reklama

STYL: Baletní flash mob v chrámu konzumu

3. 5. 2014
Dva dny před svátkem práce se již od roku 1982 slaví svátek tance. Na rozdíl od 1. máje, kdy horké hlavy často vyjdou kvalitu své ideologie podpořit pěstmi, Mezinárodní den tance bourá všechny bariéry a spojuje lidi jediným světově univerzálním jazykem. Tancem.
Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci tento svátek obyvatelům metropole severu již druhým rokem připomněl překvapujícím vpádem mezi lidičky nakupující v Plaze. Alena Pešková, šéfová, tanečnice, choreografka a režisérka v jedné osobě, tak propaguje práci svěřeného souboru, o němž říká: "...tuším, že jsme nejmenší stálý baletní soubor v České republice, nemůžeme se tedy pyšnit bezpočetnými sbory, zato tu máme patnáct sólistů – to znamená, že každý tanečník musí být osobnost. Choreograf musí pracovat s jejich přednostmi i handicapy, a to i mimo oblast tance a baletu."
Letos se Mezinárodní den tance v libereckém divadle navíc sešel s taneční událostí sezóny, kterou byl společný večer libereckého baletu se sólisty Národního divadla v Praze a s Pražským komorním baletem. Malou ochutnávku z programu tohoto večera jsme měli možnost vidět i odpoledne při flash mobu v Plaze.

Nejprve se podívejme na zhruba čtyřminutový sestřih z téměř půlhodinové produkce:


Flash mob je akce, během které se nenadále na jednom místě vyrojí předem domluvení lidé, kteří zde provedou nějaký, většinou zábavný kousek. Přesně v duchu této definice pojal Mezinárodní den tance balet Šaldova divadla, takže ještě pár minut před začátkem nepoučený návštěvník nákupního centra Plaza neměl tušení, že bude svědkem něčeho velkého. Přijít v utajení se nepovedlo jen Marii Gornalovové :-)
Foto: Mad

Úvod patřil ukázce z projektu Zpětná vazba – Melancholie, připraveného Alenou Peškovou pro slavnostní večer. Hrou na hang-drum tanečníky naživo doprovodil Jiří Šlámal.
Foto: Mad

Patnáctičlenný tým baletu DFXŠ je opravdu mezinárodní. Například Morita Rie je Japonka.
Foto: Mad

Na úvodní improvizaci navázala ukázka z Louskáčka v podání Marie Gornalovové a Alexeje Yurakova.
Foto: Mad

Dům Bernardy Alby na chvíli nasytil vzduch energií španělského temperamentu.
Foto: Mad

Tanečníci i diváci si svátek tance evidentně užívali, jen fotografové se potili...
Foto: Mad

...a Alena Pešková, šéfová libereckého baletu, s napětím sledovala, jestli se při transferu křehkého umění z prken divadla na mramor liberecké Plazy něco nerozbije.
Foto: Mad

Polní převlékárna baletky nevyváděla z míry. Vždyť kvůli havarijnímu stavu zázemí DFXŠ vytvářejí denně krásno v téměř polních podmínkách.
Foto: Mad

Někdy byla rafinovaná výměna kostýmů i součástí choreografie.
Foto: Mad

Hotovo a teď to roztočíme! (Karolína Miková a Andrej Bayniyazov v ukázce z tanečního divadla Gustav Klimt)
Foto: Mad

Od Klimta vlevo k Raškovi vpravo.
Foto: Mad   Foto: Mad

Dva měsíce stará novinka Ota-Pavel-Raška předvádí celou plejádu různých tanečních technik.
Foto: Mad

Jan Březina z ptačí perspektivy.
Foto: Mad

Dámy v černém, Veronika Šlapanská (vlevo) a Marika Hanousková (vpravo).
Foto: Mad

Alena Pešková razí zásadu: "Chceme, aby i diváci, kteří se až doposud baletu vyhýbali, pochopili, že slovo balet nemusí být synonymem ke třem hodinám nudy, že tanec, balet, gesto spojené s hudbou a emocí mají v dnešní „upovídané“ době velkou sdílnost, že beze slov – anebo téměř bez nich – se toho dá říci tolik..." Vystoupení v Plaze tuto myšlenku naplnilo beze zbytku.
Foto: Mad

O finále se postaral Pražský komorní balet.
Foto: Mad

Pražský komorní balet.
Foto: Mad

Tečku za programem udělalo společné vystoupení profesionálů s amatéry z projektu Lidé v pohybu. (V čele tančí Šárka Brodaczová.)
Foto: Mad

To jsou ti, kterým děkujeme za krásný zážitek.
Foto: Mad

Závěrem se podívejme, jak Mezinárodní den tance v liberecké Plaze probíhal loni:


Text Mad, obraz Mad a Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).