reklama

Václavická velikonoční jízda se inspiruje tradicemi, ale nekopíruje

3. 4. 2018
Vesnice Václavice, dnes samostatná čtvrť Hrádku nad Nisou, leží těsně u polských hranic. Mají 120 čísel popisných a čtyři stovky obyvatel. Ačkoliv byste řekli, že zde lišky dávají dobrou noc, jde o sídlo, které v poslední době roste a žije bohatým společenským životem.
Je to dáno tím, že v Hrádku je solidní nabídka pracovních míst, kompletní infrastruktura a občanská vybavenost a město jde díky radnici pod vedením starosty Josefa Horinky stále vpřed. Václavice u Hrádku nad Nisou (MAPA) nabízejí levné bydlení a rodiny, které se sem stěhují, oceňují i to, že žijí uprostřed přírody a přitom do Liberce to mají autem patnáct minut, do Žitavy pět. 

Osadní výbor Václavic se v posledních letech snaží obnovit společenský život. Předseda osadního výboru Petr Housa k tomu říká: "Je podstatné, že se lidi sejdou a pobaví se." Takových akcí máme do roka více. Například letos na nultém ročníku Masopustu se nám sešlo na tři sta masek, teď nás čekají čarodějnice, pak dětský den... Pořád se něco děje, pak budou slavnosti sv. Jakuba, kdy na hřbitově bude mše a v hospodě Kotlárova cimbálovka. Na podzim plánujeme rozloučení s létem, no a před Vánoci zpívání u betlému."
Iva Červená, členka městské rady Hrádku nad Nisou, dodává: "Já jsem tady deset let, pan Housa také, takže z pohledu těch, co přišli po válce, kdy tady zbyla jediná obyvatelka, jsme náplavy, ale vlastně náplavy jsme všichni. Hlavně jde o to, aby se něco dělalo. Vždycky jsem vymýšlela, jak sdružovat lidi, tak jsme s panem Housou a s Vlastou Hegrem, který tady vydupal hřiště, začali zpíváním a další akce se nabalily."

Václavická velikonoční jízda se poprvé uskutečnila před šesti lety a letos se slavnosti již účastnilo dvacet čtyři jezdců, z toho tři již pošesté. Václavičtí se nechali volně inspirovat slavnými velikonočními jízdami majícími dlouhou historii hned za bukem v sousední Lužici (viz. naše obrazová reportáž). Tradice vlastně vznikla tak, že vesnice se rozrůstá a přibylo zde chovatelů koní, ti tu jsou již tři (viz. http://obec-vaclavice.cz) a vše budují od začátku. Spodní, Střední i Horní Václavice mají své stáje a jízdárny. Místo je totiž pro chov koní téměř ideální, pastvin tu je spousta, cena nemovitostí přijatelná.
Foto Mad

Na rozdíl od tradici pečlivě dodržujících jízd v Lužici, kde na koně usedají jen dospělí muži a to ještě podle určité hierarchie, má václavická jízda řadu členů sotva školou povinných na malých...
Foto Mad

...i na velkých koních. V sedlech můžeme vidět rovněž ženy a dívky.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Pravda, do honosnosti Osterreiten mají ve Václavicích ještě daleko, ale Iva Červená je optimistka: "Nápadů na vylepšení máme mnoho, například bychom rádi jezdce a koně ošerpovali podle absolvovaných ročníků a vůbec bychom se rádi časem přiblížili jízdám v Německu. Na druhou stranu, všechny koně jsou od nás z Václavic a několik z Liberce."
Foto Mad

Kdo jede pošesté? Jáá!
Foto Mad

Ti páníčkové s těma koňma ale nadělají, doufám, že je nenapadne osedlat si i mě.
Foto Mad

Průvod organizuje Hana Přibylová, kromě chovu koní a prodeje jezdeckých potřeb  má i ekochov, a jak lze poznat z konstrukcí v popředí, organizuje i příměstské tábory.
Foto Mad

Konečně! Průvod vyráží vstříc mrazivému poledni.
Foto Mad

Diváky jsou i koně, kteří se letos neúčastní.
Foto Mad

Jezdci se, věrni velikonoční tradici, nejprve vydávájí mezi pole a louky nad vesnicí.
Foto Mad

Foto Mad

Většina účastníků průvodu na jezdce čeká až u hasičské zbrojnice...
Foto Mad

...odkud se pokračuje dál směrem k pískovně.
Foto Mad

Za koňmi vyráží v čele pěšáků paní Přibylová a snaží se dav strhnout ke zpěvu rozdaných velikonočních písní. Mnoho lidí se zpočátku nepřidává, možná proto, že píseň neznají. Iva Červená k tomu dodává: Už tu byl nápad založit nějaké zpívání, již jsme se scházeli každou první sobotu v měsíci v hospodě Nové Slunce a zpívali jsme. To bychom rádi obnovili, protože muzikanti jsou a například na vánočním zpívání zpívají celé Václavice, loni se nás sešla u hrázděného statku U Špičky stovka, měli jsme namnožené koledy, lidé přinesli cukroví a pití. 
Foto Mad

Zatímco koňskou část mají na starosti koňáci (v tomto případě již zmínění Přibylovi), o další program, probíhající v požární zbrojnici, se stará osadní výbor a tak říkajíc sousedé sobě, domluví se, kdo co napeče.
Foto Mad

Foto Mad

Pan Honza a pan Zdeněk pletou pomlázky z ryze praktických důvodů: "Jednou za rok si takovou příležitost přece nemůžeme nechat ujít." Že jde o dovednost děděnou z otce na syna, potvrzuje Honza: "Pomlázku mě naučil plést tatínek. Kolik lidí jsem to zatím naučil já, těžko říct, dnes například už asi tři."
Foto Mad

Na Václavické velikonoční jízdě je vlastně nejhezčí, že zavedené tradiční jízdy nekopíruje. Jestli ji budou obyvatelé Václavic dále rozvíjet po svém, jedině dobře, koní na své plány mají dost. Snad jedinou vadou na kráse jízdy bylo její až konspirativní utajení. V kulturním kalendáři Hrádku nad Nisou (www.branatrojzemi.cz) byla nedělní akci věnována jediná věta a připojený odkaz na mapy Google zájemce poslal do Václavic u Benešova. Ale ono to vlastně nevadí, Václavičtí davy přihlížejících nepotřebují, oni si vystačí sami.

Text a foto Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).