reklama

Ovace sklidili profesionálové i studenti, taková byla Made in Jablonec 2018

15. 1. 2018
AKTUALIZOVÁNO o několik fotografií! Letošní Made in Jablonec nepřekvapila ani živými psy, ani ohnivým cirkusem, ani genderově vyváženým zastoupením modelů a modelek. 12 bižuterních firem, 5 škol a 11 tvůrců oděvů "jen" vytvořilo 17 týmů, které na 51 modelech předvedly 1 100 divákům, co umí. Úspěšně, v některých případech velmi úspěšně.
Ono je vůbec trochu ošidné za každou cenu hledat odpověď na otázku, kam směřuje výkladní skříň toho nejlepšího, co je schopné vyprodukovat odvětví, zaměstnávající na Jablonecku bezkonkurenčně nejvíce lidí (4 300). Jak naznačuje ve videorozhovoru níže Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie, trendem určitě bude snaha zapojit do Made in Jablonec stále více škol, a to i těch oděvních. Že by to soutěž degradovalo, nemáme obavy, podle našeho soudu se letos nejmladší tvůrci podíleli nejméně na třetině nejúspěšnějších modelů večera.
Na rozdíl od minulých let jsou pořadatelé podstatně opatrnější v prognózách, kam letos přehlídku vyvezou. Z míst za hranicemi Česka je zatím potvrzený jen Jekatěrinburg, a co se působení na domácí půdě týče, půjde spíš o ukázky než o předvedení všech modelů pohromadě. Letos se nepočítá ani s jarní reprízou v libereckých Lázních. Takže je docela možné, že v plné kráse jsme Made in Jablonec 2018 viděli ve čtvrtek 11. ledna poprvé a zároveň naposled. Proč tomu tak je? Tato přehlídka je vlastně cirkus střední velikosti. Pro vaši představu, jen na liberecké repríze loni pracovalo 47 lidí. Řada modelů je těžko sbalitelná a zvláště letecký transport se stává složitým logistickým problémem. Z toho plyne, že vystoupení Made in Jablonec je nákladnou záležitostí, která se většinou ze vstupného nezaplatí. A tady máme druhý problém, po řadě skandálů s financováním různých projektů, ať již opravdových nebo uměle vyvolaných, údy orgánů, majících tu moc podepsat nějakou tu kačku na prezentaci umu českých lidí, jako by ochrnuly.  

Místo dalšího dlouhého rozboru o perspektivách přehlídky jsme pro vás natočili videorozhovor s Pavlem Kopáčkem, předsedou SVSB a Milanem Kohoutem, jednatelem pořádající agentury JBX Promotion.


Svaz výrobců skla a bižuterie má 56 členů. Přehlídky se pravidelně účastní jen asi čtvrtina z nich. Důvodů je více, tím asi nejdůležitějším je fakt, že na takovouto práci řada firem nemá kapacity ani finanční, ani časové. Řada firem rovněž nevyrábí finály, ale polotovary pro další výrobu. Odměnou za účast by firmám měla být jejich prezentace a možnost modely dále marketingově využít. Jak s touto možností jednotliví výrobci a návrháři pracují, necháváme na vašem posouzení, i proto letos u všech členů týmů uvádíme odkazy na jejich webové prezentace. Adresy si projděte, možná budete překvapeni stejně jako my, jak relativně málo výrobců a tvůrců Made in Jablonec opravdu využívá pro svoji reklamu. Někteří ani neuvádějí, že se přehlídky účastní. Tomu nerozumíme.

Než vstoupíme do světa Made in Jablonec 2018, ještě poznámka, kompletní obrazovou galerii letošní přehlídky naleznete ZDE, naše další články na téma ročníků předchozích a sklářství vůbec, jsou ZDE.
Foto Mad

Přehlídka Made in Jablonec má tradičně vyhlášené základní motto a k němu tři až čtyři témata, tvořící jednotlivá dějství přehlídky. Mottem té letošní je blížící se stoleté výročí naší státnosti a přehlídka měla tři části, léta třicátá, šedesátá a výzvy nového milénia. Tedy části měla vlastně čtyři, ačkoliv bylo několikrát zopakováno, že úvod, patřící Preciose a jejím devíti modelům propagujícím Nereid, není součástí přehlídky. Každopádně šlo o velmi zajímavý vstup. Nereid, nový hit Preciosy, je totiž jemná a poddajná křišťálová síť, která doslova pokryje cokoli, čeho se dotkne. Podle výrobce tento materiál nemá na světě obdobu. Preciosa byla zároveň jedním z partnerů přehlídky a aktivně se podílela i na některých modelech jednak přímo, jednak jako dodavatel komponent pro další firmy.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Po projevech delších než jindy a po již představeném předskokanovi začala (konečně) přehlídka.


Noblesa let třicátých

Přehlídku toho nejlepšího, co Jablonecko v loňském roce vyprodukovalo, otevřela bižuterie Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou na oděvních kreacích Marcely Pabyškové a Petry Lejskové. Hned na úvod nasadila laťku pořádně vysoko a zároveň demonstrovala úvodem zmíněné úskalí volby letošních témat. Zvláště dva temné modely se mohly bez problému prezentovat v sekci třetí. Atmosféru let třicátých se k našemu velkému překvapení nesnažila navodit ani hudební dramaturgie. To vlastně nedělala ani po zbytek přehlídky.
Foto Mad

Foto Mad

Preciosa ve spolupráci se Školou Kateřinky nás do éry, kdy čtyři pětiny světové bižuterní produkce pocházely z Jablonce, přenesla mnohem přesvědčivěji. Škole a bižuternímu gigantu se povedl zvláště druhý model, viz. foto. Kateřinky jsou zároveň školou, se kterou jsme spolupracovali při tvorbě našeho časosběrného dokumentu sledujícího postup příprav čtyř týmů na Made in Jablonec 2017.
Foto Mad

Bižu-Nova vsadila na Petra Kaloudu, návrháře s výrazným rukopisem, kterého již z Made in Jablonec známe a za chvíli uvidíme jeho kreace ještě podruhé.
Foto Mad

Foto Mad

Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, demonstrovalo kreativitu svých vzorkařů hned dvakrát. V první části předvedlo klasickou kolekci podobnou té, kterou si můžete prohlédnout na prodejně. Nás oslovily více nápady, které zazářily v sekci třetí.
Werso Fashion návrhářky a majitelky firmy Jiřiny Matoušové úspěšně konkuruje předním světovým výrobcům spodního prádla a sportovního zboží již od roku 2004. Kreace Turnovačky Matouškové jsou stálicí přehlídek Made in Jablonec již řadu let. Tentokrát zahalila své intimní zboží do spolupráce s Petrem Kaloudou.
Foto Mad

Foto Mad

V dalším svém vstupu zazářila Preciosa v plné kráse. Na modelech bylo vidět, že návrháře Preciosy spolupráce se salonem Styl Iva vyloženě bavila. Krejčovský salón loni oslavil čtvrtstoletí existence na trhu. Patří k inventáři Made in Jablonec, protože se účastní pravidelně a mnohdy pracuje pro více tvůrců. V uplynulých letech se na jeho kvality spolehl například Granát Turnov nebo PAS Jablonec. O tvůrčí variabilitě Stylu Iva se vzápětí ještě jednou přesvědčíme i letos. 
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Lampglas, jeden z mála výrobců "lampových perlí" ručně vinutých nad živým ohněm, předvedl ve spolupráci se salonem Styl Iva kongeniální symbiózu oděvu a bižuterie a to, že model může být zároveň přehlídkově nepřehlédnutelný a zároveň nositelný. 
Foto Mad

Foto MadFoto Mad

Foto Mad


Volnost šedesátek

Druhou sérii odstartoval školní tandem SUPŠ a VOŠ Turnov plus Škola Kateřinky. Nutno říci, že Kateřinky svými výraznými, hravými, naruby ušitými kreacemi Turnováky trochu převálcovaly. Zajímavé, nadčasově elegantní šperky, které by zapadly i do let třicátých nebo do vizí nového milénia, naštěstí zachránily velkoplošné zobrazovací panely.
Foto Mad

Foto Mad

Lucid živí nejen výroba bižuterie, ale i lisování kovodílů pro automobilový, elektrotechnický a spotřební průmysl. Spolu s Meeschap, což je autorská značka originální tvůrkyně Pavly Michalíkové, dnes již Sýkorové, dala firma k lepšímu výrazně stylizovanou vtipnou kolekci. Jejím vrcholem bylo za tento večer první využití národní trikolory a dalších výsostných znaků Česka na skvěle švihnutém modelu. Pravidelní návštěvníci si možná vzpomněli na Made in Jablonec 2015 a vlajku USA Petra Kaloudy. Mimochodem, paní Meescha P. byla ve svém pozlaceném modelu nepřehlédnutelná i mezi diváky, kteří pro návštěvu přehlídky volili modely spíše tmavé až černé.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

A pozor, přichází jeden z opravdových vrcholů večera. SUPŠ sklářská Železný Brod spolu s Marcelou Pabyškovou a Petrou Lejskovou vytvořila neobyčejně vtipnou a stylově čistou trojici modelů. Minimalistické popartové šaty, sublimačním tiskem potištěné motivy spartakiády, ruských tanků a socialistické pračky Romo Fulnek v národních barvách, doplněné o korálkové paruky (nebo koupací čepice?) navíc beze zbytku naplňovaly téma sta let Československa a Česka a období bouřlivých šedesátek zároveň.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Jablobijoux vsadil na květinové děti. Ve spolupráci s firmou Targo, prodejcem dámského prádla, vtipně udal téměř celý svůj výrobní sortiment.
Foto Mad

Foto Mad


Nové tisíciletí

Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci do nového milénia opravdu vlétla. Podobné nenositelné drátěné šperky jako bychom již na některé prezentaci fakulty viděli. Na rozdíl od nich byly šaty nejen krásné, ale i velmi nositelné. Fakulta na svých stránkách i na FB o účasti na Made in Jablonec zarytě mlčí, takže nám jméno návrháře zatím zůstává utajeno. Škoda, ten druhý ze tří modelů (druhé foto) chceme a okamžitě kupujeme!
Foto Mad

Foto Mad

FaBOS je firma, na kterou jsme se těšili zvláště, protože i jí jsme loni věnovali jeden díl našeho časosběrného dokumentu o čtyřech tvůrčích tandemech tvořících modely pro Made in Jablonec. Jsme překvapeni, že na místě autora oděvů nevidíme jméno liberecké textilní průmyslovky, se kterou firma právě loni velmi úspěšně spolupracovala. Jako autorka je tentokrát uvedená nějaká Zuzana Doudová. A FaBOS a Zuzana nás velmi mile překvapuje, fantazijní kreace, nepřehlédnutelné ani z poslední řady, jsou dalším pomyslným vrcholem večera.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Náš údiv nekončí ani po přehlídce. Tvůrčí tým zůstal až na návrhářku v podstatě stejný jako loni, jen forma spolupráce se změnila. Made in Jablonec 2018 si vzal pod křídla Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec. Zuzana Doudová, tajemná tvůrkyně oděvů, je studentka čtvrtého ročníku SPŠST v Liberci. S Martinou Bartůňkovou, paní Vzorkařkou FaBOSu, si ji fotí Jana Kočí, učitelka SPŠST a vedoucí Zuzaniny práce. Dívka modely pro FaBOS nejen sama navrhla, ale o prázdninách po třetím ročníku je rovněž během jednoho týdne i ušila! Na fotce nám bohužel chybí druhá vzorkařka FaBOSu, paní Jaroslava Hlaváčová.
Foto Mad

Na scénu přichází již podruhé Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, a jestli dobře počítáme, modely salónu Styl Iva toto odpoledne vidíme již potřetí, tomu se říká tvůrčí potence! Přichází oprávněný potlesk, moderní design tradičním granátům neuvěřitelně sluší.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

AG PLUS, další firma píšící svoji historii od začátku porevolučních let devadesátých, a Werso Fashion podruhé. Model se skleněným květinářstvím ve výstřihu a mohutnými náušnicemi se nám velmi líbí, kdy bude k mání v Palace Plus? Na tomto místě se rovněž hodí zdůraznit, že celá řada modelů, nejen od tohoto tvůrčího týmu, nebyla atraktivní jen zepředu :-)
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Atlas Zásada a Eva Robovská, dvě notoricky známá jména zaručující kvalitu. Jen se opět nemůžeme ubránit dojmu, že zvláště první model měl vtančit na runway za doprovodu charlestonu již v první sérii.
Foto Mad

Foto Mad

PAS Jablonec, další firma, která loni byla účastníkem našeho časosběrného experimentu. PAS je pověstný perfektně zpracovanými a tradičně šokujícími modely. Loni se jeho vzorkařky obešly bez módního návrháře a jejich modely se v kategorii "Úlet" staly hvězdou večera. Letos se firma vrátila ke spolupráci s módními designery, a to ne ledajakými, salon E.daniely netřeba představovat, historie píšící se od roku 1991 a adresa na Praze 1 hovoří za vše.
Zajímavý byl průběh spolupráce, na vrátnici PASu prostě jednoho dne dorazila bez dalšího komentáře objemná krabice s modely a vážení, poraďte si, jak umíte. Klobouk dolů, vzorkařky Radomíra Herbrichová a Simona Pozdílková si poradily naprosto skvěle. Za nás další palec vzhůru!
Foto Mad

Foto MadFoto Mad

Tak to je bomba, to nás prostě baví, Misamo Jewellery vyřešilo problém s viditelností své, již tak dosti nadrozměrné bižuterie, v zadních řadách i bez velkoformátových panelů. Návrhářka Jiřina Tauchmanová prostě originální, ručně vyráběnou luxusní bižuterii Misama natiskla přímo na šaty.
Misamo je mladá značka (od roku 2016) s letitými zkušenostmi vůdčí osobnosti Michaely Möllerové, která se pod hlavičkou bohužel zaniklého Liglassu účastnila již prvního Made in Jablonec. To, že Misamo nevyrábí korálky, ale korále, patří k poznávacím znakům firmy. Po přehlídce u paní Möllerové sondujeme, zda korále velikosti tenisáků jsou ještě nositelné, autorka návrhů nás ujišťuje, že navštívíme-li její web, najdeme šperky z přehlídky v nositelné velikosti. Tomu říkáme geniální přístup!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Jdeme do finále, přehlídku Made in Jablonec 2018 uzavírají tři modely týmu JSB Bijoux a Andrey Staňové. Královny noci s napolo zahalenými tvářemi.
Foto Mad

Foto Mad

Aby byl náš výčet úplný, moderátorem odpoledne byl Lukáš Váňa (na fotce, pozor, fotka reaguje na myš!). O dva hudební předěly se postaral anglicky zpívající Tomáš Maček, kterého asi znáte spíše pod pseudonymem Thom Artway.
Foto Mad

Věkový průměr publika odpolední přehlídky snižovalo a výkony kriticky sledovalo hned několik budoucích návrhářek.
Foto Mad

Je po všem, fotografové se fotografují s modelkami a fotograf fotí fotografy aneb Šimon Pikous v akci.
Foto Mad

Možnost vyfotit se s modelkami, o to bylo odpolední publikum ošizeno. Jinak byla večerní přehlídka oproti té odpolední bohatší jen na přeřeknutí moderátora, jeden konfetový ohňostroj (Lucid + Meeshap) a tři, pro závěrečnou kolekci JSB Bijoux a Andrey Staňové postříbřené modelky, které by se zřejmě mezi přehlídkami nestačily umýt.
Foto Mad

A dobrá zpráva úplně na závěr. Loni jsme sondovali, zda vůbec a jak výrobci uplatňují prvky extravagantních modelů v běžné produkci. Že to jde, dokazuje například firma PAS, která motivy ze svého loňského "úlet" modelu zakomponovala do nositelné bižuterie, která se dostala i do běžného prodeje Palace Plus. Podobnou zkušenost má i Pavel Šťastný, výrobní ředitel firmy FaBOS. Potvrdil nám, že se prodala určitá série písmenek inspirovaných jejich loňskými párty modely. 

Text a foto Mad, rozhovory a video přehlídky Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).