reklama

NDS 6, unikát v oboru dekontaminace vod, byl slavnostně předán

30. 11. 2018
PŘIDÁNA FOTOGALERIE. OBSAHUJE SFÉRICKÉ FOTOGRAFIE! NDS 6 neboli neutralizační a dekontaminační stanice 6, společné dílo sdružení SYNER s.r.o. a Královopolská RIA a.s., je poslední velkou technologií komplexu likvidujícího ekologické zátěže po těžbě uranu v našem kraji.
Provozovatelem stavby v hodnotě 866,5 milionu korun je DIAMO s.p.. Ředitel Tomáš Rychtařík shrnuje: "Jde o nejrozsáhlejší sanaci vod v Česku. Po provozu likvidace roztoků podzemní těžby uranu, zpracování matečních louhů a NDS 10 uzavírá NDS 6 éru rekonstrukcí starého a budování nového. Na nás teď bude komplex provozovat a do roku 2037 dosáhnout cílových parametrů sanace, t.j. šest gramů znečišťujících látek na litr podzemních vod, což ochrání pitné zdroje. Mimochodem, stanovení cílové hodnoty bylo podstatné z hlediska nákladů. Každý gram znamená rozdíl v miliardách korun."
Podle vládního usnesení bude na sanace do roku 2042 investováno 23 miliard korun. Do té doby DIAMO ještě čeká likvidace 2,5 milionu tun kontaminantů. Konkrétně technologie NDS 6 je schopná čistit roztoky až do znečištění 1 100 gramů znečišťujících látek na litr. Do Ploučnice ročně vypustí 3 miliony m3 vyčištěných vod. Celkově podzemní vody zbaví 400 tisíc tun kontaminantů.

Čtvrteční odpoledne bylo holomrazivé, takže připravené stolky byly do poslední chvíle prázdné...
Foto Mad

...o to živěji bylo uvnitř pártystanu.
Foto Mad

Robert Špott, jednatel společnosti SYNER, s.r.o. (vpravo), a Ctirad Nečas, generální ředitel Královopolská RIA a. s..
Foto Mad

Budovy na první pohled vypadají jako jiné výrobní haly, ale nenechte se mýlit, NDS 6 (viz. MAPA, na které je ještě stav před rekonstrukcí) je zařízení v mnoha ohledech unikátní. Robert Špott nemusí dlouho přemýšlet: "Toto není zdaleka naše první chemická technologická stavba, ale specifikem Diama je, že žádná jeho stavba není standardní. Takže se dá říci, že tady je unikátní všechno, a NDS 6 není ani naše první stavba na Diamu. Z historie bych připomněl třeba odparku a zpracování matečních louhů. Před pěti lety jsme dokončili NDS 10, pak jsme tu byli na chemické těžbě, takže jen za posledních pět let tu jsme potřetí. NDS 6 je jedinečná rozsáhlou částí chlorace.  Domnívám se, že tento způsob dekontaminace pomocí chloru není v České republice jinde použitý a nejsem si jistý, zda jinde v Evropě. Svým způsobem je unikátní i to, že s předvýrobou nádrží a částí technologie jsme začali v lednu 2017 a letos v říjnu bylo hotovo, přičemž zkušební provoz běžel již v létě."
Ctirad Nečas doplňuje unikáty za druhého člena sdružení: "Z našeho hlediska je unikátem likvidační kolona pro případ, že by chlor unikl. To zařízení je schopné ho zpacifikovat šest tun. Dalším unikátem bylo vlastně již zadání, protože složení sanovaných vod není standardní a technologie na oddělení těžkých kovů je poměrně náročná." Nečas chválí i Diamo: "Dokáže ocenit dobře odvedenou práci, je to vysoce odborná firma, která ví, co chce a její zaměstnanci jsou schopni průběh zakázky nejen dozorovat, ale i kvalifikovaně oponovat. Když se vyskytl nějaký problém, následovala velmi přínosná, nedogmatická diskuse vedoucí ke kvalitnímu řešení."

Teprve když dojde na projevy, ukazuje se, kolik lidí pártystan dokázal pojmout :-).
Foto Mad

Z leva do prava: Robert Špott, jednatel firmy SYNER, Radka Loučková Kotasová, radní Libereckého kraje, Ctirad Nečas, generální ředitel Královopolská RIA, za mikrofonem stojí náměstkyně ministryně MPO Alexandra Rudišarová a řadu uzavírá ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík, který též celý ceremoniál odmoderoval. 
Foto Mad

Je přestřihnuto a návštěvníci si můžou technologii 21. století prohlédnout.
Foto Mad


Program zahlazování následků chemické těžby uranu, jehož stěžejní částí je dekontaminace podzemních vod, v Diamu běží již od ukončení chemické těžby v devadesátých letech. Na NDS 6 se nejprve čistily podzemní vody z dolu v Hamru na Jezeře. Nově zrekonstruovaná technologie asanuje podzemní vody z cenomanské (nejstarší svrchní křída, cca 99 mil let) a turonské (druhá nejstarší svrchní křída) vrstvy. Za minutu stanicí proteče 6 m3 vody.

Foto Mad

V první budově je vápenné hospodářství a dvě neutralizační linky, kde probíhá dvoustupňová neutralizace. PH roztoku se dramaticky mění z pH2 na pH7. Následuje alkalizace, kdy se pH zvedne až na 12. V sedimentačních lagunách v popředí fotografie se oddělí sediment. Voda není radioaktivní, ale pro jistotu se do prvního stupně přidává chlorid barnatý, odlučující rádium.
Foto Mad

Foto Mad

A takto vypadá interiér první haly na 360° záběru. (Nás ještě před stříháním pásky provedl provozem směnový mistr Radek Golier, takže fotografie je bez návštěvníků.)
DIAMO NDS 6 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Sliv teče z lagun do předloh pro chloraci, což jsou dvě "bandasky" před druhou halou (na fotce je druhá v zákrytu za první). V bandaskách je sedimentačního kalu zbavený filtrát o pH12, který pokračuje do chlorace, kde se pomocí chloru zbaví čpavku, získá pH7 a na výstupních platech se zbaví přebytečného chloru. Do Ploučnice odtéká čistá voda.
Foto Mad

Druhá hala má tři patra, 360° foto zachycuje přízemí v místě, kde je vidět až nahoru pod střechu, stačí použít myš nebo u tabletu prst.
DIAMO NDS 6 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Sediment pokračuje do kalolisů ve třetím patře, kde se oddělí kaly a filtrát. Ten se rovněž chloruje plynným chlorem.
DIAMO NDS 6 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Zdá se mi, že převážná část vybavení je od českých firem. Ředitel Nečas mi to potvrzuje: "Je to tím, že jsme prostě dobří. České strojírenství má stále skvělý zvuk, a jak vidíte, dokážeme vyrábět i v oboru ekologie zařízení špičkové kvality. My proto české firmy preferujeme již ve fázi projektu, protože známe nejen jejich kvalitu, ale i spolehlivost dodacích lhůt a férovost smluvních podmínek. Značky firem, které zde vidíte, najdete i v dalších provozech Diama."
Foto Mad

Filtrační koláč síranu vápenatého se vozí na úložiště.
Foto Mad

Za Liberecký kraj pásku stříhala radní Radka Loučková Kotasová. Při vší úctě, čím je jedno volební období politika proti rozměrům tohoto ekologického projektu? Paní Loučková souhlasí: "Jasně, za pět, deset let bude třeba na mém místě někdo jiný, ale o to tady přece vůbec nejde. V rámci Libereckého kraje se snažíme takovéto firmy podporovat třeba vhodným nastavením dotačních programů, protože to jsou skuteční leadeři našeho kraje. Mají chytré lidi, zabývají se inovacemi. Průmysl 4.0 se skloňuje ve všech pádech a nejsou to fráze. Pokud my budeme vychovávat chytré lidi, tak to dává velký smysl a já jsem ráda, že jsem u toho."

Fofogalerie: foto bLeCha

Text a foto Mad
honička
18. 4. 2019 11:31 Divoká honička s policejními auty a namířené střelné zbraně ukončily neúspěšný pokus o převoz kradeného BMW z Německa do Polska přes Českou republiku.
hokej finále
18. 4. 2019 09:16 Liberec fandí Bílým tygrům ve finále play-off hokejové extraligy na náměstí Dr. E. Beneše. V pátek 19.4. v 17:00 h., v pondělí 22.4. v 17:00 h., v úterý 23.4. v 17:00 h.
mendoza
18. 4. 2019 07:17 Jablonecký Klub Na Rampě přivítá v sobotu 20. dubna Marco Mendozu, amerického hardrockového hudebníka a Doctora Victora na společném turné po České republice.
drogy
18. 4. 2019 06:19 Muž ze skupiny prodejců drog z Libereckého kraje vyrobil podle policie v luxusních bytech v Praze v předchozích letech nejméně pět až deset kilogramů pervitinu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).