reklama

Sedm vyhlídek bez výhledu které přesto stojí za návštěvu

4. 8. 2018
Před třemi lety jsem na tomto místě publikoval výběr nejkrásnějších vyhlídek našeho regionu. Podívejme se na to tentokrát z druhé strany, jsou vyhlídky a rozhledny, u kterých je zajímavá cesta, nikoliv cíl, tedy výhled po kraji.
Situaci, kdy jste pracně vyšplhali na místo dalekého rozhledu a nic neviděli, jste již určitě zažili. Nejčastější příčinou je vegetace mající se čile k světu. U přirozených vyhlídek stačí výhled zničit i náletové dřeviny. Svým způsobem smutnější je, přerostou-li stromy stavbu za účelem zkoumání obzoru postavenou. Holt my často nemáme úctu k přírodě, ona k lidské práci :-) Naštěstí v řadě případů platí, že atraktivitu zakrytého výhledu nahradí cesta na místo samé. Jsem přesvědčen, že o cílech následujícího výběru to platí beze zbytku.

Prvním kandidátem mého seznamu je bezkonkurenčně rozhledna nad Frýdlantem. Již skutečnost, že existuje jen málo míst, odkud je rozhledna vidět, dává tušit, že jde o lahůdku pro skalní fandy rozhleden. Cestou vzhůru si můžete všimnout pár zbytků zídek po pastvinách, dokládajících, že kopec býval holý a poskytoval 360° výhled. Dnes je vidět lesním průsekem prakticky jen kousek Frýdlantu. Před lety bylo celkem vážně navrhováno rozhlednu o pár metrů nastavit přístavbou, reálnější je pročistit výhled alespoň směrem na Frýdlant.
Foto: Mad

Foto: Mad


Věž nad Frýdlantem je přes mizerný rozhled častým cílem turistů, podstatně méně navštěvovaná je ocelová rozhledna Studenec, výherkyně druhého místa. Tato věž je němým svědkem toho, jak se časy mění nejen proto, že ji totálně přerostl les, ale i proto, že dnes ztichlý Studenec býval živým turistickým centrem. V některých úsecích je zachována dlážděná příjezdová cesta a na vrcholu zarůstají travou ruiny hostince. Rozhledna se nachází v chráněném území, takže kácet není možné, a jakožto kulturní památku z roku 1888 ji nelze nastavit ani o centimetr.
Foto: Mad
 
Foto: Mad


Velká okna a tím pádem slušný výhled na Turnov a do údolí Jizery by teoreticky mohla mít věž hradu a zámku Hrubý Rohozec. Přesto se do této věže návštěvníci běžně nedostanou a nebývá přístupná ani při speciálních příležitostech. Hrubý rohozec má ale velmi zajímavý prohlídkový okruh a nezapomeňte na zahradu, ze které budete mít meandry Jizery jako na dlani.
Foto: Mad

Není divu, vstup do věže není na nápor návštěvníků připravený a hlavně, u oken by musely být postaveny nějaké ochozy. Za to si Hrubý Rohozec odnáší pěkné třetí místo.
Foto: Mad


Ve sportovním prostředí tolik proklínanou bramborovou medaili si odnáší vyhlídkový altán v Herrnhutu nad hřbitovem Moravských bratří. Tedy, ne že by z jeho ochozu nic nebylo vidět, problém ale spočívá v nedostupnosti klíčů. Na tomto hřbitově, majícím fascinující, s ročním obdobím se měnící genius loci, jsme byli několikrát, ale dveře vyhlídky pro nás zůstaly zavřené. Poprvé jsme nevěděli, že klíč se vyzvedává na infocentru cestou ke hřbitovu, podruhé bylo íčko zavřené a potřetí... už ani nevím, v čem byla zrada tentokrát.
Foto Mad

Výhled z vrcholu kopečku kryje křoví, naštěstí se můžete pokochat rozhledy, které se otevírají cestou, takže vycházka sem se vyplatí, i když klíč nemáte.
Foto Mad


Alainova věž stojící v jižním svahu hory Tábor u Lomnice nad Popelkou vám tak akorát nabídne pohled do větvoví stromů. Přesto návštěva tohoto největšího posedu v Česku a pravděpodobně i ve střední Evropě stojí za to. Místo působí trochu mysteriozním dojmem, historie jejího vzniku začala tragickou nehodou prince Alaina Rohana a hlavně, podle některých badatelů má Alainova věž vazbu na spodní část Štěpánky.
Foto Mad

Nebýt Lesů ČR, byla by věž dneska asi jen ruinou. Fotky pocházejí z roku 2015, kdy proběhlo slavnostní představení postupu prací. Dnes by mělo být schodiště do patra již hotové.
Foto Mad


Pěkné šesté místo získává hrad Děvín nad Hamrem na Jezeře. Výlet na tuto romantickou zříceninu je díky stínu mohutných listnáčů příjemný i za letních veder.
Foto Mad

Ale jestli si myslíte, že sportovně hodnotný výšlap vzhůru automaticky zajišťuje výhled na Máchův kraj, velmi se pletete.
Foto Mad


Náš peloton uzavírá Rabštejnská vyhlídka (MAPA), zástupkyně kategorie útvarů přírodních. A mimořádně nedoporučuji výstup nahoru, ale návštěvu zajímavostí v údolí pod ní, viz. náš tip na výlet.
Foto Mad

Šplh na tuto skálu je velmi nepříjemný a za mokra může být i poněkud nebezpečný. Nahoře budete bohužel odměněni jen dobrým pocitem, že jste cestou nespadli do strže.
Foto Mad

Výčet míst, odkud není nikam do dálky moc vidět, ačkoliv mají v názvu slovo vyhlídka, rozhledna a tak dále, je sice politicky korektní v tom ohledu, že zohledňuje osoby krátkozraké, ale chápu, že po absolvování této exkurze se určitě rádi zrekreujete pohledem do dálky, proto připomínám inspiraci zmíněnou již v úvodu. Naleznete ji ZDE.

Text a foto Mad
judo
24. 3. 2019 19:48 Jablonec připravuje výstavbu arény pro judo. Na projekt za téměř 42 milionů získal 18,8 milionu korun z dotačního programu ministerstva školství. Hala bude na Střelnici.
hokejistky
24. 3. 2019 19:39 České hokejové reprezentantky do 18 let změří síly s hokejistkami seniorské reprezantace Austrálie ve dvou zápasech v areálu Home Credit Areny. Hraje se 27. a 28.3.
konec lyže
24. 3. 2019 18:23 Lyžařská sezona dnes skončila pro krkonošské Vysoké nad Jizerou či Paseky nad Jizerou. V Jizerských horách se naposledy lyžovalo v Bedřichově i na Severáku v Hraběticích.
páťáci
24. 3. 2019 12:57 V úterý odpoledne se na náměstí v Jablonci představí páťáci ze ZŠ Liberecká a na unikátním trhu si otestují práci na projektu Abeceda peněz.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).