reklama

Sense Arena je první virtuální hokejový trenažer na světě

19. 12. 2017
Hokejových herních simulátorů si můžete koupit hned několik. Přesto startup Sense Arena nemá ve světovém měřítku obdoby a přesně zapadá do obrazu, který Bílí Tygři vytvářejí poslední dva až čtyři roky, totiž že jsou progresivním týmem využívajícím hi-tech novinky.
Shodou okolností jsem zde před nedávnem publikoval recenzi brýlí pro virtuální realitu (VR) založených na konceptu Google Cardboard, kdy mobilní telefon slouží jako stereoskopický displej. Představení startupu Sense Arena je vlastně krásným příkladem velmi zajímavého využití VR z druhého konce cenového spektra.
Oč vlastně jde? Bohdan Tetiva, jednatel firmy Sense Arena, která stejnojmenný systém jako startup vyvinula, jeho schopnosti shrnuje takto: "To, co vyvíjíme, je tréninkový nástroj zdokonalující sportovní dovednosti za pomoci virtuální reality. Za těch devět měsíců co na projektu pracujeme jsme se nesetkali s tím, že by někdo na světě prodával nebo vyvíjel něco podobného. V USA jsou dvě společnosti zabývající se využitím virtuální reality pro profesionální americký fotbal, ale oni sledují něco jiného, zaznamenávají 360o videa herních situací."
Projekt Sense Arena je mnohem interaktivnější a má tři cíle:
1) Trénink mentálních schopností
2) Trénink motorických dovedností
3) Sportovní herní myšlení
Další naprosto zásadní vlastností Sens Areny je to, že umí dělat diagnostiku některých situací, které lze v reálném hokeji těžko hodnotit, jako je například rychlost reakce na některé specifické herní situace. Tato diagnostika může pomoct odpovědět na otázky typu, proč je někdo lepší nebo horší hráč. Odhalí-li systém slabiny hráče, lze se soustředit na jejich nápravu. Tuto část systému ale bude nutné ještě dále rozvíjet.

Projekt virtuální reality Sense Arena byl včera poprvé představen veřejnosti. Proč v Liberci a proč právě ve Svijanské aréně? To vám prozradí naše obrazová reportáž! Ve Svijanské aréně právě probíhaly tréninky, což bylo velmi symbolické. To, co se děje na ledě, za chvíli uvidíme v Matrixu.
Foto Mad

Foto Mad

Martin Kadlec, tiskový mluvčí Bílých Tygrů, nás nevede do nějaké prosvětlené zasedačky, ale do podzemí pod ledovou plochou. Nad hlavou nám duní střety hokejek s puky. Exkurze po temném zázemí vyvolává dojem, že nám bude představen nějaký obskurní garážový projekt.
Foto Mad

Místnůstka s nízkým betonovým stropem není na nápor novinářů stavěná. Michal Bulíř, liberecký odchovanec a nyní útočník HC Bílí Tygři (88), oblečený do postroje připomínajícího jednotku podpory života ze sci-fi filmů, je připraven jít na věc a předvést funkci prvního hokejového trenažeru na světě. Tedy zatím jen pro záběry fotografů.
Foto Mad

Klíčovými partnery startupu Sense Arena je Karlova univerzita, Český svaz ledního hokeje a HC Bílí Tygři Liberec. Na tiskové konferenci se nám představil tým v tomto složení: z leva do prava stojí Nikolay Tutarinov (šéf vývoje), Tomáš Perič (vedoucí katedry pedagogiky, psychologie a didaktiky sportu na UK FTVS), Bohdan Tetiva (jednatel firmy Sense Arena), Jiří Bermann (šéftrenér mládeže Bílých Tygrů). Dres Bílých Tygrů na sobě má útočník Michal Bulíř. Na vývoji systému se sice nepodílí, ale ochotně nám dělal pokusného králíka. Zcela vpravo je Jakub Čuta, nejnovější posila Sense Areny.  
Foto Mad

Tomáš Perič z Karlovy univerzity doplňuje charakteristiku systému Sense Areny: "Nechceme vytvořit novou hru typu NHL nebo FIFA, podstata není v tom, že si děti hrajou, ale v tom, že chceme rozvíjet některé poměrně specifické mozkové funkce, které lze trénovat pomocí virtuální reality. Některé situace hokejové hry jsou poměrně složité a děti se je učí dlouhou dobu. Při tréninku není ani fyzicky možné je dostatečně dlouho procvičovat. Virtuální realita toto omezení nemá, akce lze v prostředí dobře odpovídajícím realitě procvičovat prakticky bez omezení a pokroky i chyby celkem jednoduše vyhodnocovat. Momentálně probíhá tříměsíční primární výzkum."

Ač to tak možná nevypadá, potřebná hardwarová výbava není žádné sci-fi, ale běžně dostupné virtuální brýle s počítačem a nezbytnými čidly, suma sumárum si to vše můžete koupit přibližně za 50 000 Kč. Samotné brýle HTC Vive s dvěma základními čidly (bez počítače a čidla na hokejku) jsou k mání za necelých sedmnáct tisíc například na Alze. Podstatný je software, jeho cena zatím stanovena nebyla.
Foto Mad

Foto Mad

Jak bylo naznačeno, Sense Arena je primárně určená především na rozvíjení schopností mladých hokejistů. Takže kromě Michala Bulíře nám schopnosti Sense Areny demonstroval i Adrien Bartovič, který hraje za starší žáky Bílých Tygrů. Své zkušenosti s virtuálním trenažerem shrnuje takto: "Používám to od listopadu a myslím, že mi to hodně pomáhá. Třeba při nahrávkách, abychom se neschovávali za bekama. Je to uzpůsobený pro opravdový hokej, mám nastavené různé tréninky věcí, které si procvičuji. Doma mám virtuální hokej na péespéčku, ale toto je mnohem reálnější, tady třeba i cítím reakci hokejky na puk."
Foto Mad

Šéftrenér mládeže Bílých Tygrů Jiří Bermann popisuje podíl libereckého klubu: "V září jsme vybrali dvě stejné skupiny hráčů naší hokejové školy a udělali jsme testy. Pak sem jedna skupina začala pravidelně chodit virtuálně trénovat a druhá ne. Minulý týden byl experiment ukončený a testy obou skupin proběhnou podruhé. Ze získaných dat zjistíme, jaký vliv na vývoj hráče naše metoda má." Na projektu se šéftrenérovi nejvíc líbí, že ve virtuální realitě funguje hromada věcí, které nejdou v tréninku úplně efektivně trénovat, jako je například rychlost reakce. Velkým problémem dneška je to, že u dětí mizí hokejový myšlení. Děti si nechodí hrát ven, sportují málo, virtuální trenér pomůže nedostatek zkušeností relativně rychle dohnat."
V rámci rozvoje dětí Jiřímu Bermannovi v systému nic nechybí, ale vylepšení si umí představit: "Bylo by skvělé, kdyby například při příchodu nového hráče do A týmu pan Pešán nováčkovi nasadil tyto brýle a ve virtuální realitě s ním projel celý playbook našeho A týmu. Další věcí, která by byla skvělá, by byla například v play off příprava na přesilovky soupeře vložením charakteristik protihráčů."

Michal Bulíř jde do akce. Na otázku, zda se neobává, že výpočetní technika hokej připraví o duši, odpovídá: "To si nemyslím, myslím že naopak. Zejména mladí hráči se opravdu mohou leccos naučit, samotného mě překvapilo, jak dobře zařízení funguje a jak jsou simulované situace věrné."
Foto Mad

Hokejový bojovník třetího milénia. Vítejte v Matrixu!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Obrázek to byl popravdě trochu bizarní, houf lidí v bezpečné vzdálenosti sleduje hokejistu bez bruslí, jak reálnou hokejkou posílá imaginární puk do brány soupeře.
Foto Mad

Své minuty slávy si užije i Adrien Bartovič, který navíc bravurně předvede svůj tréninkový program.
Foto Mad

Nejprve cvičení postřehu bez hokejky.
Foto Mad

Foto Mad

Na dotaz, kdo všechno již nový systém objednal, Bohdan Tetiva odpovídá že nikdo, protože jsme jedni z prvních, kdo jsme právě o něm byli informováni, ale již byla podepsána smlouva s hokejovým svazem, pro který je nejzajímavější, že Sense Arena umí i diagnostikovat schopnosti a slabá místa hráče. Produkt dále viděli i zástupci americké hokejové asociace a Číňani.
A co je pro Bohdana Tetivu největším úspěchem? "Největším úspěchem zatím je, že jsme byli vybráni pro účast na veletrh CES v Las Vegas do startup sekce Eureka Park, kam proniklo jen dvacet firem z celého světa. Máme hotovou první verzi systému, jen zatím potřebuje naši asistenci při instalaci. Až se vrátíme z výstavy, během tří měsíců ji plánujeme dotáhnout do komerční verze. Hokej je náš pilotní projekt, ale hodláme naše aktivity rozšířit na další kolektivní sporty, konkrétně na basketbal (který, ač se to laikovi možná nezdá, je hokeji překvapivě podobný) a na fotbal."

A šéftrenér mládeže Bílých Tygrů Jiří Bermann je spokojený proto, že: "My jako Bílí Tygři chceme být vepředu, na špičce, koukat na nový věci, kam se hokej vyvíjí a toto je přesně ono. Myslím, že co se tréninku týče, je Sense Aréna jednou z cest, kam směřuje vývoj. Nebezpečí nějaké kybernetizace hokeje v tom nevidím, na konci je vždycky člověk a ten se musí rozhodnout."

Text a foto Mad
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).