnočasové aktivity. Přesto je situace taková, že konkrétně v našem kraji je pár míst turisticky přetíženo, neřku-li plundrováno, a další, neméně zajímavé lokality, jsou neznámo proč opomíjeny. K těm prvním patří třeba Jizerky a Český ráj, k těm druhým některé oblasti Českolipska. Měli jsme možnost zúčastnit se akce, která třeba přispěje ke zlepšení tohoto stavu, a to hned na mezinárodní úrovni.
Nejprve trocha suché teorie. Administrativně vzato spadá území Libereckého kraje do čtyř turistických regionů: Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje a Českolipska, přičemž spolupráci mezi regiony zajišťuje Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Libereckého kraje.  
Kvůli efektivní spolupráci měst, obcí a dalších právních subjektů, které mají společný zájem na rozvoji cestovního a turistického ruchu na Českolipsku, bylo v roce 2005 založeno Sdružení Českolipsko. Jeho členy jsou: Svazek obcí Máchův kraj, Mikroregion Podralsko, Mikroregion Hrádecko - Chrastavsko a Svazek obcí Novoborska.
Tak, a jednou z důležitých aktivit tohoto sdružení je spolupráce na projektu "Přeshraniční aktivní region - Euroregion Neisse-Nisa-Nysa." Asi netřeba dodávat, že je financován Evropskou unií, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj - z operačního programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou.
Jana Nastoupilová ze Sdružení Českolipsko nám vysvětlila, že vzhledem k tomu, že Euroregion Neisse-Nisa-Nysa je velký, je tento projekt určen z české strany pro Českolipsko a z německé pro zemský okres Görlitz (což je území od Žitavských hor až po Bad Muskau asi 100 km severně). Jde hlavně o propojení aktivit v cestovním ruchu. Již například vznikl podnikatelský klub, který slouží jako líheň a burza nápadů a pro koordinaci služeb. Jedním z naprosto hmatatelných výstupů jsou společné tištěné materiály. Mimo jiné krásná mapa celé oblasti s popisem všech atraktivních míst, kterou již můžete získat v infocentrech. Nás ale nejvíc potěšila publikace o rozhlednách jako inspirace pro seriál VĚŽE SEVERU. Projekt běžící od roku 2011 bude sice končit, ale již dnes se hledají cesty, jak v započaté spolupráci pokračovat. Další dobrou zprávou je, že pokud se tento pilotní česko-německý projekt ukáže být životaschopným, bude rozšířený i na polské území.
No a v neposlední řadě, díky tomuto projektu se náš štáb stal členem skupiny českých a německých novinářů a podnikatelů v cestovním ruchu, která 22. října 2013 dopoledne vyrazila z novoborského Parkhotelu Morris na dvoudenní poznávací trip po Českolipsku.  

Paní Jana Nastoupilová, zodpovědná za hladký průběh celé náročné akce, nám ji přiblížila takto:


Program byl velmi bohatý a o tom, že nás všechny opravdu zaujal, svědčí, že přesné dodržení harmonogramu se záhy stalo nemožným. V úterý i ve středu se program značně protáhl. Máme spoustu nafoceného i natočeného materiálu a všem navštíveným místům budeme příležitostně věnovat samostatné reportáže. Na co všechno se můžete těšit?

Začali jsme v novoborském Sklářském muzeu, které mimochodem slaví 120 let. Asi nejatraktivnějším exponátem jsou skleněné šaty od Blanky Matragi, které zaujaly zvláště některé pány. Oproti tomu dámy si je jednomyslně odmítly vyzkoušet. Ačkoliv se dá říci, že Nový Bor je jedna velká expozice skla ve všech podobách, návštěva muzea stojí za to, protože kromě exponátů jsou zde srozumitelně vysvětleny všechny umělecké sklářské technologie.
Foto: Mad

Pak následovala stručná exkurze po městě, maskující přesun do sklářské hutě a restaurace Ajeto, kde jsme si čerstvě nabyté teoretické znalosti vyzkoušeli v praxi. Tady byl poprvé narušen časový harmonogram exkurze. I členové výpravy, kteří ještě na prahu tvrdili, že se ze všeho nejvíc těší na oběd, propadli tvarování skla natolik, že na jídlo úplně zapomněli.
Foto: Mad

Po obědě následoval komentovaný přesun do České Lípy, kterou nás nejprve provedla tisková mluvčí Kristýna Brožová. Ale cílem naší cesty bylo Centrum textilního tisku u hradu Lipý, kde byl časový harmonogram definitivně pohřben. Všichni se nadchli pro krásu tisků českolipských kartounek natolik, že jim vůbec nevadilo, že kreativní dílna disponuje jinou tiskařskou technologií, než kterou používali naši předkové.
Foto: Mad

Druhý den ráno program začal návštěvou zámku Zákupy. Interiéry jsou nádherné a je v nich překvapivá koncentrace zajímavých a kuriozních exponátů. Naše německé přátele nejvíce zajímal po Louvru nejstarší osobní výtah v Evropě (na fotce je za otevřenými dveřmi vlevo). Všechny pak šokoval pohled na tristní stav hospodářských budov, zejména slavné konírny. Neváhali jsme a domluvili se s panem kastelánem na schůzce, abychom si chátrající budovy příště prohlédli. (Jen asi není moc vhodné psát, že se v tomto případě máte na co těšit.)
Foto: Mad

Pokračovali jsme do Máchova kraje. Oběd byl připravený v hotelu PORT, který se letos stal Stavbou roku Libereckého kraje a zároveň i držitelem titulu "Nejsympatičtější stavební počin." Hotel nabízí diskrétní prostředí a soukromou pláž s přístavem. Kompletní doplňkové služby a svatební apartmá nemá cenu popisovat, to se musí vidět. Takže jako ochutnávku nabízíme aspoň panoráma, které jde otevřít v plné velikosti.
Foto: Mad

Muzeum Čtyřlístku v Doksech představuje pro zahraniční klientelu zásadní problém v tom, že fenomén tohoto jedinečného socialistického komixu pro děti nepřekročil ani hranice do tehdejší NDR. Zatím se také nenašel vhodný překlad názvu, který pro Němce není ničím jiným než botanickým termínem. Možná vás bude zajímat, že díky podmínce udělení evropské dotace na zřízení muzea je vstup 5 let zdarma. Zato českou brožurku, kterou budou vaše ratolesti potřebovat k plnění úkolů na naučné stezce Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku, musíte zaplatit. Pakliže umíte anglicky nebo německy, nemusí vám to vadit, protože tyto jazykové mutace jsou k mání zdarma.
Foto: Mad

Zlatým hřebem programu byla návštěva již legendární zmrzlinárny a dnes i cukrárny s celoročním provozem ve Stráži pod Ralskem. Nabízí kolem 140 druhů zmrzlin, mezi kterými nechybí ani zmrzlina špenátová, koprová, svíčková, čabajková, moravské uzené, kremžská hořčice, balkánský sýr,mateřídouška, štrůdl, podmáslí, šafrán, pečená jablka, křenová, lososová, slivovicová, rumová, zelená, griotková, becherovková, mojito, bohemia sekt, všechny druhy piva, metaxa, baileys, gin, malibu, vodka a další a další... Některé mají ocenění "Regionální potravina" Libereckého kraje a "Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj." Autorka receptů Ivana Jablonovská právě nabízí další vzorek.
Foto: Mad

Nám FAM & PRESS TRIP po Českolipsku přinesl inspiraci na mnoho reportáží, i když v Libereckém kraji žijeme. Dejme závěrem slovo zástupcům cestovních agentur a německým novinářům:


Na jaře uspořádá obdobnou akci německá strana. Laťka byla nastavená hodně vysoko, takže se máme na co těšit.


Informační zdroje:
http://www.ceskolipsko.info/
http://www.neisse-nisa-nysa.org/
http://www.goerlitz.de/en/
http://badmuskau.de
http://www.glassmuseum.eu/
http://www.ajetoglass.com/cs/ajeto-glass-novy-bor/restaurace/
http://www.lipy.cz/web/index.php
http://www.zamek-zakupy.cz/
http://muzeum.mksdoksy.cz/
http://www.zmrzlinastraz.cz/


Obraz a text Mad, rozhovory Darka
botanka
22. 1. 2019 16:05 Přínos světově uznávaného profesora Jana Jeníka při vytváření podoby expozic ocenila Botanická zahrada v Liberci. Pojmenovala po něm jeden pavilon.
konrád
22. 1. 2019 13:05 Pivovar Konrad Vratislavice uvařil loni 140.000 hl piva, o 18 pct víc než před rokem. Letos chce překročit 150.000 hl i díky nové lince na plechovky.
turnov
22. 1. 2019 12:01 Turnov v Českém ráji nejspíš nebude připravovat pozemky pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Benátky. Důvodem je nepříznivá hydrologická studie.
mrzne
22. 1. 2019 08:05 V Libereckém kraji je další mrazivé ráno, na Jizerce spadly teploty pod minus 26 stupňů Celsia. Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).