reklama

OHLÉDNUTÍ: Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství

22. 3. 2014
Již 14. ročník tohoto sympatického veletrhu regionální turistiky je za námi. Jestli provozujete gaučing, o nic jste nepřišli, jestli vám dochází fantazie, kam vyrazit o víkendu a nezakopávat o své stopy, byla návštěva správnou volbou. My si inspirace přinesli asi 3 kg :-)
Euroregion Tour za rok dostane občanku. Tento fakt je sám o sobě nejlepší vizitkou zvláště dnes, kdy (celosvětově) z mapy veletrhů mizí jedna vlaječka za druhou. Škoda, že veletrh tak trochu sráží sám sebe pouťovými hesly typu: "Největší veletrh cestovního ruchu v Severních Čechách", což je výrok formálně pravdivý, leč stejně kvalitní jako ve vesnici s jedinou hospodou vývěsní štít Největší hospoda vesnice. To stránky liberecké a potažmo jablonecké radnice píšou trefněji, že "...se řadí mezi největší regionální veletrhy cestovního ruchu v České republice", ale v zápětí pro změnu Euroregion Tour zbytečně avizují jako "jediný veletrh cestovního ruchu v Severních Čechách s mezinárodní účastí, zejména vystavovatelů z Čech, Německa, Polska a Slovenska." Když se jedná o EUROREGION, tak by bylo na pováženou, kdyby Němci a Poláci nepřijeli! Bereme-li to takto, může se u nás v pohraničí přídomkem "s mezinárodní účastí" honosit každý jarmark.
Asi si kladete otázku, jak by se tedy měl Euroregion Tour profilovat, když psát o velikosti nedává smysl a vzhledem k "velikosti" to ani není moudré a internacionalita je vzhledem k místu a povaze akce samozřejmá. Navrhuji claim: "Jsme veletrh, který plní to, co má v názvu." Když se to dělá na světové úrovni, bohatě to stačí, nebo ne?

Teď před sezónou, když jsou lavičky demontované, připomíná amfiteátr armádní hřbitov a výstaviště přes ulici od Muzea skla a bižuterie se zdá být totálně opuštěné, takže nejste-li znalí místních poměrů, můžete kolem přejít bez povšimnutí.
Foto: Mad

Že veletrh propagují spolupořádající instituce, je samozřejmé, o Liberci a Jablonci nad Nisou jsem se již zmínil. Třeba Liberecký kraj se na svých stránkách okamžitě po zahájení pochlubil mírně rozmazanou "celostránkovou" fotkou svého stánku obsazeného veselou posádkou (k vidění ZDE). Nemile nás ale překvapila (ne) propagace veletrhu turistickými servery. Například Atlas Česka veletrh anoncuje, ale populární Kudy z nudy propagaci veletrhu končí anoncí s lednovým datumem a v kalendáři akcí ho nanajdete!
Ani jablonecké Eurocentrum, ve kterém se veletrh tradičně pořádá, neprojde bez ztráty hvězdičky. Sice má propagaci zmáknutou na 99%, ale to pověstné 1% dojem kazí. Již jsem o tomto problému psal v souvislosti s Křehkou krásou 2013 (report najdete ZDE). Když přijedete z jiného města, nejsnáze zaparkujete dole v okolí hlavního tahu městem, například u autobusového nádraží. Na výstaviště tím pádem přicházíte zdola a světe div se, nikde žádný informační systém, žádná plachta nebo cedule.

Přicházíte-li pěší zónou, veletrh bez povšimnutí určitě neminete.
Foto: Mad

My, místních poměrů znalí, jsme neohroženě prošli pustým amfiteátrem a rázem jsme se ocitli na perském trhu. Podle svého založení si k obrázkům níže můžete pustit buďto stejnojmennou píseň Jiřího Korna nebo stejnojmennou skladbu Alberta Williama Ketelbeyho (*1875,+1959) ze zlatého fondu repertoiru promenádních orchestrů ( k poslechu ZDE)

Podle stránek veletrhu se letos zúčastnilo 47 vystavovatelů...
Foto: Mad

...a 32 regionálních výrobců nabízejících své produkty.
Foto: Mad

Na výstaviště jsme dorazili ve čtvrtek asi hodinu po oficiálním otevření a měli jsme co dělat, abychom se prodrali davy čiperných seniorů, luxujícími stánky prospektů. To neberte vůbec jako útok na seniory. Naopak, obdivujeme lidi, kteří tráví aktivně své stáří a které pravidelně potkáváme například na výpravách za našimi VĚŽEMI SEVERU. Akorát igelitka, kterou každý dostal spolu s plánkem u vchodu, byla neprakticky úzká, zbytečně hluboká a brzy zcela plná.
Foto: Mad

Foto: Mad

Podle dotazů, které kladli návštěvníci obsluze, přesně věděli, co chtějí.

Foto: Mad

Pro pořadatele mám ještě jeden tip, navrhuji, aby se termín zahájení přesunul na Valpuržinu noc, na Velký pátek nebo na podobné datum, svázané s legendami o otevírání pokladů, sběru kouzelných bylin a podobně. Něco podobného se totiž jednou v roce děje na veletrhu Euroregion Tour. Otevírají se zde kouzelné rohy hojnosti propagačních materiálů, průvodců a tématických map, z nichž mnohé jsou na vyšší úrovni než komerční publikace. A tady je téměř vše zdarma. Tedy zdarma, většinou z evropských peněz nás daňových poplatníků.
Foto: Mad

Bohatý doprovodný program pocházel většinou rovněž z regionálních zdrojů. Právě probíhá barmanská show SOŠ a SOU Jablonec n.N.
Foto: Mad

Ideou letoška bylo propagovat akci mottem Po stopách letokruhů, které, jak se píše v materiálech:
"...je zaměřeno na dřevo a vše, co s ním souvisí. Tímto tématem chtějí pořadatelé podpořit návrat k přírodě, venkovskou turistiku, lidovou architekturu,..."
No, fakticky vzato byla vůdčí myšlenka hmatatelná jen v této doprovodné expozici.

Foto: Mad

K mání a zadarmo byla spousta kvalitních cykloturistických průvodců a map. A abyste měli na čem jet a neunavili se příliš, pořiďte si k mapě elektrokolo, hit posledních sezón. Poznámka bokem: Elektrokola se zadarmo nerozdávala a my se tomuto fenoménu budeme co nevidět věnovat v našem magazínu STYL.
Foto: Mad

Koutek tvůrčího hraní si pro malé i velké děti.
Foto: Mad

Koutek enviromentální výchovy.
Foto: Mad

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky nechává v rámci pozvánky na Astronomický den na Jizerce (10.5.2014) kolovat pravý kousek Měsíce. Je vidět, že Jablonečákům věří. (Fotka reaguje na myš, abyste si mohli prohlédnout alespoň krabičku s touto cenností.)
Foto: Mad

Ovšem nejen vědou živ je člověk :-)
Foto: Mad

Na jaře patří na strom ptáci a velikonoční vajíčka.
Foto: Mad

Důkaz mezinárodnosti veletrhu. Polky pocházející z okolí Zgorzelce prodávají lužickou keramiku i v Jablonci.
Foto: Mad

Vlevo Alliance française de Liberec nabízí placky, vpravo ukázka stolování pro dětskou oslavu.
Foto: Mad  Foto: Mad

Výrobce bižuterie reprezentoval Palace Plus, jehož manažerka Irena Bulířová spojuje prodej bižuterie velmi progresivním způsobem s turistickým ruchem.
Foto: Mad

Na veletrhu, který, nepočítáme-li regionální produkty, nemá kromě tiskovin co hmatatelného předvádět, je jakákoliv ukázka tradiční výroby vítaná.
Foto: Mad

Takový byl letem světem Euroregion Tour 2014. Závěrem bych se ještě jednou vrátil k bohaté nabídce kvalitních tiskovin. Je škoda, že tyto materiály vídáme v infocentrech, kam patří, pomálu, anebo jsou okamžitě rozebrány. My si z veletrhu odnesli inspirací na dva roky dopředu. Omezený náklad těchto publikací je vzhledem k ceně tisku pochopitelný. Ovšem co pochopitelné není, je to, že jen minimum těchto knížek je ke stažení na internetu. Že by autorská práva? Jiný důvod nevidím, protože podklady se dnes posílají do tiskárny jako univerzálně čitelné pdf soubory. Stačilo by je zoptimalizovat pro web, což je práce na šest kliknutí myší (1. vytiskni, 2. do pdf, 3. nastavení, 4. e-dokument (nebo screen), 5. zavřít, 6. tisk). Mám takovou vizi, třeba se uskuteční již za rok. Vystavovatelé nebudou nabízet brožurky, ale QR kódy, pomocí kterých si po místní wi-fi síti do svého tabletu stáhnete vše potřebné. Tak příště, už se těším.

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a obraz Mad
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).