reklama

STYL: Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou

16. 8. 2014
Málokdo ví, a není divu, že flašinet není evropský vynález, byl k nám importován z východní Asie. Smutné ovšem je, že nevíme, že jedním z největších center výroby býval Liberec. Tuto základní mezeru ve znalosti historie našeho regionu se snaží napravit festival flašinetářů, který se letos konal již po páté.
STYL: Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Foto ZorDa
Na akci, u jejíhož zrodu stál Jiří Volný ze Severočeského muzea v Liberci, letos přijelo 36 flašinetářů. Pozoruhodná je vysoká zahraniční účast. Například desítka účastníků dorazila z Německa, další umělci přijeli z Francie, Švýcarska, Slovenska a Polska. To je možná dáno tím, že ve světě je, na rozdíl od Česka, flašinetářské řemeslo dodnes velmi rozšířené a respektované. Flašinetáři se organizují ve spolcích a festivaly jsou třeba v Německu nebo ve Francii masovou záležitostí, na kterou se sjíždějí tisíce lidí. V Čechách byla tradice bohužel přerušena érou socialismu, kdy se veřejné produkce tohoto typu považovaly za zakázané žebrání. Zajímavé přitom je, že flašinet býval v dobách největší slávy považován za prostředek provozování řemesla a na veřejné produkce byly vydávány koncese zejména válečným vysloužilcům a invalidům.
Zatímco kdysi býval flašinet zdrojem chudé obživy, dnes jde o záležitost téměř aristokratickou. I malý nefunkční stroj s válečkem vás přijde na zhruba 20 tisíc korun a podobnou částku zaplatíte odborníkovi za jeho znovuzprovoznění. Ceny honosných hracích skříní se vyrovnají ceně nového rodinného automobilu.

Protože i pro nás byla představa Liberce jako Mekky výroby hudebních hracích strojků a strojů všeho druhu zcela nová, požádali jsme o upřesnění historických fakt Jiřího Křížka, ředitele Severočeského muzea v Liberci, které rovněž řadu hudebních automatů vlastní:


Ale vraťme se k Libereckému flašinetáři. Jeho dalším zajímavým rysem je, že se z akce, která se první rok stěhovala z Liberce jen do Pekařova, stala skutečná flašinetářská pouť po republice, na kterou si aktéři musí rezervovat dva týdny dovolené. Festival letos poprvé začínal v Praze na Karlově mostě a po dvoudenní zastávce v Liberci pokračuje dál do již zmíněného Pekařova v Jesenících, kde hudebně vzdělaný sedlák Franz Kolb založil ve druhé polovině 19. století slavnou manufakturu na výrobu varhan a flašinetů. Tečku za letošním putováním flašinetářů udělá produkce v Brně.

Fenoménu hudebních hracích strojů od malých flašinetů až po velké orchestriony budeme věnovat jeden z dalších dílů našeho seriálu TECHNO. Dnes jsme pro vás připravili ochutnávku z produkce osmi účastníků Libereckého flašinetáře 2014 z těch 36. Náš výběr obsahuje ukázky typické, ale i čísla z našeho pohledu neobvyklá. Bude-li se vám zdát, že některým skladbám chybí sloky, není to chybou flašinetů, ale tím. že všechny ukázky jsou krácené!

Mechanické flašinety se vyrábějí dodnes. Tento futuristický kousek, existující zatím jen v pěti exemplářích na celém světě, je navržený tak, aby byl vidět princip činnosti. Vlastní ho manželé Noubelovi. Nenechte se mýlit jménem, Francouz je jen Henri, manželka Alexandra je Češka.


Zdeněk Polášek a Pavla Burdková z Ostravy používají při svých jarmarečních produkcích hned několika strojů, malými počínaje a touto velkou hudební almarou konče.


Willy Roaux s partnerkou povyšují flašinetářské řemeslo na uměleckou produkci se vším všudy. Willy si dokonce umí sám vyrobit hudební pásy a v jeho sbírce jsou i hříčky určené podle nálady ku hraní vpřed nebo pozpátku.


Další hvězdou, která prozářila pošmourné středeční odpoledne před libereckou radnicí, byla paní Jocelyn Cochardová se svým osobitým pojetím šansonů Edith Piaf:


Nevěříte, že flašinet zahraje mistrovsky i boogie-woogie? Z omylu vás vyvede Martin Junger zastupující Deutsches Musikautomaten Museum!


Je pravda, že veřejné flašinetářské produkce často obsahovaly zhudebněné podání různých příběhů, které dnes plní první stránky bulvárních deníků. Ale část tvořily i písně nábožné a hrací stroje se zabydlely i v budoárech aristokratů a v pokojích měšťanů. Z těch se třeba ozývaly tyto tóny v podání Martina Mikeše nejen od modrého Dunaje:


Na rozdíl od Švýcarů a Francouzů to měl Aleš Václavík do Liberce, coby kamenem dohodil. Pochlubil se úplně novým sběratelským úlovkem, o kterém ještě ani nevěděl, jaký má vlastně repertoár :-) To ovšem hroznu přihlížejících vůbec nevadilo, a protože se spustil déšť, podrželi jabloneckému flašinetáři nad nástrojem své deštníky.


A toto je naprostý unikát, synchronní hraní na dva flašinety v podání Helmuta a Evy Seitzových.


Závěrem dejme ještě jednou slovo panu Křížkovi. Zeptali jsme se ho na pozadí nápadu umístit vyvrcholení festivalu do libereckého kostela sv. Kříže, který zcela zaplnil dvouhodinový koncert mistrů flašinetářského řemesla. V českých reáliích to je opravdu nezvyklé spojení, ale v zahraničí, například v Německu, takové koncerty probíhají celkem běžně. Jak jsme psali výše, nemalá část produkce flašinetů patří křesťanským písním.


Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!

Text a video Mad, rozhovory Darka
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).