reklama

STYL: Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano

15. 3. 2014
IQlandia je mladší, mnohem větší, mnohem sofistikovanější, a je-li to vůbec možné, má být mnohem zábavnější sestra IQparku, úspěšně fungujícího v libereckém Babylonu od roku 2007. Brány otevře veřejnosti právě za 14 dní, takže jsme rádi přijali pozvánku na exkurzi.
Když jsme IQparkem začali, můžeme ve srovnání ještě chvíli pokračovat. IQpark dnes má zhruba 3.000 m2, IQlandia má 10.000 m2. Když se otevíral IQpark, byl první v republice. IQlandie jsou budovány čtyři téměř současně. Rodinné vstupné do IQparku stojí 360 Kč, rodinné vstupné do IQlandie přijde na 590 Kč, přičemž planetárium se platí extra od projekce (90 Kč dospělý, 60 Kč dítě).
Investorem IQlandie je Labyrint Bohemia o.p.s. Tedy přesněji řečeno, z těch 400 milionů, na které patnáctiměsíční revitalizace a dostavba bývalého areálu Desty plus výbava expozic přišla, pochází majoritní část z fondů EU. Nepochybně zajímavým počinem je již jen znovuoživení typického brownfieldu Desty, na jejíž pohnutou historii stavaři doslova narazili. Při výstavbě se totiž ukázalo, že pod areálem jsou rozsáhlé sklepní prostory, ve kterých běžela válečná výroba, a tak nové stavby bylo třeba založit na pilotech.
I budova samotná, postavená jako inteligentní a částečně energeticky soběstačná, má být jakýmsi exponátem připomínajícím lidské tělo. Některé komponenty, které architekti a stavaři normálně skrývají před pohledy, jsou tady naopak vystavené. My z tohoto záměru měli možnost vidět jen rozvody geotermálního čerpadla, takže úspěšnost nemůžeme posoudit.

Problémem dokončovacích prací na IQlandii je zpožděné předání stavby, a tím pádem zdržení instalace expozic. To se stalo následně oříškem i pro nás. Jak máme hodnotit celek, když jsme ze 400 exponátů, které zde mají od 28. 3. 11 hodin 11 minut a 11 sekund fungovat, viděli možná pětinu? Nicméně, jestli vše bude hotové a bude fungovat na podobné úrovni jako ochutnávka, kterou jsme před týdnem (7.3.2014) dostali, pak dáváme palec vzhůru a tento stánek vědy hrou vám vřele doporučujeme.

Pro návštěvníky je centrem válec ze skla, betonu a oceli, spojující všechna patra. V něm je také instalován první a zároveň jeden z nejzajímavějších interaktivních exponátů, který autoři IQlandie nazývají nesprávně vodními varhanami.
Foto: Mad

Vstupní hala shora připomíná jakýsi reaktor budoucnosti. Tento dojem umocňují každou hodinu vizuálně hudební orgie vodotrysku. Při pohledu zdola vršek vzdáleně (opravdu velmi volně) evokuje berlínskou kopuli Reichstagu. (Fotky se prohazují přejetím myší.)
Foto: Mad

Tak zvané "vodní varhany" nehrají, ale vytvářejí interesantní kompozice z padající vody. Umí psát texty i z vodních kapek vyšívat obrázky, o změnách barev nemluvě. A co je důležité, to vše si může naprogramovat návštěvník. Jediné, co se nám nelíbí, je název této atrakce, protože vodní varhany jsou původně hudební nástroj, mající za sebou přes tisíc let historie. Po pravdě řečeno, tento exponát nás zaujal mnohem víc než humanoidní robot a krasobruslařskou terminologií řečeno dostává samé desítky.
Foto: Mad

Když se sejde moc hlav za řídicím pultem, nevěstí to nic dobrého... Čárky v popředí nejsou vadou objektivu, ale kousky padajícího vodního textu.
Foto: Mad

Tak takto vypadá stav, který texty tká z jemných paprsků vody... a jak vidíme vpravo, zvládne i nekonečno.
Foto: Mad  Foto: Mad

Geologický stroj času s bdělou obsluhou. Na toto zařízení si fakt rádi počkáme, až bude fungovat.
Foto: Mad

Vítejte v expozici GEO, do které vejdete, jak jinak, Hvězdnou branou.
Foto: Mad

Omlouváme se za veškerá dočasná omezení způsobená naší stavební činností, ale právě pro vás stavíme nový vesmír.
Foto: Mad

Skutečnou třešničkou na dortu slibuje být expozice Technické univerzity Liberec. Hmotných exponátů moc nebude, zato interaktivity spousta. Vždyť věda je o imaginaci. Mimo jiné si na začátku zvolíte postavu a systém vás pak bude podle toho interpretovat na velkoplošné displeje.
Foto: Mad

Ale nebojte se, nějaké reálné exponáty v místnosti TUL přeci jenom budou, například toto robotické rameno, které si budete moci naprogramovat, a pak také řez autem Škoda se zvýrazněním všech dílů, na jejichž vývoji se TUL podílela.
Foto: Mad

Během naší návštěvy tady řádili jen silniční cyklisté z jabloneckého Experimentu 23, kteří se zde fografovali na propagační materiály. Až sem přijdete vy, budou zde kralovat živly. Vichřice, zemětřesení, voda, oheň, vše, co si dokážete představit. My si jen nedokážeme představit, jak to vše bude do otvíračky hotovo :-) V popředí vidíme například Faradayovu klec, kolem které budou tančit blesky.
Foto: Mad

Ohnivé tornádo již fungovalo...
Foto: Mad  Foto: Mad

...a všechny přítomné uchvátilo.
Foto: Mad

Na expozici SEXMISE, která vyvolala kontroverze ještě dřív, než ji kdokoliv viděl, jsme se těšili nejvíc, zvláště na výtvarné pojetí vstupu do ženské dělohy kaňonem stehen. Bohužel, tato část interaktivní výstavy za naší návštěvy nebyla ještě ani počata. Přejedete-li myší fotku vstupu, který bude znázorňovat roztažená stehna, nahlédnete do vagíny. Stroj, který rejdí v pozadí, není embryo, ale motorizovaný smeták. Doufejme, že do otevření se stačí odvážné dílo náležitě vyvinout a nedojde k nějaké komplikaci končící předčasným porodem.
Foto: Mad

Jedním z největších taháků IQlandie má být humanoidní robot. Dlouho se mnozí z nás domnívali, že oním robotem nerozeznatelným od člověka je některý z našich průvodců, a pečlivě zkoumali jejich vyjadřování a motoriku. Tyto fantasty rázně posadil zpět do reality robot přikovaný k zemi, asi aby neutekl. Představil se a vzorně odcitoval 3 postuláty robotiky, definované slavným autorem sci-fi Isaacem Asimovem.
Fandové vesmírných stříleček, ať už herních nebo filmových, nebo ti, kteří mají doma robotizované Lego nebo pejska Aibo, se z tohoto exponátu asi na zadek neposadí. Ale je pravda, že při svých proslovech velmi věrohodně gestikuluje rukama a koulí očima a má pro návštěvníky připravený programovatelný řídicí pult, takže o zábavu bude určitě postaráno. Odborných dotazů bylo spousta, kupodivu se nikdo nezeptal, jestli je robot imunní vůči učení se vulgárním výrazům.
Foto: Mad

Tyto osvětlené výklenky zdobí centrální chodby všech pater, což je další výborný nápad tvůrců IQlandie, kterému dáváme samé desítky. V prvním patře totiž budou do výklenků umístěni světově proslulí čeští géniové, v patře druhém pak významné osobnosti regionální a konečně třetí patro bude patřit mladým nadějím s divokou kartou, kteří podle toho, jak uspějí, budou buďto prostě po čase nahrazeni nadějemi novými, nebo přesunuti o patro níže, nebo že by časem dokonce o dvě patra níže? Někteří z nás si ten pocit vyzkoušeli hned. Možná je jedna z těch nik připravená právě pro vás!
Foto: Mad

Součástí programu budou i science show s podtitulem "Experimenty, které vám doma neprojdou." Navzdory provokativní anonci si kladou za cíl mládež přesvědčit, že často nepopulární předměty jako fyzika nebo chemie nemusí být vůbec suchopárné. Kdo ví, třeba ukázky někoho zaujmou natolik, že za pár let obsadí na divokou kartu jeden z výklenků v pozadí fotografie. Show, kterou jsme zažili, byla až tak úspěšná, že zaujala i požární čidla IQlandie a CML budovy okamžitě vyhlásil poplach, během kterého jsme byli neustále přesně instruováni, kudy máme co nejrychleji budovu opustit. My rady nerespektovali a vydali se směrem přesně opačným na čerstvý vzduch na střechu.
Foto: Mad

Tady nás čekal exponát "Hádej, do které trubky křičím," známý například z herní části Schönbrunnu...
Foto: Mad

...a pohled na panoráma Babylonu s kopulí 3D planetária v popředí. (Panoráma lze v novém okně zobrazit v plném rozlišení.)
Foto: Mad

Planetárium nám bylo prezentováno jako nej nej nejmodernější a 3D. My viděli pár demosnímků spíš propagačního charakteru, ale ani jedno demo ukázek práce s hvězdnou oblohou, pohybem planet a podobně, což je věc, pro kterou byla planetária vymyšlená. K tomu asi tolik, že i v době, kdy mnohatunový hardware mechanicko-optických planetárií nahradily několikakilové datové projektory řízené počítači nakrmenými příslušnými programy, stále záleží především na dramaturgii, na lektorech, jak kvalitní program bude. Je na provozovatelích, rozhodnou-li se promítat 3D ptákoviny dostupné i za menší peníz na matějských poutích, nebo předvedou něco opravdu hodnotného. Hardwaru to je jedno. Přesto v žádném případě nechceme snižovat obrovský potenciál, který toto zařízení má, a to, že dosud v Liberci planetárium chybělo. Neodpustím si ale ještě jednu, tentokrát technickou poznámku. Během našeho představení se zdálo, že projektory jedou v úsporném režimu. Jestli naostro budou svítit na plný výkon, bude vše v pořádku. Jestli má být plný výkon, co jsme viděli, je možná někde chyba. 
Foto: Mad

Exkurze pomalu končí, i cyklisté z Experimentu 23 předvádějí závěrečný průjezd. My na závěr dostali chlebíček, kafe a zákusek. Až IQlandii navštívíte vy, bude fungovat občerstvení i prodejna, kde si budete moci koupit třeba pomůcky na ty "experimenty, které by vám doma neprošly" :-)
Foto: Mad

Pořídili jsme krátké video, ve kterém se můžete podívat na vodopád, ohnivé tornádo a na robota:


Labyrint Bohemia o.p.s. se ve svých materiálech pyšní tím, že za první z "Company milestones" považuje datum narození Jana Ámose Komenského, učitele národů. Proto všechny své počiny uvádí symbolicky do života 28. března. Věřme, že IQlandii dá toto datum do vínku solidní startovní pozici. Investoři totiž předpokládají roční návštěvnost 300 000 lidí, což by podle nich mělo při ročních nákladech kolem 30 milionů korun stačit k 90% soběstačnosti. V porovnání s jinými kulturními zařízeními to není na instituci, která má ve štítu cíl být vzdělávací, špatný výsledek. Tak si za čtrnáct dní udělejte o víkendu čas, pro veřejnost se IQlandie otevírá v sobotu 29. března. V době, ve které hodně lidí považuje kupříkladu slova astronomie a astrologie za synonyma, výuku matematiky a fyziky za nutné zlo a tak dále, by takovýto kousek země vědění mělo mít každé krajské město. (Panoráma lze v novém okně zobrazit v plném rozlišení.)
Foto: Mad

Informační zdroje:
http://www.iqlandia.cz/
http://www.iqpark.cz/cs/

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo z posledních vydání rubriky STYL zajímat i toto:

Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a foto Mad, video a zpracování podkladů Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).