reklama

Uvidíte na Dvojce: Češi zachraňují, originální seriál s Danem Bártou

31. 8. 2018
Dan Bárta o tomto mimořádně zajímavém projektu prohlásil: ČT dává českému divákovi možnost vidět, do jaké míry se Češi podílejí na ochraně přírody po celém světě a jak dobrá je jejich práce. A pod tím je i poselství, pojďme si sebevědomí zvednout ne tím, že budeme někde mávat vlajkou, ale činem.
Pro nás, obyvatele Libereckého kraje, je podstatné, že za těmi činy stojí i ZOO Liberec, která je společně s Českou televizí spoluproducentem, a ředitel David Nejedlo byl garantem a odborným poradcem projektu. K jeho vzniku říká: "Zoologické zahrady by neměly úplně smysl, kdyby ta zvířata jen chovaly. Jejich úlohou je i chránit divoká zvířata a přírodu, ve které žijí. Protože to jako příspěvkovka se spoustou dalších úkolů nejsme schopni stoprocentně naplnit, začali jsme asi před deseti lety spolupracovat s mladými lidmi, kteří se na ZOO sami obraceli, protože věděli, že v ZOO je tým, který ochrana přírody zajímá. Nadšení těch lidí nás inspirovalo k tomu založit nadační fond CCBC (Czech Coalition for Biodiversity Conservation), který je i spoluorganizátorem projektu Češi zachraňují."

Další podrobnosti o projektu jsme natočili s Davidem Nejedlem jako videorozhovor (nezobrazuje-li se vám zde, použijte přímý link).


O obětavé činnosti ochránců přírody se dosud málo vědělo. Teď se to změní, Česká televize se připojila k projektu a vyprodukovala zatím šestidílný seriál. Po šest čtvrtků budeme nahlížet do tajů terénní práce šesti odborníků snažících se o záchranu mimořádně ohrožených druhů živočichů. I zde nalezneme libereckou stopu. Jeden z dílů se odehrává ve Španělsku, kde na reintrodukci orlosupů bradatých do volné přírody pracuje Jan Hanel, kurátor ptáků v ZOO Liberec, na fotce z natáčení seriálu zcela vpravo. (Foto: Michael Míček)
Foto Michael Míček

V dalších dílech se vypravíme na Filipíny za Pavlem Hospodářským, pečujícím o zoborožce, na Borneo za Stanislavem Lhotou a jeho nosatými opicemi kahau, do Senegalu za skupinou Derbianus sdružující osm děvčat, která pracují na reintrodukci antilopy Derbyho (viz. foto z natáčení od Michaela Míčka).
První díl, který ČT 2 v premiéře odvysílá ve čtvrtek 6. září ve 21:30, bude ale patřit Hance Svobodové žijící v Indonésii a pečující o populaci mořských želv.

Foto Michael Míček

Dalibor Dostál, jehož vášní jsou velcí kopytníci, nám dokáže, že i Česko má ještě stále kousky divoké přírody.
Dalibor, jinak ředitel o.p.s. Česká krajina
, je na fotce níže zcela vlevo, vedle něj sedí kreativní producentka České televize Martina Šantavá, Dan Bárta, zde v roli průvodce pořadem, a Zdeněk Suchý, autor scénáře a režisér. Za pravou kantnou stojí ředitel liberecké ZOO David Nejedlo, garant a odborný poradce seriálu. Do záběru se nám rovněž nevešla Kristýna Nováková, autorka námětu a produkční seriálu, jinak ředitelka nadačního fondu CCBC sdružujícího ochránce přírody. Producentem cyklu je Česká televize, koproducentem ZOO Liberec.
Foto Mad

Štáb v akci. Dan Bárta v poli, za kamerou stojí Petr Vejslík, zvukařské tágo drží zvukař Michael Míček (který laskavě poskytl tuto fotku) a muž ve žlutém triku je autor scénáře a režisér Zdeněk Suchý.
Foto Michael Míček

Režisér Suchý již několikrát spolupracoval s libereckou ZOO, dlouhá léta se zná s Danem Bártou a jeho paní je ředitelkou CCBC, takže někomu neinformovanému by se mohlo zdát, že natáčení dokumentů bylo rodinným výletem. Kdo tyto lidi zná, toho něco takového ani nenapadne, ví, že je spojuje vášeň pro společnou věc, Zdeněk Suchý genezi nápadu vysvětluje takto: "To nebylo tak, že bychom si řekli, nemáme co dělat, tak copak bychom vyrobili. Opak byl pravdou. My jsme netočili výlety, jaké znáte z některých pořadů různých kuchařů, kteří jezdí někam jíst a tak dále. Chtěli jsme právě a jen upozornit na ty lidi, kteří pomáhají zachovat přírodu a co při své práci obětují. Často to jsou odborníci mající několik vysokých škol, kteří by se pohodlně uživili stokrát lépe. To, že se nám podařilo natočit i ta zvířata, bylo čistě štěstí." Zdeněk Suchý dosud režíroval většinou dokumenty hudební, povídání o vstupu na novou půdu a proč se jako herec role moderátora sám neujal, jsme zachytili do videorozhovoru. (Nezobrazuje-li se vám video zde, použijte přímý link.)


K volbě Dana Bárty jako průvodce režisér Suchý dodává: "My Dana nebereme jako zpěváka, ale jako přírodovědce." A Dan Bárta doplňuje: "O zvířata jsem se zajímal dřív než o hudbu a jsem rád, že se mi tuto dětskou vášeň povedlo na prahu stáří dotáhnout do smysluplného konce, který je slyšet a vidět. (Foto: Michael Míček)
Foto Michael Míček

Dokumentární cyklus Češi zachraňují má i velmi originální hudební doprovod. Více již Dan Bárta: "Dokumenty o přírodě od velkých produkcí většinou používají symfonickou hudbu. V případě našeho seriálu vyráběného komorně by byl orchestr zbytečně veliký, konkrétní hudebníci by na sebe zase strhávali pozornost a každý hudební nástroj kromě bubnu je velmi artifikální, "lidský". Nakonec jsme zvolili pravěkou cestu, hlas a hlas imitující buben (beatboxer En.dru). Myslím, že se povedlo tím odkázat na to, že z naší planety mizí divoká příroda a je to škoda. Více o hudbě jsme opět zaznamenali na video, stejně tak odpověď na otázku, co na zpěváka přírodovědce zapůsobilo nejsilněji. (Nezobrazuje-li se vám video v textu, použijte přímý link.)


A na závěr pro vás máme dobrou zprávu od kreativní producentky České televize, Martiny Šantavé: "Vzhledem k tomu, že v seriálu hrála divoká zvířata, jejichž životní rytmy se nepodřizují plánování natáčení, považuji téměř za zázrak, že se nám po necelých třech letech dílo podařilo dokončit. Druhá věc, která je pro mě fascinující, je, že na to, jak jsme malá země, navíc bez moře a velehor, máme fantastické množství obětavých špičkových odborníků pomáhajících v různých koutech světa. Myslím, že právě tyto lidi bychom měli připomínat, a v tomto projektu se toto propojilo s přírodou dohromady. Bude-li cyklus úspěšný a diváci si ho najdou, budeme v něm třeba pokračovat dál."


Text a video Mad, rozhovory Darka
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
nealko
19. 4. 2019 12:23 Na Jablonecku a Semilsku proběhla dopravně preventivní akce "Řídím, piju nealko pivo". Je pořádána ve spolupráci Policie České republiky a Českého svazu pivovarů a sladoven.
světla cl
19. 4. 2019 11:23 Modernizaci a rozšíření veřejného osvětlení připravují v České Lípě. Zastaralé lampy nahradí moderní a úsporná LED technologie. Rozšíření osvětlení navrhli sami obyvatelé města.
skalka
19. 4. 2019 06:21 Ještěd v Liberci dnes zahájí letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).