reklama

STYL: Do Liberce se vrací opravdový maškarní bál

28. 2. 2015
Dnes archaické slovo bál původně označovalo měšťanskou obdobu šlechtických plesů, která se u nás rozšířila v 19. století. Zvláštní formou bálů byly tematické bály maškarní. Dostavit se v co nejoriginálnější masce bylo nejen společenskou povinností, ale přímo věcí rodinné cti.
STYL: Do Liberce se vrací opravdový maškarní bál
Foto + video Mad
Dodnes máme doma fotku prababičky v nádherné secesní róbě, představující "Zelené mládí". Fotka je sice hnědo-bílá, takže jarní barevnou škálu látek nelze docenit, nicméně z ní sálá klidná pohoda přelomu 19. a 20. století, kdy ještě byl čas věnovat měsíc přípravě velkolepého bálu s antickými kulisami, kdy běsy století 20. teprve klepaly na dveře a četba tanečního pořádku byla mnohem napínavější než dnes televizní detektivka.
Navzdory tomu, že my stále větší měrou žijeme jaksi virtuálně a dalo by se tedy čekat, že touha být na pár hodin někým jiným i v reálu bude větší než kdysi, tradice maškarních plesů (myšleno těch pro dospělé) skomírá na úbytě. Řada akcí má sice v názvu "masopustní bál", "šibřinky", "maškarní ples"... ale masky nejsou, asi kvůli obavě, že by prodalo málo lístků, zpravidla předepsány, a tak maškarní zábavy přestávají plnit svůj původní účel. Vrcholem zoufalství organizátorů jsou různé akce typu "masky vstup za poloviční vstupné" nebo "pro masky malé pivo zdarma..."
Z tohoto pohledu se majitelé tanečního centra A-styl Liberec při organizaci svého prvního maškarního bálu pustili na hodně tenký led, když se rozhodli v reprezentačních prostorách Clarion Grandhotelu Zlatý Lev uspořádat akci, na kterou byl striktně vyžadován vstup v kostýmu či v masce. Kdo masku neměl, mohl si ji koupit ve vestibulu. Jak taková akce může dopadnout? To nás také zajímalo, a protože jde o téma jak ušité pro náš pozitivně bulvární magazím STYL, vyrazili jsme do víru nočního života a o tom, že risk se Pavlovi a Lucii Jakubcovým na celé čáře vyplatil, rádi přinášíme obrazovou reportáž. 

Hosty vítal pár, který se nikdy nepotkal, Morticia Addamsová a hrabě Drákula (dvojice vpravo). Organizátoři večera, v občanském životě známí jako  Lucie a Pavel Jakubcovi, majitelé A-stylu Liberec, se v reálu ovšem potkávají denně a jsou životními partnery.
Foto Mad

Sál zrekonstruovaného Clarion Grandhotelu Zlatý Lev je útulný, prostorný a má dobře fungující klimatizaci. Škoda, že na výčet plesů, které se zde za sezónu konají, by vám stačily, jak se říká, prsty rukou tesaře.
Foto Mad

Uspořádat maškarní ples s předepsaným dress code přijít v masce, je riskantní podnik. Proto také naše první otázka na manžele Jakubcovy směřovala tímto směrem. (Videorozhovor obsahuje ukázky z plesu.)


Risk vyšel, na večerní ples pro dospělé bylo prodáno zhruba 250 vstupenek, na odpoledním dětském karnevalu se vyřádilo kolem 200 dětí, ale sál praskal ve švech, protože většina dětí měla vícečlenný dospělácký doprovod. 
Foto Mad

Součástí programu byly taneční vložky v režii A-stylu.
Foto Mad

Obrovský aplaus sklidilo společné vystoupení lektorky Lucie Jakubcové a rodičů mladých tanečníků. A-styl totiž nepořádá jen kurzy pro děti a mládež, ale úspěch mají i taneční lekce pro rodiče. Jak říká Lucie Jakubcová, A-styl je životní styl.
Foto Mad

Naše druhé video ukazuje, jak dospěláci skvěle předvedli, že nejdůležitější je nebrat se příliš vážně a umět si sami ze sebe udělat legraci.


Maškarní bál vyžaduje rozsáhlejší zázemí než běžný ples. Zlatý Lev disponuje vhodnými salónky.
Foto Mad

Matka upírka, dcera čertice. Mimochodem, o mladé dámě vpravo určitě ještě uslyšíme. Michaela Mervartová již úspěšně absolvovala pár pěveckých soutěží (viz. YouTube ZDE) a momentálně hraje v nekonečné Ordinaci v Růžové zahradě. Na plese se bez bázně chopila mikrofonu a s jistotou profesionálky vystřihla set pěti tanečních hitů.
Foto Mad

Na maškarním bálu je nejkrásnější, že hlavními aktéry nejsou hvězdy na pódiu, ale masky na parketu. Dejme slovo jim. (Video obsahuje kromě rozhovorů s účastníky i pár dalších momentek z plesu.)


Nechyběla pochopitelně soutěž o nejlepší masku a o nejlepší kolektivní masku. (Do nového okna si panorámu můžete otevřít v plné velikosti.)
Foto Mad

Nás zaujaly například tyto kreace:
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Na maškarním si člověk v cizí kůži užije mnohem více než na běžném plese...
Foto Mad

...ale málokdo se ten večer navzdory dobře fungující klimatizaci nadřel tak jako tygřice. Příště to chce vymyslet něco vzdušnějšího :-)
Foto Mad

Nicméně, za ten pro diváky krásný pohled oběma slečnám děkujeme!
Foto Mad

Kapitolou samou pro sebe byla tombola obsahující podle názvů samé hodnotné ceny, například vyhlídkový let. Jenže, jak nám prozradil Pavel Jakubec, cílem organizátorů bylo, aby nikomu nebylo líto, že nevyhrál, a tak výherci byli občas na vážkách, mají-li si cenu vůbec vyzvednout. Například z vyhlídkového letu se vyklubala plechovka Red Bullu, který vám přece dodá křídla, hi-tech 3D puzzle představovala fotka rohlíku a pytlík strouhanky...
Foto Mad

...a toto je tuším "univerzální paralyzér" :-)
Foto Mad

Večer vrcholí.
Foto Mad

Pohádková noc obdařila křídly (a bez dopingu Red Bullu!!!) nejen anděly. Jestli jste se našimi fotkami a videem dostatečně nenabažili, další fotografie (zejména z odpoledne pro děti) naleznete přímo na stránkách A-stylu ZDE.
Foto Mad

Když jsem panu Jakubcovi po plese volal, abych zjistil ohlasy, odpověděl mi, že jim přišlo mnoho kladných mailů, z nichž mnohé obsahovaly prakticky stejnou myšlenku: "Původně jsme se báli přijít, protože v dnešní době je na takových akcích masek minimum. Váš ples překonal všechna naše očekávání, bavili jsme se skvěle a užívali si atmosféru společně s ostatními, což se na jiných zábavách hned tak nevidí. Děkujeme! Příští rok určitě přijdeme zase!" No a my s tím nemůžeme než souhlasit, jen vymyslet si budeme muset originálnější kostým, než letos :-) Výhry za nejlepší masku jsou totiž lákavé. Kdo by například nechtěl strávit víkend na Šumavě?

(Poznámka: V pojetí letošní tomboly víkend na Šumavě obnášel odnést si domů pecen šumavy)

Zaujal vás náš článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Muzejní hudební dostaveníčko na půli cesty
Masopust jako záchovný program lidových tradic
Postavte si vlastní radnici, stačí 100 000 kostiček
Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza
Technický sníh a umělecké vlohy matky přírody
Ples v opeře má kdekdo, ples v knihovně jen my
Made in Jablonec 2015
Tříkrálové radovánky obyvatel liberecké ZOO
Péefky 2015 v hledáčku "módní policie"
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Kateřinské sousedské divadlo - Komedie o hvězdě
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Text a obraz Mad, rozhovory Darka
cl
17. 12. 2018 12:59 Na Nový rok opět Českou Lípu ozáří ohňostroj. Ten bude odpálený před KD Crystal, 1. ledna 2019, v 18.00 h. Město rovněž pořádá tradiční ples, který se koná 18. ledna.
meteo
17. 12. 2018 12:50 Liberec spustil nový informační systém s meteohláskami. Řidiče má v zimě varovat před nástrahami počasí. Jako priorita je nastavená namrzlá vozovka.
silnice
17. 12. 2018 07:15 Na horských silnicích nižších tříd v Libereckém kraji je zledovatělá či ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Místy navíc v noci slabě sněžilo a mrzlo.
betlémské světlo
16. 12. 2018 12:00 Skauti přivezou Betlémské světlo potřicáté i do Libereckého kraje a chystají mnoho doprovodných akcí. Více čtěte ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).