reklama

OSOBNOST: Markus Lüpertz, čtyřicátý čestný občan Liberce

28. 9. 2016
Přesněji řečeno, Markus Lüpertz je čtyřicátý čestný občan Liberce podle tabla umístěného ve vitríně na chodbě cestou k obřadní síni. Seznam čestných občanů Liberce vznikl poměrně nedávno a dát ho dohromady bylo překvapivě složité.
OSOBNOST: Markus Lüpertz, čtyřicátý čestný občan Liberce
Foto + video Mad
O jeho zřízení se za minulého volebního období zasloužil především herec Ladislav Dušek, tehdejší předseda kulturní a památkové komise. Ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek, rovněž člen tohoto orgánu, na akci vzpomíná takto: "Pan Dušek byl s prosazováním své myšlenky dohledat čestné občany velmi houževnatý, což bylo dobře. Po odborné stránce se nakonec věci ujali studenti Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci pod vedením Milana Svobody. Procházení kronik a dalších archiválií trvalo dva roky."
Když si tablo čestných občanů prohlédnete blíže, zjistíte, že jako první tento titul získal Christian, svobodný pán Kotz z Dobrschu, roku 1853. Jiří Křížek to vysvětluje takto: "V padesátých letech předminulého století proběhla významná reforma státní správy, vznikla místodržitelství, zemská prezidia, kraje, obce, nové soudní a politické okresy a tak dále. Obce získaly rozsáhlé pravomoci, Liberec a Praha jako jediná dvě města v Čechách získala roku 1850 titul statutárních měst, takže udělování čestného občanství od této doby má svoji logiku." V této souvislosti nepřekvapí, že Christian Kotz se čestným občanem stal právě za podporu libereckých občanů o vlastní samosprávu a druhý v pořadí, Carl Czornig (Carl Freiherr Czornig von Czernhausen), oceněný ještě téhož roku, se čestným občanem stal mimo jiné za zásluhy o zřízení okresního soudu města Liberce. 
Z podobných důvodů, tedy především za zásluhy o Liberec, byla zpočátku udělována i další čestná občanství. Poslední předlistopadový čestný občan zapsaný na tablu byl jmenován roku 1948. Stal se jím tehdejší ministr kultury Václav Kopecký. Pak v seznamu zeje díra až do roku 1991. Jiří Křížek to komentuje: "To nutně neznamená, že by nikdo nebyl oceněn, ale v těch letech se prostě žádné záznamy nevedly a ani jiné zprávy se nepodařilo dohledat."  Takové jsou paradoxy dějin, někdy o starších událostech existuje překvapivě víc podkladů než k těm, které by dokonce mohly mít i pamětníky. Ačkoliv pár otazníků by se našlo, je pravděpodobné, že seznam oceněných osobností se případným objevením dalších jmen nijak zásadně nerozroste.

Jak je to s udělováním čestných občanství dnes? Za poslední dvě volební období byla uděna jen dvě, což není mnoho. Když se podíváme do historie a odečteme díru 1948 až 1991, vyjde nám sice průměr jeden čestný občan za tři roky, takže jsme v normě, ovšem statistika je ošidná, budete-li obsah radniční vitríny zkoumat pečlivěji, zjistíte, že občanství byla udělována značně nerovnoměrně. V některých obdobích, zejména zpočátku, byla udělena i dvě ročně, naproti tomu za prvních třicet let 20. století se této pocty dočkaly pouze tři osoby. Radnice žádné lovce čestných občanů nemá a nechává se inspirovat tipy zvenčí. Markuse Lüpertze navrhl Mgr. Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec.

Tablo s čestnými občany zaujalo i Markuse Lüpertze. Figuruje zde i řada německých nacionalistů a lidé, kteří by se dnes určitě čestnými občany metropole severu nestali. Nemám na mysli jen Konrada Henleina a po válce Klementa Gottwalda. Například roku 1886 se této pocty dostalo JUDr. Aloisi Brinzovi za řeč proti zákonu rovného práva obou zemských jazyků v českém zemském sněmu. Že tu jsou uvedena i kontroverzní jména, demonstruje, že časy, kdy se jména mazala podle potřeby, jsou pryč. Ostatně Markus Lüpertz se ve svých dílech vyrovnává s temnou minulostí svého národa používáním fašistických symbolů.
Foto Mad

Markus Lüpertz je významný německý umělec široce rozkročený mezi žánry. V první řadě je považován za neoexpresionistického malíře a sochaře, ale zapsal se i jako básník, pedagog a hudební skladatel a interpret. Narodil se 25. dubna 1941 v Liberci. Když mu bylo sedm let, odešla jeho rodina v rámci odsunu do Rheydtu (Porýní). Lüpertz vystudoval nejprve  Werkkunstschule v Krefeldu a pak  Akademii v Düsseldorfu, kde mimochodem po letech profesury na Akademii v Karlsruhe završil svoji pedagogickou dráhu jako ředitel. V mládí, možná by se spíš hodilo napsat zejména v mládí :-), se aktivně podílel na rozvoji nových uměleckých směrů, což dokumentují jím vytvořené umělecké manifesty. Jeho tvorba byla a je někdy poměrně kontroverzní. Citována je například aféra s kulisami pro operu Werther Julese Masseneta v divadle v Ulmu, mezi kterými odmítli herci hrát (proč, to mi není podle této fotografie zcela jasné). V Čechách uspořádala Lüpertzovi reprezentativní výstavu před pěti lety Oblastní galerie Liberec. Bližší informace v češtině naleznete například ZDE nebo si stačí umělcovo jméno zadat do vyhledávání obrázků na googlu (z důvodu respektování autorských práv sem ukázky díla nemůžeme publikovat přímo). V Lázních si rovněž můžete koupit reprezentativní katalog výše zmíněné výstavy. Markus Lüpertz je pověstný řečník, ovládáte-li němčinu, můžete se přesvědčit na You Tube, kde jsou dokonce i sestřihy jeho nejslavnějších vystoupení. Není tedy divu, že obřadní síň byla téměř plná.
Foto Mad

Kromě politické reprezentace města se aktu zúčastnil například velvyslanec SRN v České republice Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven (sedí vedle umělce), čestný ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Joachim Bruss a zástupci partnerských měst Žitavy a Augsburgu.
Foto Mad

Osamělost mocných. Nutno uznat, že primátor Tibor Batthyány od nástupu do funkce značně zapracoval na svém zevnějšku, nicméně to, že ho ceremoniál nudí, skrýt nedokázal. Budiž mu omluvou, že proslovy pochopitelně tlumočené do němčiny průběhu podvečera na rychlosti nepřidaly.
Foto Mad

Konečně, kýžený okamžik je tady! Glejt opravňuje majitele čestného občanství mimo jiné jezdit libereckou MHD zdarma a totéž platí o návštěvách ZOO.
Foto Mad

Další dar, poznáváte? Markus Lüpertz si zmenšenou repliku vitráže vévodící vstupnímu schodišti radnice odveze domů, my se originálem můžeme kochat dosytosti o úředních hodinách.
Foto Mad

Podepsáno (celý podpisový akt najdete na našem videu). Kromě zajímavého neoexpresionistického podpisu stojí za zmínku masivní prsteny ze žlutého kovu, zdobící umělcovy ruce, které ilustrují jeden z jeho proslavených výroků. V jednom dokumentu o svém životě a díle říká, že (volně interpretováno) svět se mylně domnívá, že opravdový umělec není za svého života uznán a má zemřít v bídě, která ho pronásledovala celý život. On tvrdí, že opak je pravdou. Opravdový umělec má být úspěšný, bohatý a hýčkaný davy již za svého života, což jemu se beze zbytku podařilo.
Foto Mad

Markusi Lüpertzovi jsme položili tři otázky. Odpověď na první byla zajímavá, odpověď na druhou očekávaná, zvláště poté, co jsme slyšeli umělcův děkovný proslov. Zato odpověď na otázku třetí jsme opravdu nečekali. Ale víc prozrazovat nebudu, vše plus ukázky ze všech hudebních vystoupení včetně umělcova velkolepého klavírního finále naleznete na videu:


A takto dopadla památeční fotografie. Pán má opravdu vysoké charisma.
Foto Mad

O kulturní vložku se postaral vibrafonista Wolfgang Lackerschmid a zpěvačka Stefanie Schlesingerová. Na programu tohoto skvělého páru byla i díla všeumělce Lüpertze.
Foto Mad

Následoval raut, který zajistila KNL Catering s.r.o.. O chlebíčkách zpravidla nepíšeme, ale v tomto případě musím udělat výjimku. Raut byl skvěle připravený a jídelníček v pravdě umělecký. Škoda, že hosté zřejmě nechtěli vypadat, jako že se přišli jen najíst, a skvělé dřevěné lodičky ubývaly pomalu.
Foto Mad

Foto Mad

Oslava pokračovala v Lázních. Na své vystoupení čekají Apple Saxes, jazz-swingový soubor žáků ze Základní Umělecké Školy Jabloňové. Hráli pěkně (viz. ukázka na videu), jen trochu dlouho.
Foto Mad

Pokračovalo opět duo ve složení vibrafonista Wolfgang Lackerschmid a zpěvačka Stefanie Schlesingerová. Excelovala zvláště paní Stefanie. Na programu opět byly i zhudebněné básně čestného občana Markuse Lüpertze (viz. ukázka na videu).
Foto Mad

V popředí z leva do prava: Markus Lüpertz, velvyslanec SRN v České republice Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven a čestný ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Joachim Bruss.
Foto Mad

Finále večera, společný koncert Markuse Lüpertze a Wolfganga Lackerschmidta.
Foto Mad

Úvodem jsem napsal, že radnice své lovce čestných občanů nemá, takže závěrem se ptám, nemáte nějaký tip? Jestli ano, podělte se o něj s námi i se širokou veřejností na našem FB!

Text Mad, rozhovory a překlad Darka
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).