reklama

STYL – Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show

18. 1. 2014
Dorty, jak z amerických filmů, kytice, u kterých neuvěříte, že nejsou živé, ale i sladké svatební šaty z karamelových větrníčků a stovky návštěvníků. Tak vypadala cukrářská soutěž Svatební dort roku 2014 v hotelu InterContinental v Praze.
STYL – Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
LZ

Celé sladké klání se zrodilo  v hlavě majitelky pražské svatební agentury Soni Solařové, její klienti totiž chtěli originální dorty. Místní cukrárny je ale nemohly nebo nechtěly vytvořit, a tak vznikl první ročník soutěže Svatební dort roku 2013. Ten se odehrál v ještě ne zcela vyhovujících prostorách  pražského veletržního areálu v Letňanech. Svatební dort roku 2014 se přestěhoval a vše je trochu jinak.  „Letošní soutěžící zvedli laťku vemi vysoko, ale při pohledu do zahraničí všichni víme, že stále máme kam stoupat.“ dodává Solařová. Cílem soutěže ale stále zůstává vyhledávání nových cukrářských talentů.Druhému ročníku soutěže profesionálů a cukrářských amatérů prostory pětihvězdičkového hotelu vyloženě slušely. Elegantní i extravagantní dorty do luxusního prostředí pod nádherné lustry dokonale zapadly. Více než 600 návštěvníků bez dechu detailně studovalo soutěžní sladkosti ve všech kategoriích a mnohá budoucí nevěsta si vybírala, který z dortů se bude nejlépe vyjímat právě na na její svatební tabuli.

Soutěž, která v České republice dosud chyběla, nabídla i workshopy pro cukrářské fanoušky. Velký zájem byl především o práci s karamelem, bývalého prezidenta německého svazu kuchařů Roberta Oppenedera, či o ukázky dokonalé modelace cukrových květin, v podání Julie Alexovičové z pražského TopCake Studia.

Vítězství v hlavní kategorii si ve velké konkurenci, svou precizností zdobení dortu Bílý sen vybojovala perníkářka z jihomoravské Želetavy, Maria Musilová. Zástupce poroty u jejího dortu přesvědčila i lahodná chuť. Jak chutná desítka finálových dortů mohli porovnávat i návštěvníci soutěže při veřejné ochutnávce.

1. místo v hlavní kategorii Svatební dort roku 2014                        2. místo v hlavní kategorii Svatební dort roku 2014Foto       Foto

Soutěže se letos ve všech kategoriích, včetně elektronických, zúčastnilo 120 amatérských a profesionálních cukrářů. Nejpočetněji byla zastoupen kategorii Svatební design dortu.

Tam ovšem o ochutnávce nemohla být řeč. Korpusy vystavených dortů byly vyrobeny z polystyrenu – jinak by totiž neměly šanci přestát  soutěž v celku. Některé z maket totiž na stolech stály více než 24 hodin.

Snad každé z vystavených děl si našlo své příznivce. Absolutním vítězem se v očích odborné poroty stal pěti patrový fialkovo-bílý dort s orchidejemi, amatérské cukrářky, Radky Zábranské.1. design

Druhé místo pak obsadil snad nejsledovanější exponát v sále, extravagantní kreace na motivy animovaného filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona, od Lucie Velechovské.  Zájem o něj byl tak velký, že jedlý krajkový nevěstin závoj nepřežil doteky návštěvníků.
Foto   Foto

Bronzová příčka pak patřila Stáně Mutlové, za její dort s poetickým názvem Zámecká paní.
Foto

Diváky velmi obdivovaná byla kategorie Modelace cukrových květin. Právě dodržení reálného vzhledu živých květin je pro jejich tvůrce a pro porotu to nejdůležitější. Přesvědčte se ostatně sami. Z cukrové hmoty jsou všechny okvětní plátky a lístky, dokonalé vazby drží pohromadě floristické drátky. I jen převézt  tuto křehkou krásu bez úhony je pro její autory občas téměř nemožné. Přitom ale každý zlomený lísteček znamená mínusové body v celkovém hodnocení. Modelace květin je časově velmi náročná disciplína. Jen pro představu, vítězka této kategorie, amatérská cukrářka Jaroslava Šípková, věnovala své Kytici s pivoňkou neuvěřitelných 80 hodin práce. Podobně na tom byli i další tvůrci.

 1. místo Jaroslava Šípková                                                     2. místo Jitka KraidlováFoto   Foto

Přísná pravidla zamotala pořadím v kategorii Svatební cupcakes. První cena v kategorii cupcakes sice putovala k Jarmile Šantové za její kolekci s názvem Romantika. Ale žhavou favoritkou na vítězství byla Stáňa Mutlová z PunkRockCakes, o zlato ji připravilo docela obyčejné párátko. Zakázaná nejedlá součást mini dortíků přinesla autorce nejchutnějších cupcakes diskvalifikaci. Stáňa ovšem celou situaci nesla statečně a s humorem. Je vlastně škoda, že se inkriminované párátko ztratilo. Mohlo by mít v PunkRockCakes čestné místo. Třeba v rámečku na zdi a s douškou: „pečlivě čti pravidla."

První cena v kategorii cupcakes nakonec putovala k Jarmile Šantové za její kolekci s názvem Romantika. Foto   Foto
FOTO:Klára Bernklau

Snad jediným velkým zklamáním soutěže byla neúčast mladých cukrářů. Do kategorie Juniorská svatební sladkost se přihlásili pouze 3 tvůrci. První místo nebylo uděleno, stříbro si domů odvezla Klára Zábranská, mimochodem dcera vítězky kategorie Design, za netradiční dezert ve tvaru pyramidy s cukrovou květinou. Zábranská bohužel do pyramidy umístila hotové bonbony koupené v obchodě. Pokud by je vyrobila sama, jak měla původně v úmyslu, blýsklo by se třeba i zlato.

Pyramida Kláry Zábranské
Foto   Foto

Pověstnou třešničkou na dortu byly jedlé šaty majitelky pražské cukrárny Saint-Tropez. Ta se v karamelové kreaci, vyrobené francouzským cukrářem Marcem le Bretonem ze 300 profiterolek, velmi opatrně prošla sálem. K velkému zklamání, především mužské části obecenstva, však tentokrát k ochutnávce minivětrníčků ani ořechovo karamelového korzetu nedošlo...

 

Závěrem vás čeká krátký sestřih sladké soutěže. O tom, že každý z dortů byl svým jedinečným způsobem krásný, se přesvědčte sami.

Text Lucie Fürstová, video LZ
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci mají restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).