reklama

PRECIOSA ORNELA a s ní celá Desná oslavily 170 let založení sklárny

19. 6. 2017
Není divu, PRECIOSA ORNELA je hlavní a velmi stabilní zaměstnavatel regionu, kde ve velké míře pracují celé rodiny a sklářské řemeslo se dodnes dědí z generace na generaci. S tím souvisí nízká fluktuace, řada lidí v Ornele pracuje celý život.
A oslavy to byly opravdu velkolepé. Otevřena byla hrobka Riedelů a Riedelova vila, o kterých jsme již psali v našich tipech na výlet. Celou sobotu běžel bohatý doprovodný program nabízející hudební vystoupení i koncerty. Největší zájem ale byl o den otevřených dveří v areálu sklárny PRECIOSA - ORNELA (MAPA), kam bez nadsázky proudily od rána davy lidí. Petr Puš, obchodní a marketingový ředitel firmy, nám přibližuje slavené výročí: "Firma PRECIOSA ORNELA sice existuje jen od roku 2009, ale naše tradice je pochopitelně mnohem delší, první sklárny dávaly lidem v Desné obživu již od konce osmnáctého století. Roku 1847 postavil Ignaz Friedrich velkou sklárnu v Polubném (ležela na Krkonošské silnici trochu výše než dnešní komplex Preciosy Ornela v Desné). Dva roky nato ji od něj koupil Josef Riedel, budoucí sklářský král Jizerských hor. A my dnes slavíme 170. výročí založení této polubenské huti Josefa Riedela. Na jeho odkaz jsme velmi hrdí, dobře víme, na koho a na co navazujeme." 
Desná měla k 1. lednu 2017 podle ČSÚ 3 119 obyvatel. Když vezmeme v úvahu, že toto číslo zahrnuje i kojence, mládež, seniory a další nepracující obyvatele, tak v Preciose Ornela si odhadem vydělává na chleba každý druhý až třetí obyvatel tohoto podhorského městečka. Petr Puš to upřesňuje: "Zaměstnáváme téměř devět set lidí, 80% tady v Desné a 20% v našem závodě v Zásadě. Téměř všichni jsou buďto odsud nebo z blízkého okolí, nejdále zaměstnáváme lidi z Jablonce a Liberce, třeba já jsem Jablonečák."

PRECIOSA ORNELA má tři hlavní výroby: sklo, polotovary pro další výrobní podniky skupiny PRECIOSA a perličky. Ve výrobní části sklo vzniká technické a laboratorní sklo. Dále se zde vyrábí tyčové sklo pro výrobu perlí a pro ostatní skláře. Velmi zajímavým výrobním programem je produkce tyčového optického skla zejména pro automobilový průmysl.
Hlavním pilířem výroby jsou skleněné perličky, zejména rokajl. Petr Puš tento sortiment charakterizuje takto: "Jsme jeden ze tří největších, lépe řečeno existujících výrobců na světě, protože kromě nás je další výroba jen v Japonsku a Číně. Technologie je nesmírně složitá a výroba drahá. Má smysl jen tehdy, když perlí produkujete stovky tun a větší objemy ročně. Oproti konkurenci máme zdaleka nejširší sortiment. Je asi třicetkrát větší, tedy naprosto nesrovnatelný s Japonci a Číňany. Jen barev ve skle nabízíme osmdesát, 24 velikostí od každé barvy a to ještě vynásobte nejrůznějšími povrchovými úpravami a tvary. Třeba jen barevných kombinací vícebarevných tyčí na mačkané perly máme 800 druhů." 
Foto Mad

Firma nevyrábí na sklad, ale na zakázku. Standardní sortiment dodává do jednoho, maximálně do dvou měsíců.  Když si někdo objedná okrajovou barvu v okrajové velikosti, není-li náhodou skladem, čeká se pochopitelně déle. Na perličkách jede šest velkokapacitních van sedm dní v týdnu 24 hodin denně. Každá vana vyprodukuje 3,5 tuny skla denně a bez nadsázky lze říci, že to je sklo z Českého ráje, písek totiž kupují ze Sklopísku Střeleč, který má lom na dohled od Trosek.
Petr Puš nás, co se množství skla týče, vrací zpět na zem: "Vyrábíme kolem 13 000 tun skla ročně, ve srovnání s firmami vyrábějícími tabulové nebo lahvové sklo jsme trpaslíci, ale my děláme věci, které jiní neumí. Naši skláři dokonce říkají, že výroba lahví na pivo není sklářina. To, co se dá ve sklářství dokázat, vidíte tady."
Foto Mad

O kolikátý den otevřených dveří šlo a co všechno návštěvníci mohli vidět, se dozvíte ve videorozhovoru:


Firma připravila dvě prohlídkové trasy, jednu bez průvodce a druhou s průvodcem. Vše bylo skvěle připraveno, snad vůbec nejlépe ze všech dnů otevřených dveří, které jsme navštívili. Všude byly perfektní popisy všeho, co jsme mohli vidět.
Foto Mad

Po celou dobu nás provázely ukázky technologických postupů, některé výrobky jsme mohli takto názorně sledovat kompletní cestou od sklářské pece až do balírny.
Foto Mad

Foto Mad

Tomu se říká skvělá propagace sortimentu a práce s výrobkem spojené! Škoda, že v obchodě na kvalitní řemeslo lidé pro pár korun zapomínají, i když rozdíl v estetické hodnotě například těchto ručně foukaných džbánů oproti masové produkci je propastný.
Foto Mad

K vidění byly technologie velmi staré...
Foto Mad

... i ukázky hi-tech technologií, jako například tento stroj na produkci tyčí pro výrobu optických elementů. Po pravdě řečeno, na této kovové obludě pro laika nic extra přitažlivého nebylo.
Foto Mad

Největší úspěch měly tradiční sklářské postupy.
Foto Mad

Zaměstnanci Preciosy Ornela dokázali o svém řemesle vyprávět s velkým zaujetím.
Foto Mad

Foto Mad

Na dílně ruční výroby byl hukot jako v divadle před dlouho očekávanou premiérou.
Foto Mad

Nejmladší sklářská generace nastupuje...
Foto Mad

Foto Mad

...za velkého zájmu malých novinářských investigativců.
Foto Mad

Toto nejsou špagety ani brčka, ale tyče připravené na výrobu perliček. Díky perličkám se Desné vyhnula krize. Proč, to nám vysvětlil náš průvodce Petr Puš: "Tak krize, my v podstatě žádnou krizí neprošli, protože perličky, náš hlavní výrobní program, prodáváme do sedmdesáti zemí světa všech kontinentů. Takže když je krize v Evropě, tak v Africe a v Americe to vidí jinak. Perličky si žijí svým životem."
Foto Mad

Překvapivě velkou atrakcí byly pro návštěvníky vany s odpadem, který vlastně odpadem není, protože díky recyklovatelnosti skla se neprodlelně vrací do výroby.
Foto Mad

Ale pozor, i z odpadu lze vyrábět krásné umělecké předměty, jako například tyto skleněné dlaždice a mísy z vadných korálků.
Foto Mad

Pro návštěvníky byla připravena kuličková anketa o to, který ze čtyř návrhů půjde do výroby. Jak vidíte, někteří návštěvníci podváděli a kuličky do hlasovacích sklenic sypali po hrstech. Že by podporovali své rodiny?
Foto Mad

Na obligátní otázku, o co je největší zájem, obchodní ředitel Puš neodpovídá jednoznačně: "To se nedá kategoricky říct, především o perličky je velký zájem neustále. Rozdíly v trzích pochopitelně jsou, zejména co se požadavků na sortiment týče. Tak například v jižní Africe, kde místní kmeny používají naše perličky pro své kmenové potřeby, berou patnáct barev ve dvou velikostech a tím to končí. Nic jiného nechtějí, žádné novinky, žádné inovace. Naproti tomu v USA a Kanadě je hlad po co nejširší nabídce a nových vzorech."
A ještě poslední otázka: "Nebojíte se, že si někdo o takto otevřeném dni otevřených dveří neodnese i nějaké to know-how?" Petr Puš je ale klidný: "Jsou pochopitelně věci, které neukazujeme, a i kdyby si to někdo nakrásně nafotil, tak vyfotit si, to je jedna věc, a někde to postavit a zprovoznit, je věc druhá, takže špionáže se o dni otevřených dveří nebojíme. Kdyby sem přišla, nedej bože, nějaká katastrofa, tak to nikdo jiný na světě nevyrobí. Když fabriky na paměťové čipy v Malajsii postihlo zemětřesení, postavila se prostě nová fabrika jinde. To s našimi perlemi nedokážete."

(Sklu ve všech podobách se věnujeme soustavně, další obrazové reporty o tomto fenoménu našeho kraje naleznete ZDE.)

Text, foto a video Mad, rozhovory Darka
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).