reklama

Léčebna ve Cvikově založená roku 1910 je připravená na výzvy dneška

16. 6. 2017
Cvikovská léčebna dětí s nemocemi plic a horních cest dýchacích je pověstná péčí i tvorbou volnočasových aktivit, díky nimž se sem malí pacienti rádi vracejí. Méně se již ví, že zařízení je kvůli své autonomii zařazeno do krizových plánů připravenosti Libereckého kraje.
Léčebna ve Cvikově založená roku 1910 je připravená na výzvy dneška
Foto: MAD
Odhaduje se, že tuberkulózou bylo na našem území na přelomu 19. a 20. století napadeno 30% obyvatelstva, především ze sociálně slabých vrstev. Až do nasazení antibiotik po 2. světové válce šlo o smrtelnou nemoc, vždyť i v nejlepších sanatoriích umíralo na počátku 20. století 50 % nemocných do pěti let po vstupu do ústavu. Ačkoliv je tuberkuloza nakažlivá, rozhodli se ve Cvikově k neobyčejně odvážnému a zodpovědnému činu. V roce 1908 zde byl založen spolek pro léčení tuberkulózy, a to především proto, že tehdy, stejně jako dnes, zde bylo málo pracovních příležitostí. Město bylo původně ochotné věnovat bezplatně pozemky v Údolí samoty (MAPA bod 1). Ale proto, že se tehdy léčilo dobrým vzduchem, sluncem a kvalitní stravou, byla jako vhodnější vybrána lokalita vedle křížové cesty (MAPA, bod 3). A to navzdory tomu, že šlo o městskou výletní zónu a museli za ni jejímu majiteli, sedláku a hostinskému Würfelovi, zaplatit. I na tomto příkladu je vidět, jak moc Cvikovští o léčebnu, a tím pádem i o pracovní příležitosti, stáli. 
První budova byla postavena roku 1910 jako politické lobby zdejšího německého obyvatelstva a financována německou zdravotní pojišťovnou. V té době totiž existovala léčebna pro české děti (mezi vesnicemi Luže a Košumberok) a oni chtěli léčit děti ze Sudet. V tomto ohledu byla motivace podobná jako u jiných projektů na obou stranách, jako bylo Národní divadlo či výstava českých Němců v Liberci. Optikou národnostního soupeření je nicméně zajímavé, že již roku 1912 zde byla šéflékařkou Češka Dr. Kašparová. Zbytek areálu byl postaven v rámci Masarykovy Ligy boje proti tuberkulóze mezi lety 1924 a 1936, to znamená že se stavělo i v době hospodářské krize.

Pohled z ochozu vodojemu léčebny nejlépe ilustruje fakt, že pacienti zde žijí uprostřed přírody. Zcela vpravo se mezi stromy ztrácí první pavilon z roku 1910. Žlutá budova byla původně zájezdním hostincem pana Wűrfela. Jak již bylo řečeno, areál byl výletním místem Cvikova a měl i svoji malou ZOO (viz. naše obrazová reportáž). To vše město obětovalo, aby vytvořilo pracovní místa.
Foto Mad

Kvůli nakažlivosti tuberkulózy byla léčebna postavena jako od okolí izolované a na okolí nezávislé pracoviště. Má vlastní kotelnu, prádelnu, vodojem, čističku odpadních vod a tak dále. Díky autonomii je dnes DL Cvikov zařazena do krajských krizových plánů připravenosti Libereckého kraje. V pandemických plánech s ní je počítáno jako s izolantem, protože nemocnice jsou svázané s městem. Léčebna je rovněž součástí plánů traumatických. Například v případě velké letecké katastrofy by sem byli umístěni ranění, které by nestačily pojmout nemocnice. Je zde například připraveno 200 lůžek.

Z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout i technické zázemí léčebny, které ji činí naprosto nezávislou na okolí. Dnes plynová kotelna byla původně na uhlí. Prádelna prala pro zdravotnická zařízení v celém okresu Česká Lípa a pro nemocnici v Mladé Boleslavi. V současné době bohužel není bez zásadní investice schopná konkurovat průmyslovým prádelnám, což je z hlediska zaměstnanosti škoda.
Foto Mad

Rudolf Focke, ředitel Dětské léčebny Cvikov, si autonomii pochvaluje zejména po ekonomické stránce: "Díky vlastnímu vodojemu máme vodu za bezkonkurenční cenu 2 Kč/m2, což je příjemné zvláště proto, že díky řadě velkých spotřebičů vody, jako je například prádelna, vířivka a sauna, máme denní spotřebu až 70 m2. I když připočítám náklady na údržbu sítě, tak pořád ročně ušetříme dva miliony korun. Přitom voda z našeho vrtu splňuje normu pro batolata. Co se elektřiny týče, areál je připojený přímo na VN rozvody a díky Libereckému kraji má vysoutěženou cenu 3,15 Kč za KWh. Máme ovšem i svůj náhradní agregát o výkonu 160KW."

V záplavě listí se ztrácí i vodojem o kapacitě 90m2. Tomuto architektonicky i technicky zajímavému dílu se ještě budeme věnovat v našem seriálu VĚŽE SEVERU.
Foto Mad

První budova z roku 1910 je v zeleni dobře ukrytá, dokud nepřijdete přímo k ní.
Foto Mad

Foto Mad

Zbytek areálu, postavený o dvě desetiletí později, si vzal za vzor švýcarské vzdušné lázně a architektonicky se výrazně liší. Konstrukčně jde o tehdy velmi inovativní železobetonový skelet. Vnitřní uspořádání je dáno příčkami, takže je lze teoreticky vzato jednoduše změnit. Stavby mají pro náš kraj poněkud nevhodně řešené střechy, protože jsou ploché. Dokud na nich byla měděná krytina, bylo vše v pořádku. Jenomže tu v šedesátých letech minulého století sundali komunisté, aby získali pro průmysl nedostatkovou měď. Od té doby se datují problémy se zatékáním, které se daří vyřešit až dnes pomocí moderních technologií.
Foto Mad

Ač jde o strohou, až průmyslově pojatou architekturu, má centrální budova velmi zajímavé prvky, jako například visuté balkony a tato válcová okna. Větší část pokojů má vlastní sociální zařízení.
Foto Mad

Kopce v popředí nejsou neuklizený stavební materiál, ale tající sníh, protože toto foto bylo pořízeno v předjaří, když jsme v okolí připravovali náš tip do seriálu VÝLET.
Foto Mad

V současné době léčebna slouží dětem od jednoho roku do 15 let (70% je do čtyř let). Malí pacienti zde pobývají 6 až 8 týdnů, většina z nich ústav navštíví dvakrát. Od roku 1990 je uplatňovám model roomingu primáře Daniela Schnebergera, kdy malé pacienty doprovázejí většinou jejich matky. Ostatně pro děti do 6 let to je takto dáno zákonem. Spádovou oblastí je celá republika, alergiemi jsou zasaženy především děti z velkých aglomerací, ale s pěstováním rozlehlých monokultur se alergie začínají u dětí objevovat i tam, kde bychom je nečekali.

Součástí je i mateřská škola a škola. Areál byl již na počátku 20. století projektován tak, aby zde pacienti našli smysluplné vyžití, protože již tehdy se vědělo, jak velký význam má pro léčbu pacientova duševní pohoda. Takže zde nalezneme i divadelní sál, kinosál a velkou společenskou jídelnu. Vše je ke spokojenosti dětí a jejich dospělého doprovodu využíváno dodnes. Navíc přibyla zážitková turistika po regionu. Fotky z těchto akcí zdobí stěny chodeb.
Foto Mad

Během procházky lesoparkem si nezasvěcený návštěvník může lámat hlavu otázkou, jakou funkci měly tyto železobetonové artefakty. Odpověď je jednoduchá. Strach místních obyvatel z šíření tuberkulózy byl veliký. Proto kolem celého areálu vyrostl vysoký plot, který ve skalách měřil i čtyři metry. S objevem úspěšné léčby tuberkulozy a se změnou zaměření léčebny plot ztratil smysl, což ovšem neospravedlňuje jednání sběračů kovů, kteří vše, co šlo, rozkradli, takže zbyly jen železobetonové nosné konstrukce.
Foto Mad

Pakliže netvoříte doprovod malých pacientů, tak do léčebny pochopitelně nemáte přístup, zato můžete navštívit impozantní veřejný lesopark (10 ha) protkaný dobrodružnými naučnými stezkami. Značení je netradiční, po jaké stezce jdete, poznáte podle barvy zábradlí.
Foto Mad

Na procházce si v první řadě všimnete paradoxně přerostlých stromů s neobvyklou koncentrací víc jak sto let starých velikánů. Například zde narazíte na modříny, které neobejmou ani dva dospělí lidé, to je v běžném lese rarita. Lesopark patříval Státním lesům, ale tím, že stromy rostou v parku, byl označen za les zvláštního určení a nesmělo se zde kácet. To napomohlo vytvoření romantických scenérií, na druhou stranu s tím dnes vznikají problémy, protože zejména větve některých stromů se lámou a začínají být pro návštěvníky potencionálně nebezpečné. Dnes je les majetkem kraje a na probírce se začíná pracovat.
Foto Mad

Cílem zatraktivnění lesoparku bylo přitátnout děti do přírody. Úkolu se před šesti lety úspěšně zhostil projektant Jaroslav Bartoš. 960 tisíc korun na vybudování poskytl státní fond životního prostředí.
Foto Mad

Foto Mad

V parku se vyskytuje celá řada chráněných rostlin, což je na jednu stranu potěšitelné, na druhou stranu to zabránilo odbahnění rybníka, a tím pádem i realizaci plánu postavit zde molo s možností projet se na loďkách po vzoru lázní v Jonsdorfu. 
Foto Mad

Pro milovníky záhad je největší atrakcí lesoparku systém zhruba dvaceti (!) van vytesaných do tvrdého pískovce.
Foto Mad

Rudolf Focke, ředitel léčeben, nabízí celkem prozaické vysvětlení. Jde zřejmě opravdu o vany určené na koupání malých pacientů. Nemocné na začátku ošetřovaly sestry z řádu Vincenta de Pauly a takto dětem zpestřily letní koupání. 
Foto Mad

Foto Mad

Dětská tuberkulóza byla u nás vymýcena roku 1954. U dětí dnes patří k nejčastějším problémům dýchací soustavy astma (loni 182 pacientů z osmi set), takže léčebna nemá o klienty nouzi. Dětská část byla například loni vytížená na 93%. Tuberkulóza se nyní v Česku vyskytuje spíše jen díky cizincům a lidem, kteří byli v exotických zemích. Léčebna pro dospělé, nacházející se v nedalekém Martinově údolí (MAPA bod 2), měla loni vytíženost 100%, k této vytíženosti kromě dobrého jména ústavu bohužel přispívá neutuchající záliba Čechů v kouření. Takže vám přejeme, abyste se do Cvikova podívali výhradně jako obdivovatelé zdejších krás a zajímavostmi.

Text Mad, rozhovory Darka
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).