reklama

Jediná ledová stěna na světě umístěná v centru města otevřela šestou sezónu

30. 1. 2019
Za tento světový primát vděčíme kromě entuziasmu pár nadšenců a zeměpisné poloze i rozvoji Liberce na přelomu 19. a 20. století, kdy se Na Bídě těžil kámen a vznikl tak ideální prostor pro horolezeckou arénu. Bývalý lom, schovaný mezi činžáky, město pronajalo horolezcům, kteří zde úspěšně hospodaří od října 2013.
První sezónu ledové stěny Horolezecké arény Liberec o teoretické rozloze až 2 000 m2 jsme zdokumentovali v obrazové reportáži a přede dvěma lety jsme přinesli video ze závodu Ice Run, pořádaného zde každé dva roky a zařazeného do seriálu MČR v rychlolezení na ledu. Letošní mrazivé dny, kterým pravděpodobně zdaleka není konec, byly dobrou příležitostí k bilancování šesti let zkušeností se správci areálu Vaškem Balšánkem a Pavlem Pfeiferem.

Red.: Kam jste za těch šest let došli?
Vašek Balšánek: Přišla k nám ženská energie, Ančee Kančee Kuchařová s dvěma kamarádkama. Snažíme se propojit tyto dvě komunity.
Pavel Pfeifer: Ano, nový progres je v tom, že se k nám připojily holky, co choděj po high line. Mají tu natažený dvě lajny a trénují tu. Postupně také nabíráme větší klientelu s tím, že se o nás víc ví. Máme navrtané nové ferráty, nabízíme nové služby, například možnost přespání na této skále. Je to taková VIP akce s večeří pro dva.

Foto Mad

Red.: Splnil projekt vaše očekávání?
Pavel Pfeifer: Vzhledem k tomu, že razíme filozofii, že nemusí být všechno hned, a peníze vybrané od lidí dále investujeme do stěny, jsme spokojení, jak je zdejší prostor stále hezčí. Je to volnočasová aktivita nás a našich kamarádů, kdyby v tom nebyl entuziasmus, rozhodně by to na obživu nebylo.

Kolik kamrádů potřebuje ledová stěna?
Vašek Balšánek: Stálý tým tvoří asi čtyři lidi.

Foto Mad

Red.: Když jsme tu byli tehdy, měli jste zamrzlou celou stěnu, teď máte jen levou půlku...
Pavel Pfeifer: Ano, voda je drahá, tak to nechceme naledovávat úplně celé. Sledujeme, jak se počasí vyvine, a ideální je, když se teploty co nejvíce pod nulou udrží přes týden ve dne i v noci. Minulý týden jsme to měli puštěný čtyři dny a tady vidíte výsledek. Když napneme sedm lan, tak se tu lidi krásně v blocích protočej. Teď čekáme na středu, abychom doledovali dráhu na Ice Run a tam pod tím stromem. Na těch šikmých plotnách pak voda stéká přirozeně a tvoří ledové přepady.

Foto Mad

Red.: Kolik ledových sezón se vám při posledních zimách nezimách podařilo zrealizovat?
Pavel Pfeifer: Zatím jsme měli led každý rok. I loni, to jsme sice led měli až v půlce února, ale vydržel dva týdny. Ale je to takový, že jednou se leze na prvního ledna, podruhý na patnáctýho března. Rekord jsme udělali předloni, kdy stěna vydržela měsíc a půl.  A to už bylo pro nás vysilující. Sice se střídáme, ale už to bylo dlouhý.
Vašek Balšánek doplňuje: Kamarádi nám posílali fotky rozkvetlých zahrádek a vy tady klepete kosu. Proto to bylo dlouhý.

Red.: A letos to tipujete jak?
Vašek Balšánek: My jsme jako smrt, my tipovat nemůžeme a nesmíme.
Pavel Pfeifer:
Pro nás je stěžejní, aby byl led 23. února, kdy tu bude probíhat seriál MČR v lezení na rychlost. (Poznámka red.: MČR v ledovém lezení na rychklost se střídavě koná v Liberci a ve Víru na Českomoravské vrchovině jako Vírský cepín.) Bude tomu vyhražená naše nejdelší trasa, která má 20 m. Soutěží profesionálové, kluci, holky a amatéři, rovněž kluci, holky. 

Foto Mad

Red.: Stěna vypadá krásně, ale chlapi říkali, že led je hodně měkký. Jak se pozná, že je stěna bezpečná?
Pavel Pfeifer: Testujeme to v podstatě sami na sobě. Ve chvílích, kdy se teploty pohybují nad 5°C je větší riziko, že se něco utrhne. Ten led drží sice pohromadě tak, že se dá po něm lézt, ale může se něco utrhnout ze shora. Pak když jsou plusový teploty a do toho zaprší, jde to opravdu rychle dolů. Ale na teplotě samotné to nezáleží, když je deset nad nulou, lezou tady kluci v trenkách.
Vašek Balšánek: Co se bezpečnosti týče, je nejdůležitější, jak led drží na stěně. Může být klidně metr tlustý, ale to neznamená, že se celá ta masa pod vámi neutrhne, a může mít 30 cm a bude v pohodě.

Foto Mad

Red.: Od kolika do kolika let lidé lezou po ledu?
Pavel Pfeifer: Tak pro děti tento sport moc není, já vidím hranici někde na deseti nebo patnácti letech, ale je to velmi individuální, záleží i na rodičích, k jakým aktivitám děti vedou. Měli jsme tu desetiletého ledolezce, syna horolezce, který to nandal i některým chlapům. Na druhou stranu jsme tu měli i horolezkyni, která měla přes sedmdesát sedm a ledovou stěnu dostala od dětí jako dárek.

Že zdolávání ledové stěny není striktně limitováno věkem, potvrzuje i lezec Petr: Já jsem ročník 1949 a lezu od roku 1967. Když je člověk zdravej, tak proč by si upíral tyto radosti. Tady jsou kapsičky, tak je to v pohodě, kdyby to měl člověk mlátit do tvrdýho ledu, bylo by to horší.

Foto Mad

Red.: Jaká je vaše typická klientela?
Pavel Pfeifer: Sem chodí především kluci, kteří se rozhodnou jet někam do opravdových hor s přírodními ledopády. U nás nabírají zkušenosti. Na rozdíl od přírodních stěn tu máme horní jištění. Sem se dostanete velmi snadno. Z Prahy tu jste za hodinu, roztrénujete se a můžete vyrazit dál a vejš.

Red.: Chodí k vám i školy?
Pavel Pfeifer: Pro školy to je jednak drahá záležitost a navíc si představte, že vám sem přijde skupina patnácti nelezců a rozprchne se po areálu. To je nesmysl, to neuhlídáte. Ty děti by se tu ani nevystřídaly.

Foto Mad

Foto Mad

Red.: Na závěr obvyklá novinářská otázka. Co při budování lezecké arény bylo jinak, co vás překvapilo...
Pavel Pfeifer: Já myslím, že nic takového nebylo. Musím zaklepat, že nám všechno vychází, jak jsme si naplánovali. I město nám vychází vstříc. Jinak každý rok vychytáváme, jak led vyrábět s co nejmenšími ztrátami a tím i náklady. Vyzkoušeli jsme několik technologií. Přes zimu se učíme dělat led, přes léto zahradničit.
Vašek Balšánek: Zajímavé je určitě to, že jsme za dobu, co to děláme, nenašli nikoho jiného, kdo by podobný projekt realizoval v centru města.

Foto Mad

Red.: Myslíte v Česku?
Vašek Balšánek: Ne, myslím na světě. Když někde jsou ledový arény, tak většinou přírodní někde ve skalách. Ve Skotsku je jedna indoor aréna, něco staví u Drážďan, ale to jsou malý prostory a ne přímo ve městě. A indoorové arény jsou trochu proti naší mysli. Uvažovat uprostřed léta, jestli půjdu s cepínama na led, to je jako jahody v lednu, zimní sporty se mají dělat v zimě, letní v létě. Každopádně Liberec je unikátní v tom, že v centru města můžete tramvají dojet pod ledovec nebo vzít sjezdovky a na jedné konečné tramvaje vystoupit pod sjezdovkou, nebo na druhé konečné si na běžkách vyrazit do Jizerek.   
Ta unikátnost možná spočívá i v tom, že takovou aktivitu nelze dělat komerčně na zisk. Tady to stojí na nadšení dobrovolníků a kamarádů. Bez lásky k tomuto místu a tomuto sportu by to nešlo.

(Poznámka: informace o provozu liberecké horolezecké arény naleznete na www.horolezeckaarena.cz.)

Foto Mad

Text a foto Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).