reklama

Oděv a textil popáté a s laťkou vysoko nastavenou

21. 9. 2018
Když se v roce 2013 liberecká SPŠ textilní rozhodla navázat na tradici slavného Mladého módního tvůrce, málokdo věřil, že Oděv a textil se za pět let stane soutěží, které se účasní na tři stovky soutěžících a pozorovatelé přijedou z Polska, Španělska a Portugalska.
Fakticky vzato soutěž organizuje Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec. Jeho předsedkyní a hnacím motorem je paní Alena Benešová. Střední průmyslová škola textilní v Liberci je "jen" spolupořadatelem. Prostory poskytuje TUL a akce využívá zejména k představení Fakulty textilní svým potenciálním budoucím studentům. Podporu morální i finanční poskytuje i Liberecký kraj a statutární město Liberec. My jsme obrazovou reportáž věnovali již třetímu ročníku. Letos se k Oděvu a textilu přidal z důvodu rekonstrukce Severočeského muzea třetí ročník (počítám i nultý ročník) festivalu UP↑, což je přehlídka uměleckých průmyslových škol, kterých máme v kraji sedm.
Soutěž byla zdarma veřejně přístupná, takže se kdokoliv mohl přijít přesvědčit, jakou invenci má mladá generace. Myslím, že by to neškodilo zejména těm, kteří tvrdí, že mládež jen sedí u počítačů nebo po hospodách. Rozdala se řada cen, ale to nebylo tím nejpodstatnějším, invence, vtip a energie sršela prakticky ze všech předvedených modelů.

Foto Mad

Festival UP↑ se konal sice v přízemí, ale školy měly své stánky i v prvním patře. Talentovaní žáci základních škol se mohli ptát přímo u pramene nejen pedagogů, ale i studentů.
Foto Mad

Některé školy zde měly i vlastní filmové štáby.
Foto Mad

Ceny do soutěže dodala již tradičně SŠ řemesel a služeb Jablonec nad Nisou. Autorkou návrhu je Jiřina Štrynclová, mistrová dílny figurek. Ceny vyrobili žáci školy.
Foto Mad

Co je letos nového? Jana Kočí, ředitelka SPŠ textilní, jmenuje přehlídku Bakalaureátů, festival UP↑ a hlavně: "Letos byly více zapojeny základní školy a nově pro ně byla zavedena kategorie módní kresby rozdělená dále podle věku na tři podkategorie. Do předtištěných siluet děti navrhovaly šaty na téma Móda kosmického věku. Sešla se téměř stovka kreseb."
Zorientovat se v té záplavě nápadů se právě snaží porotkyně Jitka Weiss, provozovatelka libereckého Fashion Café (vlevo), a Jarmila Levko, ředitelka Divadla F.X. Šaldy. Paní ředitelka seděla v porotě poprvé a byla nadšená: "Pro mě bylo překvapení, jak kreativní jsou děti na základních školách. Rozdat body vůbec nebylo jednoduché, ale zase to je lepší, než kdyby tu byla jedna výrazná kolekce (pozn: paní ředitelka má na mysli přehlídku modelů) a pak už nic, takže to jsou ty milé starosti. Potěšilo mě, že jsem měla stejné favority jako Liběna Rochová. Odnáším si zkušenost, že máme spoustu kreativních mladých lidí."
Foto Mad

Ona věhlasná návrhářka Liběna Rochová (celá v černém) porotě předsedala. Vzadu se usmívá Klára Klempířová, další ikona světa módy, autorka nápadu Módní ordinace, léčitelka šatníků a zakladatelka Akademie stylu a módy.
Foto Mad

Začínáme!
Foto Mad

Za hostitelskou TUL soutěžící a návštěvníky přivítala Jana Drašarová, děkanka Textilní fakulty TUL. Byla přivítána nadšeným potleskem, a když svůj projev zahájila slovy: "TUL je skvělá a Fakulta textilní je nejúžasnější! Je tu snad někdo, kdo nefandí textilu?", aplaus se opakoval. Paní děkanka si svoji roli evidentně užívala a pokračovala velmi emotivní pohádkou Textil nad zlato, variací na Sůl nad zlato, do které zakomponovala všechny moderní oblasti použití textilu.
Foto Mad

Přichází Jana Kočí, ředitelka SPŠ textilní v Liberci. Jestli paní děkanku vítal aplaus, tak nyní aula řičí, jakoby přišel Justin Bieber. To se pak ještě několikrát opakuje a moderátorka vtipně poznamenává, že když bude potřebovat, aby sál podpořil soutěžící, bude stačit, když vysloví heslo Jana Kočí.
Foto Mad

Smála se i čestná delegace složená z účastníků projektu EDTEX, jehož cílem je mezinárodní propojení moderního textilního vzdělávání. Charisma paní ředitelky překonává jazykové bariéry, protože mezi hosty EDTEX nebyli zdaleka jen Češi, ale i Poláci, Španělé a Portugalci.
Foto Mad

V porotě zasedla i Aneta Pavlatová (vlevo), letošní vícemiss libereckého kraje. Tato interesantní mladá dáma má vlastní charitativní projekt pomoci dětem z dětských domovů. "Potlapkané" šaty jí vyrobily děti z dětského domova v Semilech a premiérově je použila již na volnou disciplínu soutěže Miss Libereckého kraje. Role moderátorky se skvěle zhostila redaktorka Českého rozhlasu Lucie Fürstová.
Foto Mad

Andrea Kroupová zastupuje Nadaci Preciosa, která poskytla komponenty pro kreace v kategorii Hravá dokonalost. Paní Kroupová je velmi napjatá, protože: "Každá škola dostala několikakilogramovou krabici a jsme zvědavi, co z obsahu žáci vytvořili."
Foto Mad

Když vidím úžasné modely žáků základních škol, mám trochu pochybnosti, do jaké míry je opravdu vyrobily děti. Jana Kočí mé obavy rozptyluje: "Jak dalece na tom dělají učitelé, to netuším, ale v zákulisí se děti ke své práci hrdě hlásí a třeba děti z jedné ZŠ se mi přiznaly, že šaty šily maminky, ale ty kresby na ně udělaly ony samy."
Ostatně i Liběna Rochová si první šaty spíchla již v patnácti, a to ručně, protože se šicím strojem pracovat neuměla. Sama k tomu říká: "Byla jsem tím posedlá, měla jsem to štěstí, že jsem věděla, co chci dělat. Já vedu ateliér oděvu a obuvi na UMPRUM již dvanáct let a ta práce s mladými lidmi je úžasná. Je velmi potřeba, aby se to podhoubí budovalo již od základní školy. Takže tomu, co zde děláte, moc fandím, a proto tu dnes jsem." Na předsedkyni poroty vám ještě prozradím, že jako malá sbírala autíčka a chtěla být automobilovou závodnicí.
Foto Mad

Ačkoliv soutěž probíhala v obrovské aule budovy G, v některých chvílích bylo tak plno, že nezbylo místo ani na schodech.
Foto Mad

Porota má plné ruce práce. Z leva do prava: Aneta Pavlatová, Jitka Weiss, Klára Klempířová, Liběna Rochová, Andrea Kroupová a vedle ní Jitka Klett, kterou jsem ještě nepředstavil. Tato slovenská módní návrhářka žije v Praze a Oděv a textil nehodnotí poprvé. Jako malá chtěla být učitelkou a soutěžícím vzkazuje: "Ať zvítězíte, nebo ne, berte to jako obrovskou výzvu a pokračujte dál." Následuje Blanka Konvalinková, ředitelka KVKLi, ta zde zasedá již potřetí: "Mě především baví modely s originálním nápadem, takže výš hodnotím takové ty ujeté kreace, nejtěžší bylo hodnocení kategorie Sen." Paní s růžovým šátkem je Michaela Menšíková zastupující statutární město Liberec a porotu uzavírá Jarmila Levko.
Foto Mad

18 týmů ze základních a středních škol z Česka a Slovenska předvedlo v pěti kategoriích 55 kolekcí. Pro základní školy byla vyhlášena kategorie Tvoříme nejen z textilu a pro školy střední čtyři kategorie - Hravá dokonalost ve spolupráci s Nadací Preciosa, Ne, nejsem štíhlá, Člověk jako součást přírody a Sen. Publikovat zde všechny přesahuje možnosti rubriky, ale i tyto více méně namátkou vybrané ukázky dávají dobrou představu. Další fotky naleznete na FB a ZDE, kde je rovněž výsledková listina.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Tečku za přehlídkovým maratonem udělala nesoutěžní ochutnávka Bakalaureátů.
Foto Mad

A jaký pocit má Jana Kočí, jedna z autorek nápadu přehlídku vzkřísit? "Mám z toho výborný pocit, asi nejvíc mě zaujala kategorie Člověk jako součást přírody. Jsem hrdá na mezinárodní spolupráci, za vším, co jste zde dnes viděl, hledejte projekty, které nás mezinárodně sdružují, a dvanáct měsíců práce. Zítra začínáme připravovat další ročník a doufám, že bude přinejmenším stejně dobrý jako ten letošní."


Text a foto Mad
velikonce
18. 4. 2019 19:16 Hrady a zámky, nazdobené květinovou a velikonoční výzdobou o víkendu připomenou, jak slavili jarní svátky šlechtici.
volejbal
18. 4. 2019 13:41 O extraligový titul si zahrají zítra v 16 hodin v Českých Budějovicích volejbalisté Dukly Liberec. Jihostroj má na kontě devět vítězství.
silnice
18. 4. 2019 12:37 Kraje mají dostat slíbené čtyři miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic 2. a 3.  tříd co nejdříve, vzkázali premiér a ministryně financí, uvedla ČT24.
nečesaný
18. 4. 2019 12:29

Pod titulkem "Jinde by důkazy k odsouzení stačily, plyne z rozsudku nad Nečesaným. Roli sehrály i dluhy z večírku" rozebírá irozhlas.cz rozsudek nad Lukášem Nečesaným. Tamtéž je i kompletní Usnesení VS.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).