reklama

PŘÍBĚHY MADE IN 1: Škola Kateřinky a SEBERA BIŽUTERIE

23. 12. 2016
Žáci SŠ uměleckořemeslné a oděvní v Liberci Kateřinkách, což je jedna ze tří škol působících pod mnohem známější značkou "Škola Kateřinky", navrhovaly pro Made in Jablonec 2017 dokonce dvě kolekce. My zdokumentovali spolupráci s firmou SEBERA BIŽUTERIE.
PŘÍBĚHY MADE IN 1: Škola Kateřinky a SEBERA BIŽUTERIE
Foto + video Mad
Velmi aktivní Škola Kateřinky se na Made in Jablonec letos prezentuje potřetí. Do jabloneckého přehlídkového vlaku naskočila zajímavým způsobem. Václav Tichý, ředitel kateřinských škol, na to vzpomíná takto: "Impuls pro účast Kateřinek na Made in Jablonec dal organizátor přehlídky pan Kohout poté, co viděl naši módní přehlídku s Varhanem Orchestrovičem v libereckých Lázních. Naše spolupráce s firmou pana Sebery byla dílem šťastné náhody, protože před dvěma lety měla již většina firem své módní tvůrce a SEBERA BIŽUTERIE s.r.o. byla zrovna volná." Škola je v tomto vztahu dominantnější dodnes a podle toho, co jsme vypozorovali, oběma stranám to tak naprosto vyhovuje.
Škola Kateřinky se velmi ráda prezentuje na veřejnosti svými úspěchy, což je jednak součástí marketingové strategie a především proto, že její žáci prostě umí. Václav Tichý, ředitel všech tří kateřinských škol, nechodí pro příklady daleko: "Jen v roce 2016 jsme se zúčastnili asi jedenácti soutěží, a jestli si dobře pamatuji, z celostátních odborných soutěží jsme přivezli čtyři první místa a jinak jsme většinou skončili do místa třetího. Letošní rok je pořádně nabitý, spousta modelů se šije pro přehlídku v New Yorku." A Barbora Nechanická, mající na starosti mladé návrhářky a zodpovědná za projekt, vidí ve veřejných prezentacích školy důležitou součást výuky: "Mezi studenty je o tyto věci velký zájem, v rámci školy se snažíme dávat takovéto příležitosti proto, aby se setkali s praxí a získali již na škole zkušenosti, které si dávají do portfolia. Díky tomu se pak dostanou například do Prahy na Designblok a tam je oslovují další lidé. Takže na zájem si nemůžu stěžovat, protože máme mezi studenty hodně talentovaných lidí, a jsem ráda, že se sami hlásí do takovýchto soutěží. Určitě je přemlouvat nemusíme, opravdu vybíráme ty nejlepší. Tento zdravý konkurenční boj jen tak mimochodem žáky motivuje k úsilí nevézt se s průměrem. V tomto případě studenti dostali tvorbu návrhů pro přehlídku jako úkol v rámci výuky navrhování. Nejlepší byly vybrány a poslány šperkařce Petře Leksové."  

SEBERA BIŽUTERIE s.r.o. se bižuterních přehlídek zúčastňuje od svého založení roku 1992. Patří spíše k těm menším, sídlí v budově, kterou byste zvenčí na první pohled tipovali na činžák. Na to také přišla řeč hned po vzájemném představení. Dům má velmi dlouhou a bohatou historii, dokonce tak dlouhou, že k jeho inventáři patří i strašidlo, ale byty v něm nebyly. Specializuje se na skleněné mačkané perle. Jejich katalog čítá kolem 2 700 tvarů a 300 možných barevných odstínů. Když to ještě zkombinujete s nějakým případným zušlechtěním, vyjdou vám miliony a miliony kombinací. Naprostá většina jde do zahraničí. Firma je významným subdodavatelem Preciosy Ornela, pro kterou realizuje téměř 2/3 výroby.
Než přejdeme k naší obrazové reportáži, jedna neskleněná perlička, strašidlo v jablonecké Revoluční 37 opravdu existuje. Když jsou skleněné perle uskladněny ve velkých pytlích, ožívají a samovolně se různě přesypávají. To vyvolává tajemné zvuky, které by nezasvěcený návštěvník považoval za projevy poltergeista.


26. září 2016

Výrobu seriálu začínáme v libereckých Kateřinkách. Zde nás vítá učitelka Barbora Nechanická (na fotce vpravo). Je tak mladá, že splývá se žákyněmi, a určitě byste nehádali, že na škole vyučuje již čtvrtým rokem a stojí za mnoha pracemi, které školu úspěšně prezentují. Pan ředitel má poradní hlas, tomu se říká distribuce pravomocí, zvláště když vezmeme v úvahu, že na Barbořiných bedrech leží zodpovědnost i za modely, pro které bude Made in Jablonec pouze generálkou na květnovou přehlídku na Manhattanu. Tvůrčí tým bohužel není kompletní, přítomná je jen Kateřina Foltýnová, jedna ze dvou autorek. Na otázku, zda má trému, odpovídá: "Ne, trému nemám, vždyť nejde o život. Made in Jablonec jsem sice ještě neviděla, ale podobnou přehlídkovou zkušenost již za sebou mám. Modely, které jsme se spolužačkou vytvořily teď, vyrábíme na kroužku šití, to znamená, že k návrhům musíme vytvořit střihy a šaty pochopitelně ušít. Máme každá své modely, ale vzájemně konzultujeme celkový styl." Jasnou představu má i o své budoucnosti: "Samozřejmě, každého sen je navrhovat věci, nechat si je šít, létat po celém světě. Já to chci dělat, protože mě to velmi baví. Mým cílem teď ale je jít dál na UMPRUM a vystudovat ji."
Foto Mad

První tým byl jediný, kde úvodní setkání proběhlo odděleně. V Jablonci se od Petry Leksové, autorky šperků, dozvídáme, že asi nejzásadnější změna, ke které zatím došlo je to, že původně měli ve spolupráci se Školou Kateřinky pracovat na tématu Byznysmóda a téma Párty měl s Kateřinkami realizovat druhý partner (Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola Turnov). Pak se témata prohodila.
Humorný okamžik nastává, když řešíme, jakou funkci máme Petře Leksové uvést do titulku, je totiž do značné míry univerzální pracovnice. To majitel firmy Jaromír Sebera ví přesně, co je: "Já dělám úředníka a zásobuju finanční úřad a státní správu papírama."
Foto Mad

Před naší první návštěvou již proběhlo první pracovní setkání, co se výběru komponent pro šperky týče. Jak uvidíme i na následujícím videu, zatím se již stačilo změnit základní barevné ladění šperků z tmavé do jasné červené.
Foto Mad

Konečně přichází na řadu video, které v tomto případě rozhodně není jen pohyblivými obrázky na doplnění:
9. listopadu 2016

Druhá návštěva proběhla v Kateřinkách již společně s paní Leksovou, takže dejme rovnou slovo videu:


Jak jste z videa poznali, tentokrát jsou přítomny i obě návrhářky. Zcela vlevo stojící Kateřina Foltýnová a Klára Tarabová napjatě čekají, jak na jejich model sedne náhrdelník, který zkouší autorka bižuterie Petra Leksová (firma SEBERA BIŽUTERIE).
Foto Mad

Náhrdelník je krásný, ale bude třeba ho doplnit o něco dlouhého, aby dostal smysl smyslný XXL výstřih.
Foto Mad

Nové návrhy Petry Leksové září svěží červenou, která se k tematu Párty hodí a barevně minimalistické modely skvěle doplňuje.
Foto Mad


14. listopadu 2016

Jestli jsme měli 9. listopadu obavy, zda děvčata termín stihnou, o necelý týden je vše hotové jako mávnutím kouzelného proutku!


O nový prvek je především rozšířený náhrdelník pro XXL výstřih. Všimněte si geniálně sladěných náušnic...
Foto Mad

...a náramku. Tento komplet se nám ze všech tří modelů líbil nejvíce.
Foto Mad

Ještě alespoň dva detaily, další naleznete mezi rozhovory na našem videu.
Foto Mad

Foto Mad

Takže abychom to shrnuli. Jestli jste čekali nějaké dramatické zvraty ve vývoji koncepce od nákresu po výsledek, asi jste zklamaní. Třeťačky z Kateřinek si stály za svým nápadem a dopadlo to na jedničku. Co se bižuterie týče, tak zde se oproti prvnímu návrhu výrazně změnila jen barevnost. My si na práci týmu Leksová, Foltýnová, Tarabová nejvíce ceníme, že modely úspěšně splňují přehlídkový WOW efekt, jak se dnes s oblibou říká, a přitom jsou velmi nositelné, což se o přehlídkových modelech tak často říci nedá. Věříme, že kdyby například tyto šperky (na videu jste určitě postřehli, že kolekce obsahuje i spony a čelenky do vlasů a náramky na nohy) pan Sebera zařadil do výroby, určitě by si své zákaznice našly.
Foto Mad


12. ledna 2017 - Epilog - Takto vypadaly modely na přehlídkovém molu Made i Jablonec 2017

Všechny díly dokumentu Příběhy made in Jablonec a další obrazové reportáže o sklu a bižuterii naleznete ZDE.
Reprezentativní fotogalerii z přehlídky jsme umístili na FB GENUS Plus!

Foto Mad

Foto Mad

Text Mad, rozhovory Darka
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).