reklama

Zámek Krobnitz a další tři objekty vyrostou ve vašem pokoji

7. 8. 2018
Slezský hornolužický muzejní spolek (Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund, SOMV) spravuje celkem čtyři historické objekty. Ty se nyní díky podpoře EU prostřednictvím programu spolupráce INTERREG PL/SN 2014-2020 a s podporou Euroregionu Nisa povedlo během jednoho roku virtualizovat.
Program převedení celkem čtyř institucí do 3D modelů, kterými si můžete volně procházet, prohlížet si 360° videa (podobná jako ta, na která jste zvyklí z našich reportáží) a dokonce si i virtuálně osahat některé exponáty, se jmenuje "Pohled do budoucnosti - oživení kulturního dědictví". Rozběhl se 1. září 2017 a nyní, 31. srpna, bude úspěšně završen. To, co se povedlo zrealizovat během jednoho roku, je vskutku impozantní. V pohodlí domova si můžete prohlédnout muzeum vesnice v Markersdorfu (ZDE), muzeum těžby žuly v Königshainu (ZDE) anebo podniknout výlet časem do roku 1900 a nahlédnout do života prostých lidí v Ackerbürgermuseu (ZDE). Nejzdařilejší je ale pravděpodobně virtualizace zámku Krobnitz (ZDE), kdysi sídla Albrechta hraběte Roona (MAPA), prvního pruského ministra války, který se výrazně zasloužil o vznik sjednoceného Německa roku 1871. Máte-li VR brýle, je dojem z procházky ještě silnější než při prostém klikání myší po monitoru.
Virtualitu s realitou jsme se vypravili porovnat na zámek Krobnitz, ale všechna čtyři muzea leží v okolí Zhořelce, přesněji řečeno Reichenbachu, tedy necelou hodinu cesty na sever od našich hranic a jejich návštěvu můžete i v reálném světě stihnout za jeden den.

Nejstarší historie panství a zámku Krobnitz je zahalena mlhou času. Panství je doloženo roku 1315, ale s majiteli to je již horší, ty známe až od 17. století, kdy panství získali Nosticové. Zámek v barokním stylu pak vystavěli v polovině 18. století Üchtritzové. Klasicistní podobu mu dal již zmíněný pruský ministr války a polní maršál Albrecht Theodor Emil hraběte Roona. Tomu panství patřilo od roku 1873.

Zámek prosperoval až do 2. světové války. Foto z archivu SOMV ukazuje stav nemovitosti po vyvlastnění v roce 1946, kdy budova sloužila jako přechodné bydliště pro běžence a vysídlence. Všiměte si, že například chybí věž, jedna z charakteristických dominat zámku.
Foto: archiv muzejního spolku

Soudruzi z NDR budově sebrali další zámecké atributy a přestavěli ji na obytný dům. Foto pochází z roku 2002, kdy město Reichenbach začalo s revitalizací (foto: archiv SOMV).
Foto: archiv muzejního spolku

Dnes zámek září opět jako kdysi. Byla obnovena původní fasáda, takže průčelí se opět podobá pruskému ministerstvu války v Berlíně (viz. srovnávací foto ZDE). Hrabě Roona prostě potřeboval, aby mu i domov připomínal úřad. Znovupostavená je i věž, chybí snad jen balkon ve druhém patře.
Foto Mad

Stav hospodářských stavení byl před rekonstrukcí mnohem horší než stav zámku. Takto například v roce 2002 vypadala stará kovárna. (Foto opět pochází z archivu SOMV.)
Foto: archiv muzejního spolku

A toto je kovárna dnes. Uvnitř je místo výhně klimatizovaný koncertní sál.
Foto Mad

Zámek bojuje s typickým problémem vybydlených historických budov, kde z původního vybavení nezůstalo prakticky nic.
Foto Mad

Prázdné místnosti zabydlely velkoplošné panely historické expozice.
Foto Mad

Bitva na Kačavě (26. 8. 1813), kde napoleonská vojska utržila těžký výprask od spojených armád Ruska a Pruska, je k vidění ve 3D provedení. Cínové vojáčky jsme nepočítali, ale tento mimořádně krvavý masakr semlel téměř dvě stě tisíc vojáků, padl každý desátý.
Foto Mad

Jádro expozice patří Albrechtu Theodoru Emilovi hraběti Roonovi (1803 - 1879). Vojenskou kariéru začal ve třinácti letech. Nejprve vynikl na poli vojenské kartografie, geografie a taktiky. Jeho učebnice byla vydána v celkovém nákladu padesáti tisíc výtisků. Kariéru politickou odstartoval rok 1848, kdy se aktivně podílel na potlačení povstání. Zasazoval se o transformaci armády, což se mu nakonec jako ministrovi války (od roku 1859) povedlo. Roku 1871 byl povýšen na hraběte. Stál za dosazením Bismarcka na místo předsedy vlády a aktivně přispěl ke sjednocení Německa. Na odpočinek odešel roku 1873, kdy koupil Krobnitz.
Foto Mad

Část expozic je bohužel pouze v němčině, část má polskou verzi textů. Připomínka výročí reformace Martina Lutera byla i česky a v lužické srbštině. Velmi zajímavou publikaci obsahující právě i památky na českém území, si můžete stáhnout ZDE.
Foto Mad

Zámek dnes nabízí celé spektrum komerčních služeb, školeními počínaje a svatbami na klíč zdaleka nekonče.
Foto Mad

Po návštěvě zámku si určitě udělejte čas i na prohlídku parku, který podstatně rozšířil Albrecht hrabě Roon a v jeho středu vybudoval rodinnou hrobku. Byla slavnostně vysvěcena roku 1876, tedy tři roky před Albrechtovou smrtí.
Foto Mad

Roonův syn Waldemar na kryptu přistavěl neogotickou kapli, která byla roku 1980 zbořena a dnes ji připomínají jen obnovené obrysy základů.
Foto Mad

V parku naleznete i tento prostý hrob. Patří Hansi Albrechtovi, dalšímu z pěti synů a dvou Roonových dcer. Hans nesdílel militaristické choutky zbytku rodiny a na protest se odmítl nechat po smrti uložit do rodinné krypty.
Foto Mad

Text a foto Mad
judo
24. 3. 2019 19:48 Jablonec připravuje výstavbu arény pro judo. Na projekt za téměř 42 milionů získal 18,8 milionu korun z dotačního programu ministerstva školství. Hala bude na Střelnici.
hokejistky
24. 3. 2019 19:39 České hokejové reprezentantky do 18 let změří síly s hokejistkami seniorské reprezantace Austrálie ve dvou zápasech v areálu Home Credit Areny. Hraje se 27. a 28.3.
konec lyže
24. 3. 2019 18:23 Lyžařská sezona dnes skončila pro krkonošské Vysoké nad Jizerou či Paseky nad Jizerou. V Jizerských horách se naposledy lyžovalo v Bedřichově i na Severáku v Hraběticích.
páťáci
24. 3. 2019 12:57 V úterý odpoledne se na náměstí v Jablonci představí páťáci ze ZŠ Liberecká a na unikátním trhu si otestují práci na projektu Abeceda peněz.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).