reklama

Tanec, tanec a zase tanec, Babylon hostí akci neskutečných rozměrů

20. 11. 2018
Od neděle (18.11.2018) do soboty (24.11.), tedy celý týden, je Liberec opět hlavním městem tance ve všech možných podobách. WADF World Dance Championship se v Liberci koná již po šesté pod vlajkami WADF (World Artistic Dance Federation) a dokonce po desáté pod značkou LATINOFESTIVAL.
Tomuto klání jsme před třemi lety věnovali rozsáhlou obrazovou reportáž, takže když jsem letos procházel chodbami Babylonu plnými tanečnic a tanečníků všech možných věkových kategorií a národností, zpočátku jsem měl dojem, že podruhé vstupuji do téže řeky. Záhy jsem ale přišel na to, že rozdíl je, a to zásadní, v počtu účastníků. To mi potvrdila i Ilona Šulcová, ředitelka akce a jednatelka pořádajícího Latinofestival s.r.o., která mi poskytla rozhovor.

Red.: Před třemi lety jsem si myslel, že větší mumraj tu již být nemůže, protože by to Babylon nevydržel, evidentně jsem se mýlil, kolik máte přihlášených závodníků?
Ilona Šulcová: Původní počet při prvním deadline byl asi dva tisíce. Pak to vyskočilo na tisíce tři a v tuto chvíli máme nahlášeno 2 806 závodníků.

Foto Mad

Red.: Jakým směrem se soutěž od naší první reportáže posunula?
Ilona Šulcová: My jsme původně LATINOFESTIVAL koncipovali tak, že to měla být nabídka všech žánrů a stylů, všech věkových kategorií a všech kategorií výkonnostních. To plníme již deset let. A WADF, což je hlavička, pod kterou tančíme, je u nás již šestým rokem. Oproti těm třem letům zpátky máme mnohem víc účastníků z Polska, je jich tu přes čtrnáct set a s nimi přijelo nové rozložení obsazení kategorií. Před těmi třemi lety byly nejsilnějšími kategoriemi karibiky, latinskoamerické tance.  Poláci přivezli tanečníky artových disciplín (jazz, moderna, contemporary...), takže letošní soutěž je opravdu ve všech kategoriích vyrovnaně obsazená. Letos také víc vycházíme vstříc tanečníkům jednotlivých stylů. Dříve jsme měli jednotlivé dny barevnější, teď se snažíme tvořit stylové bloky. Konkrétně dnešek a částečně zítřek je streetová záležitost.

Foto Mad

Red: Jak si to s těmi Poláky vysvětlujete?
Ilona Šulcová: Soutěž si obecně upevnila pozici. Ti, kteří k nám přijeli v minulých letech, nám udělali reklamu. Soutěž byla nejen komfortně organizovaná, ale Babylon nabízí i zábavu. Takže se to rozkřiklo, a tak jsme zavaleni tou polskou reprezentací, je jich tu dokonce víc než Čechů.

Foto Mad

Red.: Ale na soutěž se určitě nejezdí jen proto, že člověk bydlí přímo nad tanečním sálem.
Ilona Šulcová: Náš festival je opravdu festival tance, kde se potkávají všechny žánry. Málokterá soutěž na světě je takto členitá a stylově pestrá, většinou jsou pořádány třeba soutěže v konkrétním oboru. Troufám si tvrdit, že v tom jsme světově unikátní. A ono to je právě i o tom, že sem tanečníci přijedou, kupříkladu tančí hip-hop a tady třeba najdou inspiraci tančit jazzdance. Dnes máme stále více tanečníků tančících napříč žánry.

Foto Mad

Red: Když jsem si pročítal program, narazil jsem na minikategorii dětí od čtyř let, tomu nerozumím. Kojenci budou závodit?

Ilona Šulcová: To je letos poprvé na základě výzev z Polska. My jako pořadatelé byli proti. Já sama s touto kategorií mám problém. Nejsem proti tanci u dětí, to je v pořádku, ale myslím, že soutěžit v této věkové kategorii o tituly je předčasné. My jsme měli minikategorii od osmi let, letos je na základě výjimky otevřená kategorie minikids 1. Já jsem sama zvědavá, jak to bude vypadat, ale nemyslím, že to budu do budoucna podporovat.

Foto Mad

Red: Poslední otázka, proč každoročně Česko, Liberec a Babylon?
Ilona Šulcová: Naše know-how spočívá v tom, že jsme dobří. WADF neřeší pořadatelství losem jako třeba v tenise. My značku budujeme již deset let a Liberec se stal pojmem. Zde se můžou potkat mistři s tanečníky začínajícími, což má jednak málokterá soutěž a především to je pro nové tváře skvělá zkušenost. Náš pan prezident Nils-Håkan Carlzon ze Švédska, když WADF před pěti lety založil, soutěž postavil na otevřenosti.
Red: Děkuji za rozhovor.

Foto Mad

K dalším několika fotkám, dokumentujícím atmosféru soutěže, je třeba především dodat, že se účastní přes 180 tanečních škol z 19 zemí.
Foto Mad

Soutěží se ve 35 disciplínách, podrobnosti naleznete na latinofestival.cz. Není divu, že klání se odehrávají ve dvou sálech a například v tomto případě i simultánně v kategoriích.
Foto Mad

Foto Mad

Mezi diváky naprosto převažují soutěžící stejných nebo jiných disciplín a věkových kategorií. Tak vypadá vzájemné obohacování, o kterém hovořila paní Šulcová, v praxi.
Foto Mad

Foto Mad

Pakliže by vás pohled na tanec náhodou přestal bavit, což nepředpokládám, zajímavé momenty se odehrávají i v zákulisí. Tedy, tím zákulisím je momentálně celý Babylon.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Vše své si vozím s sebou, pak se v kosmetický salon může proměnit i chodba.
Foto Mad

Výkon si mnozí závodníci prohlížejí ihned po skončení vystoupení.
Foto Mad

Na své mobily v divokých světelných podmínkách soutěže nespoléhejte. Organizátoři nabízejí profesionální servis.
Foto Mad

Než mumraj tanečnic, tanečníků, trenérů, rodičů a přátel opustím, zjišťuji, jak Babylon takový babylon zvládá. Martin Belák, zástupce generálního ředitele, je spokojený: "Je to naše největší každoročně opakovaná akce. Náročný je ten týden nejenom pro zcela obsazený hotel, ale i co se týče gastra. Ale my jsme komplex pro rodiny s dětmi, takže jsme připraveni. Pro nás to má i marketingový význam, lidi si mezi sebou předávají reference, příště přijedou znovu oni nebo jejich přátelé, u nás oceňují, že tu je všechno pod jednou střechou." A pak přidává svůj osobní názor: "Já myslím, že to je neskutečná akce. Smekám před organizátory, že něco tak ohromného dají dohromady." Ano, to je ono, s touto větou zapadl poslední kamínek do mozaiky reportáže. Stále jsem nemohl najít nejlepší pojmenování pro to, co se kolem mě děje. Neskutečná akce, to sedí naprosto přesně.

Text a foto Mad
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).