reklama

Maker Faire Prague, první český veletrh kutilství 21. století

26. 6. 2018
A zřejmě také nikoliv poslední. Další osud akce totiž organizátoři podmínili zájmem o pilotní ročník a uplynulý víkend potvrdil, že vymysli, vyrob a poděl se nás prostě baví. Je spíš s podivem, že do Česka akce tohoto typu dorazila tak pozdě, ve světě jsou totiž Maker Faire naprosto běžné.
První český Prague Maker Faire uspořádal tým nadšenců z maker komunity.  Organizátorem akce je spolek Maker Faire Prague, z. s., přičemž držitelem licence a programovým garantem prvního ročníku byl zapsaný spolek Žádná věda,  který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy (viz. naše obrazová reportáž z Experimentu náhoda, který probíhal i v Liberci). Festival si vzal pod patronát PRUSA Research, akademickými partnery byli ČVUT a Studia Nových Médií FF UK. Festival zprodukovala komunikační agentura Taktiq. Veletrhu se kromě makerů jednotlivců a vizionářských firem účastnilo i několik škol a zařízení pracujících tvůrčím způsobem s mládeží. Mnohé tyto instituce vystavovaly velmi zajímavé exponáty a nabízely ukázkové workshopy. V naší obrazové reportáži ale není možné ukázat všechno, a tak jsem vybral spíš perličky a zajímavosti.

Jaká témata na Maker Faire Prague převládala, napověděla již kinetická světelná socha anděla, vítající návštěvníky hned u tramvajového ostrůvku. PET(s)sculpt navrhl architekt Dominik Císař. Je celý vyrobený participativním 3D tiskem ze 390 dílů. Dílo vyrobilo 29 tiskařů na dvanácti tiskárnách, které během 2 783 tiskových hodin spotřebovaly 50 kg recyklovaného PET materiálu
Foto Mad

Že nepůjde jen o přehlídku suché vědy a výhradně užitečných nápadů, na to přijdete vzápětí. Například tyto Cyklokuriozity přivezl Martin Zehnal.
Foto Mad

Foto Mad

Ačkoliv ani venku o atrakce nebyla nouze, autoři se svými více jak sto osmdesáti projekty zaplnili především centrální a pravé křídlo Průmyslového paláce. Na malý zájem veřejnosti si rozhodně nemohli stěžovat, bylo nabito.
Foto Mad

Proběhlo na padesát vystoupení a přednášek, v sobotu vystoupila se svojí science show i liberecká iQLANDIA, v neděli například brněnský ÚDiF, viz. foto níže z demonstrace toho, co dokáže výbuch petky.
Foto Mad


Naprosto nejpočetnější skupinu vystavujících představovali výrobci 3D tiskáren a jejich uživatelé, kteří se předháněli v nápadech, co všechno lze pomocí 3D tisku vytvořit. Největší stánek v tomto segmentu měla česká firma Prusa Research, světový leader v segmentu domácího 3D tisku. Tým Josefa Průši každý týden vyprodukuje do celého světa přes šest tisícovek strojů a na jeho tiskárny je pořadník, protože nestíhá vyrábět. Ukázky toho, co a z čeho lze 3D technologií vytisknout, umístili do jakéhosi atomária.   
Foto Mad

Zatímco asi největším objektem vystaveným týmem Prusa Research byl model tryskového motoru, uživatelé tiskáren vystavovali hned celé hrady, například dvoumetrový Karlštejn, letadla...
Foto Mad

...nebo funkční ponorky! (Jejich střední sekce dokazují, že tisknout netřeba za každou cenu, jsou totiž vyrobené z novodurových trubek.)
Foto Mad

Tiskáren různých výrobců bylo zastoupeno velké množství a rozhodnout, která je nejlepší, bylo velmi obtížné. Nejlepší byla vždy ta, jejíž výkony jste zrovna obdivovali. Nicméně tiskárny s méně obvyklou delta kinematikou mají velké plus. Můžou fungovat i jako zajímavý bytový doplněk a pohled na jejich ladně tančící tiskovou hlavu je prý velmi uklidňující. Jak vidíte, vytisknout si můžete i celý zlatý kurník, a to na tiskárně COCOPRINT (umělecký projekt COCOKARL Terezy Janečkové).
https://shop.prusa3d.com/cs/

Ze záplavy 3D tiskáren a 3D tisku se sluší ještě vytáhnout alespoň vývojáře PET-MAT, zabývající se architekturou z recyklovaných materiálů a mimo jiné i výrobou filamentů (strun) pro 3D tisk z recyklovaných PET lahví.
Foto Mad

A ještě něco pro mlsouny, poněkud upravená 3D tiskárna umí tisknout i jedlé modely.
Foto Mad

Přes pochutiny přecházíme plynule ke 2D komerci. V Selfie Coffe vám voňavý nápoj ozdobili vašim portrétem.
Foto Mad

A tyto obrázky nenakreslil člověk ani je nevytiskla stolní tiskárna, ale plotr.
Foto Mad

A co nakreslí tento robůtek? Jen ho umět naprogramovat.
Foto Mad

Kreslicí robot Luboše Jeřábka zvládne i graffiti. Stačí najít pevné body pro motorky, zkalibrovat zařízení a, teoreticky vzato, můžete počmárat celý panelák!
Foto Mad

Další umělecko technologický počin již patří mezi nej veletrhu. Martin Jeffery se specializuje na gigapanoramata světových metropolí. Jeho 360° panorama Prahy je největší fotkou našeho hlavního města, která kdy byla pořízená. Fotka vznikla ve spolupráci s firmou Fujitsu, má 500 gigapixelů a byla nafocená během opravy věže Staroměstské radnice z nejvyššího bodu lešení. V Průmyslovém paláci jste se panoramatem mohli projít i ve virtuální realitě, pochopitelně systému Fujitsu.
Foto Mad

České nej, zapsané dokonce do knihy rekordů a kuriozit, vzduchové dělo, které ve spolupráci s pořadem Zázraky přírody vytvořili členové kroužku Laborky při gymnáziu V. B. Třebízského ve Slaném. Dělo je dlouhé 4,3 m a má průměr 3 m. V pořadu Zázraky přírody na ČT jste se mohli přesvědčit, že je schopné na stometrovou vzdálenost zbourat stěnu z krabic o velikosti 8,4 x 4,4 m. Na veletrhu metalo kruhový oblak dýmu sice na kratší vzdálenost, ale efekt byl stejný.
Foto Mad

S výrobky firmy Pyroterra Lighttoys jste se již možná setkali na nějaké slavnosti. Pánové umí vyrábět kouzelné provazy, hůlky a jiné předměty, které když se roztočí, píší do prostoru texty, malují obrazy.
Foto Mad

V záplavě techniky nahrazující lidské ruce nebo i celého člověka je pohled na krásno rodící se s pomocí tak primitivních nástrojů jako je dláto a palice vyloženě pohlazením.
Foto Mad

Univerzální kutilské stoly obdivovali především pánové.
Foto Mad

Naproti tomu skleněné parní stroje přitahovaly pozornost každého bez rozdílu věku a pohlaví.
Foto Mad

Neumíte hrát na klávesy? Nevadí, stačí mít po ruce dost stavebnic Lego.
Foto Mad

Na rozdíl od jiných exponátů tento vypadá jako čistokrevný bastl. Přitom jde o velmi užitečné zařízení, pomocí kterého vyrobíte z vypitých flašek skleničky, stínítka svítidel a další objekty.
Foto Mad

Některé nápady byly z pohledu chlapa trochu kuriozní, jako například Lumen, emoční vajíčko pro těhulky.
Foto Mad

Jiné nápady se jevily být užitečné nejen z chlapského pohledu.
Foto Mad

Na náš dotaz, kde si můžeme elementy pro výrobu těchto oceněných světelných objektů zakoupit, nám autorka odpověděla, že nikde, protože ona to dělá jen pro radost a takovou věc si přece aspoň trochu šikovný člověk dokáže z ledky, kusu drátu a polystyrenové kuličky vyrobit sám.
Foto Mad

Na druhou stranu, jak již bylo naznačeno úvodem, veletrhu se neúčastnili jen makeři, ale také firmy, které se prodejem materiálu a služeb makerům živí. Byl tu například T-Mobile, liberecký Big Clown (viz. naše obrazová reportáž) nebo Conrad Electronic, který předvedl, že vyrobit robota z jím dodávaných součástek je hračka pro malé i velké kluky a holky.
Foto Mad

Ovšem kdyby se udílela cena za vtipnou virální reklamu, dal bych ji obchodnímu řetězci Hornbach, který prezentoval nápad na motokáru sešroubovanou z pár prken a poháněnou akumulátorovou vrtačkou. Hostesky divákům ochotně rozdávaly návody na sestavení včetně seznamu potřebných dílů. Vše k mání pochopitelně v obchoďáku Hornbach. Ta motokára je fakt boží a hlavně, ve sklepě mám starou akumulátorovou vrtačku!
Foto Mad

A pár opravdových lahůdek závěrem, housle z produkce skupiny Handa Gote Research & Devedlopment.
Foto Mad

DIY vinotéka vín vyrobených z hroznů zakoupených v supermarketech aneb také vás už někdy napadlo, jak by asi chutnalo Chateau Tesco Expres, Chateau Kaufland pink a tak dále?
Foto Mad

Organizátoři prohlašují, že bude-li o veletrh zájem, hodlají do budoucna s fenoménem Maker Fairu prorazit i do dalších měst v ČR. Jsem pro, v našem kraji je šikovných makerů (mejkrů) dost.

Text a foto Mad
judo
24. 3. 2019 19:48 Jablonec připravuje výstavbu arény pro judo. Na projekt za téměř 42 milionů získal 18,8 milionu korun z dotačního programu ministerstva školství. Hala bude na Střelnici.
hokejistky
24. 3. 2019 19:39 České hokejové reprezentantky do 18 let změří síly s hokejistkami seniorské reprezantace Austrálie ve dvou zápasech v areálu Home Credit Areny. Hraje se 27. a 28.3.
konec lyže
24. 3. 2019 18:23 Lyžařská sezona dnes skončila pro krkonošské Vysoké nad Jizerou či Paseky nad Jizerou. V Jizerských horách se naposledy lyžovalo v Bedřichově i na Severáku v Hraběticích.
páťáci
24. 3. 2019 12:57 V úterý odpoledne se na náměstí v Jablonci představí páťáci ze ZŠ Liberecká a na unikátním trhu si otestují práci na projektu Abeceda peněz.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).